Åtta månaders fängelse för spritförsäljning
Karlstad
En 38-årig man boende i Karlstad dömdes på torsdagen till åtta månaders fängelse för olovlig försäljning av alkohol och olovligt innehav av spritdrycker.
38-åringen har enligt domen vid ett flertal tillfällen under hösten 2011 fram till i juni i år olovligt sålt starköl, vin och vodka till 18 ungdomar. De yngsta ungdomarna som köpt alkoholdrycker är endast 13 år gamla.
I 38-åringens bostad hittade polisen vid en husrannsakan stora mängder alkoholhaltiga drycker, 24 flak starköl och 46 flaskor vodka. Mannen uppgav att han köpt alkoholen för eget bruk.
Då det är bevisat att han sålt öl, vin och vodka till ungdomar, anser tingsrätten att den alkohol som togs i beslag i hans lägenhet uppenbarligen var avsedd att säljas vidare. Han döms därför för olovligt innehav av alkoholdrycker.
Åklagaren anser även att det är bevisat att 38-åringen uteslutande sålt spriten till ungdomar och vissa av dem varit väldigt unga ska brotten bedömas som grova. Det ansåg även Värmlands Tingsrätt som på torsdagen dömde 38-åringen till åtta månaders fängelse.
Mer från Förstasidan
Ja till nedläggning av Sunneskolor
Åmbergsskolan och Rottneros skola läggs ned från hösten 2014 – det föreslår bildningsnämnden i sitt sparförslag.
– Det kommer bli förändringar som upprör känslor, men i det ekonomiska läget vi är känns det inte som att vi har något val, säger nämndens ordförande Åsa Rådhström (M).
Två personer anmäler bedrägeri genom Pay Pal
Polisen har de senaste dagarna fått in två anmälningar från personer som utsatts för bedrägeri via så kallat Paypal-konto.
Vargjakts-stopp överklagas
Naturvårdverkets beslut om selektiv vargjakt stoppades i vintras av förvaltningsrätten.
Nu går verket vidare och överklagar domen till kammarrätten.
Misshandel och hot mot tjänsteman
En 30-årig man har åtalats för misshandel och hot mot tjänsteman.
Två anhållna för mordförsök i Säffle
Ännu en man har anhållits misstänkt för mordförsök på en man i Säffle under natten till söndagen.
En man i 25-årsåldern greps under söndagsmorgonen i närheten av brottsplatsen och under kvällen anhölls en 33-årig man.
Zettergren fortsätter att neka till brottsanklagelser
Den bedrägerimisstänkta sjukgymnasten och före detta politikern Annétthe Zettergren fortsätter att förneka brott.
Hon förhördes under fredagen och hävdar fortfarande att hon inte gjort något brottsligt.
Kvinna utsatt för bedrägeri på p-plats
En kvinna från Storfors har gjort en polisanmälan om att hon utsatts för bedrägeri på en p-plats i Kristinehamn.
Misshandel efter dispyt om fotbollslag
En man har polisanmält att han blev misshandlad av en annan man på en restaurang i Karlstad under natten till måndagen.
Strutsliknande fågel på rymmen i Molkom
Polisen Värmland fick under måndagseftermiddagen in en anmälan om en förrymd struts i Molkom.
– Det var synlig vid förskolan, säger polisens informationsansvarige Tommy Lindh.
Lastbilschaufför fastklämd under sin bil
En lastbilschaufför fick under måndagseftermiddagen föras till Centralsjukhuset i Karlstad sedan han hamnat under sin lastbil som gått av vägen på Riksväg 26 fem kilometer söder om Kristinehamn.
Senaste artiklarna
- 06:57 Ja till nedläggning av Sunneskolor
- 06:01 Två personer anmäler bedrägeri genom Pay Pal
- 05:47 Vargjakts-stopp överklagas
- 04:35 Fler upplopp är att vänta
- 04:32 Misshandel och hot mot tjänsteman
- 04:30 Sista vågen för Reinfeldt?
- 03:14 Två anhållna för mordförsök i Säffle
- 23:14 Zettergren fortsätter att neka till brottsanklagelser
- 18:12 Kvinna utsatt för bedrägeri på p-plats
- 17:13 Misshandel efter dispyt om fotbollslag
Senaste lokala artiklar
- 12:51 Iwersens hattrick gav Strömtorp 3-0-seger
- 12:43 Tingvalla blir hemmaplan för DIF
- 11:01 Vukcevic kritisk efter mållös match
- 10:48 Reserven blev Ölmes matchhjälte
- 10:17 Nollat Villastaden poänglöst igen
- 10:09 KB hittade segervägen
- 09:02 Målfyrverkeri för Arvika
- 08:08 Det roliga tog slut innan matchen för Sandgren
Prenumerera
Om fotboll och politik
Det var ju partiledardebatt på tv i söndags. Jag såg den inte där. Istället följde jag den på Twitter. Som man ju gör nu för tiden. Och det var en sak som slog mig. Den märkliga likheten mellan politiska supportrar och fotbollens dito.
Lägerguide för sommaren 2013
Välj och vraka bland sommarens läger med allt från fiske och lantgårdsliv till teater och parkour.
– Läger hör sommaren till, säger Anders Haster på Hammarö kommun som enligt traditionen har ett sommarläger med platsgaranti.
Nu åker vi lilla Åke
Det tog nio månader inklusive några extranätter i det moderliga hotellrummet. Men till slut blev det folk av vårt lilla knytte också. Han kom till världen som ett yrväder en (mycket sen) aprilafton. Inget höganäskrus runt halsen, men väl en lurig räv bakom örat. Precis som det anstår en klurig värmlänning.
På lördag spelar Tina Flognman sin sista proffsmatch
På lördag når resan som handbollsspelare på elitnivå sitt slut för Tina Flognman, 31.
I en stor VF-intervju berättar Värmlands främste damhandbollsspelare genom tiderna om längtan efter ett vanligt liv, karriärens bästa minnen och hur hon nu inleder en tränarkarriär i HK Varberg.
– Vem vet, om några år kanske vi är i elitserien, skrattar hon.
Svänget som försvann
Jag ska betala för en baguette i kiosken på Karlstads tågstation, håller fast kaffemuggen med tänderna och gräver efter plånboken.
Målvaktsfabriken som ska lyfta innebandyn
Målvaktsfabriken. Det är namnet på den nya satsningen på innebandysidan i Värmland – och som på sikt kan ge goda resultat.
Inte för gammal för Clintan
Hennes muskelsjukdom är visserligen plågsam men intellektet, humorn och livsgnistan är det inget fel på.
Superhjälten min
Alltså, känn ingen press lilla vän. Men mamma har under din tid i magen haft tid att reflektera och bekymras över världsläget.
Unikt återvinningsprojekt för textilier i Karlstad
Kläder återvinns knappt. De bränns upp. Men i Karlstad pågår ett projekt för att se om man kan öka återvinningen av textilier.
Kalsonger och Finland
Har du haft den där drömmen i vilken du går på stan eller befinner dig på bästa festen när du plötsligt inser att du inte har några byxor på dig?
Oliver första svensk på toppuniversitet
Oliver Andersson-Hugemark, uppvuxen på Ölme- slätten, är första svensk att bli antagen till New York University Abu Dhabi.
Vi älskar Värmland – ny fototävling
VF älskar Värmland. Nu startar vi en ny fototävling där du kan skicka in din bild av landskapet. Och vinna en Ipad Mini.






