Anklagade nekar helt
Karlstad
Åklagaren beskrev scener med skenavrättningar.
Men fyra av de misstänkta nekar helt till brott.
I går inleddes rättegången mot de Karlstadsbor åtalats för att ha skjutit en örebroare i benet i samband med ett grovt rån i somras.
Allt började med en cigarettaffär. En av Karlstadsborna ska ha sökt upp örebroaren som då drev en liten butik och erbjudit honom att köpa stora mängder cigaretter.
Men enligt åklagaren var det en bluff.
– Det var helt enkelt ett upplägg de hade för att kunna utföra rånet.
Vid fågeltornet i Välsviken skulle cigaretterna bytas mot pengar. Men plötsligt rusade minst fyra maskerade män fram ur skogen med pistoler, batonger och basebollträn. Örebroarna, fyra stycken, misshandlades grovt och hotades med pistol. Och flera av dem ska ha utsatts för skenavrättningar.
– En av de maskerade männen räknade ner: ett, två, tre. Men sedan klickade pistolen. En blindavfyrning, sa åklagaren vid rättegången i går.
Butiksägaren från Örebro sköts sedan i benet och knuffades in i bagageluckan på en bil och kördes iväg. Polisen fick upp spåret och hittade sedan mannen – skottskadad i bagageutrymmet.
Men vilka var männen som överföll örebroarna? Enligt åklagaren fem Karlstadsbor mellan 16 och 19 år. Men fyra av dem var maskerade vid rånet och har inte kunnat pekas ut. Åklagarens bevisning bygger i stället till stor del på de telefonsamtal männen fört med varandra före, under och efter händelsen och som ska visa var de befann sig när rånet utfördes.
En av de misstänka har delvis erkänt. De andra nekar. Av allt att döma kommer de hävda att de inte ens var på plats då örebroarna rånades.
– Min klient kommer att berätta vad han gjorde vid den aktuella tiden men det kommer han att berätta under förhandlingen, sa advokat Leif Silbersky som försvarar en 19-årig Karlstadsbo.
Rättegången fortsätter i dag och nästa vecka.
Mer från Förstasidan
Hockeyfans kan få sin bro
En gång- och cykelbro från Färjestad över mot Råtorp har länge varit efterlängtad. Inte minst bland FBK-fans på västra sidan älven.
Nu talar mycket för att det blir så.
– Det är både ekonomiskt bättre och betjänar fler människor, säger Ingemar Johansson på teknik- och fastighetsförvaltningen.
Polisen rapporterar om lugn lönefredag
Fredagskvällen blev en lugn historia i Värmland – överraskande lugn för polisen eftersom det är lönehelg.
Åtalad polis riskerar inte förlora jobbet
Den polisman som i juli 2012 vägrade släppa två personer vars anhållande hävts riskerar inte förlora jobbet.
Tullverket avvisar insulinanmälan
En man från Sunne som JO-anmälde tullen i Helsingborg för tjänstefel då han inte fick med sig sitt insulin till arresten får inte gehör från myndigheten.
Ung i Filipstad ska ge fler jobb
Fler unga ska i jobb i Filipstad. I dag beräknas cirka 170 ungdomar i åldern 18-25 år stå utanför arbetsmarknaden.
Projektet Ung i Filipstad behandlas av kommunstyrelsen på tisdag med förslag att anställa en projektledare och använda pengar från den sociala investeringsfonden.
Vått besök vid blivande reservat
Fyra öar i Värmeln och en strandremsa i söder bör skyddas.
– Nu har vi förklarat för insynsrådet varför vi vill bilda naturreservat här, säger Linda Stöberg, naturvårdshandläggare vid länsstyrelsen.
Bollen i rullning för Nifa
Med stöd från lokala företag och regionala myndigheter räknar nu Nifa (Nordic Innovation Food Arena) med att vara igång senast till hösten.
– Nu är vi på rätt spår, säger ordförande Berndt Björkman.
Elfel ställer till tågtrubbel
(Uppdaterad 22.05) Ett problem med elförsörjningen ställer under fredagskvällen till stora problem i länet.
Skyddstillsyn och behandling efter misshandel
En 45-årig Kristinehamnsbo har dömts till skyddstillsyn och vård mot alkoholmissbruk för misshandel av en kvinna i Kristinehamn. Han ska även betala ett skadestånd på 11 000 kronor till kvinnan.
Vindkraftverk kaminer och svetsutrustningar stals
Två fritidshus i Björnsjöhöjden i Årjängs kommun har haft påhälsning av tjuvar.
Senaste artiklarna
- 08:09 Militären sattes in vid kravallerna i Karlstad
- 08:06 Tumme upp och ner i brödrosten
- 08:00 Hockeyfans kan få sin bro
- 07:54 Farlig brist på granskning
- 07:52 Utgifter anpassas efter intäkter
- 07:27 Polisen rapporterar om lugn lönefredag
- 07:18 Åtalad polis riskerar inte förlora jobbet
- 07:06 Betalt – om tusen år...
- 07:05 Fler poliser inte lösningen
- 07:04 Vad menar Nilsson?
Senaste lokala artiklar
Prenumerera
Fotboll som tredje språk
En författarvän sa en gång att alla bra berättelser börjar med rörelse. Läser hon den här texten himlar hon säkert med ögonen – för min historia inleds med ett evighetslångt stillasittande, på parkbänken vid en av Karlstads fotbollsplaner.
Om fotboll och politik
Det var ju partiledardebatt på tv i söndags. Jag såg den inte där. Istället följde jag den på Twitter. Som man ju gör nu för tiden. Och det var en sak som slog mig. Den märkliga likheten mellan politiska supportrar och fotbollens dito.
Lägerguide för sommaren 2013
Välj och vraka bland sommarens läger med allt från fiske och lantgårdsliv till teater och parkour.
– Läger hör sommaren till, säger Anders Haster på Hammarö kommun som enligt traditionen har ett sommarläger med platsgaranti.
Nu åker vi lilla Åke
Det tog nio månader inklusive några extranätter i det moderliga hotellrummet. Men till slut blev det folk av vårt lilla knytte också. Han kom till världen som ett yrväder en (mycket sen) aprilafton. Inget höganäskrus runt halsen, men väl en lurig räv bakom örat. Precis som det anstår en klurig värmlänning.
På lördag spelar Tina Flognman sin sista proffsmatch
På lördag når resan som handbollsspelare på elitnivå sitt slut för Tina Flognman, 31.
I en stor VF-intervju berättar Värmlands främste damhandbollsspelare genom tiderna om längtan efter ett vanligt liv, karriärens bästa minnen och hur hon nu inleder en tränarkarriär i HK Varberg.
– Vem vet, om några år kanske vi är i elitserien, skrattar hon.
Svänget som försvann
Jag ska betala för en baguette i kiosken på Karlstads tågstation, håller fast kaffemuggen med tänderna och gräver efter plånboken.
Målvaktsfabriken som ska lyfta innebandyn
Målvaktsfabriken. Det är namnet på den nya satsningen på innebandysidan i Värmland – och som på sikt kan ge goda resultat.
Inte för gammal för Clintan
Hennes muskelsjukdom är visserligen plågsam men intellektet, humorn och livsgnistan är det inget fel på.
Superhjälten min
Alltså, känn ingen press lilla vän. Men mamma har under din tid i magen haft tid att reflektera och bekymras över världsläget.
Unikt återvinningsprojekt för textilier i Karlstad
Kläder återvinns knappt. De bränns upp. Men i Karlstad pågår ett projekt för att se om man kan öka återvinningen av textilier.
Kalsonger och Finland
Har du haft den där drömmen i vilken du går på stan eller befinner dig på bästa festen när du plötsligt inser att du inte har några byxor på dig?
Oliver första svensk på toppuniversitet
Oliver Andersson-Hugemark, uppvuxen på Ölme- slätten, är första svensk att bli antagen till New York University Abu Dhabi.








