Bara 40 lägenheter till studenter lediga
Karlstad
Snart intar universitetsstudenterna återigen Karlstad. Och i år omfattas fler än vanligt av kommunens bostadsgaranti, eftersom också utbytesstudenter och yrkeshögskolestudenter nu lovas tak över huvudet. Men bara ett 40-tal lägenheter är i dagsläget lediga.
– I den mån det går är läget under kontroll, menar Mats Enmark, vd på KBAB.
Enligt Minna Lindroos del Amo, vice ordförande på Karlstad studentkår, rör det sig om 215 utbytesstudenter och ett ännu okänt antal yrkeshögskolestudenter. Det har satt KBAB Student i ett pressat läge. Totalt har 400 av studentbostäderna blivit tillgängliga och de är alla uthyrda.
– Vi har cirka 700 egna studentbostäder och de är alla uthyrda. Några bor gamla studenter i, och under augusti kommer 300 nya studenter att flytta in, varav 200 är utbytesstudenter, säger Claes Hultkrantz, studentbovärd på campus.
– För att kunna hålla garantin har vi avsatt ett extra stort antal lägenheter ur det ordinarie bostadsbeståndet, 50 stycken jämfört med en handfull tidigare år. Av dem är 40 stycken lediga. Om de tar slut får vi se vilka lägenheter som dyker upp vid kommande uppsägningar och som vi kan sätta av. I sista hand vänder vi oss till kranskommunerna, berättar Mats Enmark, vd på KBAB.
Just nu håller KBAB Student på att ringa runt till de studenter som anmält intresse för en studentbostad. Mats Enmark menar att det är svårt förutse hur många studenter som kommer att vilja bo hos dem i realiteten då många ordnar bostad på egen hand.
– Problemet är att det inte byggs tillräckligt. Därför blir det svårare för alla, också studenter som söker annan bostad, att få det. Då kan de spilla över till studentbostäderna och göra det svårare att uppfylla garantin.
Mer från Förstasidan
Ladugård totalförstörd i brand
(Uppdaterad 15.43) Benno Gustavsson i Medhamn tittar på resterna efter nattens förödande brand. Flera mindre djur och höns brann inne och byggnader och maskiner totaltförstördes.
En hel del av barnens saker förstördes också vilket han tycker är speciellt kämpigt.
Blottare på Kronoparken
Strax före lunchtid på torsdagen blottade en ung man sig för en kvinna i ett motionsspår på Kronoparken.
Översvämnings-skyddet försenas
Arvika ska stå emot vattnet, men inte än på några år. Översvämningsskyddet försenas och påverkar i sin tur utvecklingen av hamnområdet.
– Vi är nog framme vid 2016 innan någonting börjar hända i hamnen, säger kommundirektör Jan-Åke Hermansson.
Bluffpatient får böta
Den kvinna som bluffade till sig boende på CSK:s patienthotell har tilldelats ett strafföreläggande och ska betala 17 303 kronor i skadestånd till Värmlands landsting.
HSB stoppar Bärstadsprojekt – och startar nytt
Försäljningen av de planerade energihusen på Östra Bärstad har gått dåligt. Endast ett hus, av 18 planerade, har byggts och sålts. Nu stoppar HSB satsningen, men startar en ny.
SBAB anställer fler i Karlstad
SBAB växer och nu ska bolaget rekrytera 45 personer till kontoret i Karlstad.
Göta bäst i stafettpremiär
IF Göta ledde Karlstad Maratonstafett från start till mål.
Slutmannen Anton Nilsson behövde inte förta sig.
– Men man vill alltid ge järnet ändå, säger Anton Nilsson när han pustat ut.
33 lag kom till start i premiärupplagan med Tyrstugan som start och målplats.
Ökad byggtakt stor utmaning för KBAB
Politikernas nya uppdrag till KBAB betyder att bolaget måste fördubbla sin byggtakt av nya bostäder. Samtidigt ställer lagstiftningen krav på marknadsmässig avkastning.
– Det blir en utmaning, säger bolagets vd Mats Enmark.
Kommunorder: Bygg 100 bostäder!
Det kommunala bostadsbolaget KBAB får i uppdrag att bygga 100 bostäder om året. Det meddelade Karlstads politiska majoritet när de presenterade sin budget under tisdagen.
Lärare skrev protestbrev till politiker
Vi kan inte längre ge eleverna den kvalité i skolan som vi anser att de har rätt till. Det uppger 114 lärare på Sundsta och Älvkullegymnasiet i Karlstad. Samtliga har undertecknat ett protestbrev som skickats till kommunens politiker.
Senaste artiklarna
- 14:37 Blottare på Kronoparken
- 13:20 Översvämningsskyddet försenas
- 13:19 Bluffpatient får böta
- 13:18 HSB stoppar Bärstadsprojekt – och startar nytt
- 13:18 Man dömd efter misshandel under motorevenemang
- 11:22 Fortsatt osäkerhet kring Juhlins framtid
- 10:42 SBAB anställer fler i Karlstad
- 10:37 Forshaga inleder mot Vita Hästen
- 10:08 Ökad byggtakt stor utmaning för KBAB
- 10:06 Göta bäst i stafettpremiär
Senaste lokala artiklar
- 14:37 Blottare på Kronoparken
- 13:19 Bluffpatient får böta
- 10:42 SBAB anställer fler i Karlstad
- 10:08 Ökad byggtakt stor utmaning för KBAB
- 10:05 Lärare skrev protestbrev till politiker
- 10:04 Bilskadereparatör från Karlstad prisad
- 08:51 Barn gick baklänges för trafiksäkerhet
- 07:00 Potentiell katastrof polisanmäls
Prenumerera
Om fotboll och politik
Det var ju partiledardebatt på tv i söndags. Jag såg den inte där. Istället följde jag den på Twitter. Som man ju gör nu för tiden. Och det var en sak som slog mig. Den märkliga likheten mellan politiska supportrar och fotbollens dito.
Lägerguide för sommaren 2013
Välj och vraka bland sommarens läger med allt från fiske och lantgårdsliv till teater och parkour.
– Läger hör sommaren till, säger Anders Haster på Hammarö kommun som enligt traditionen har ett sommarläger med platsgaranti.
Nu åker vi lilla Åke
Det tog nio månader inklusive några extranätter i det moderliga hotellrummet. Men till slut blev det folk av vårt lilla knytte också. Han kom till världen som ett yrväder en (mycket sen) aprilafton. Inget höganäskrus runt halsen, men väl en lurig räv bakom örat. Precis som det anstår en klurig värmlänning.
På lördag spelar Tina Flognman sin sista proffsmatch
På lördag når resan som handbollsspelare på elitnivå sitt slut för Tina Flognman, 31.
I en stor VF-intervju berättar Värmlands främste damhandbollsspelare genom tiderna om längtan efter ett vanligt liv, karriärens bästa minnen och hur hon nu inleder en tränarkarriär i HK Varberg.
– Vem vet, om några år kanske vi är i elitserien, skrattar hon.
Svänget som försvann
Jag ska betala för en baguette i kiosken på Karlstads tågstation, håller fast kaffemuggen med tänderna och gräver efter plånboken.
Målvaktsfabriken som ska lyfta innebandyn
Målvaktsfabriken. Det är namnet på den nya satsningen på innebandysidan i Värmland – och som på sikt kan ge goda resultat.
Inte för gammal för Clintan
Hennes muskelsjukdom är visserligen plågsam men intellektet, humorn och livsgnistan är det inget fel på.
Superhjälten min
Alltså, känn ingen press lilla vän. Men mamma har under din tid i magen haft tid att reflektera och bekymras över världsläget.
Unikt återvinningsprojekt för textilier i Karlstad
Kläder återvinns knappt. De bränns upp. Men i Karlstad pågår ett projekt för att se om man kan öka återvinningen av textilier.
Kalsonger och Finland
Har du haft den där drömmen i vilken du går på stan eller befinner dig på bästa festen när du plötsligt inser att du inte har några byxor på dig?
Oliver första svensk på toppuniversitet
Oliver Andersson-Hugemark, uppvuxen på Ölme- slätten, är första svensk att bli antagen till New York University Abu Dhabi.
Vi älskar Värmland – ny fototävling
VF älskar Värmland. Nu startar vi en ny fototävling där du kan skicka in din bild av landskapet. Och vinna en Ipad Mini.






