Experter jagar ting med historia
Grums
Under fyra dagar letar en ny tv-serie antikviteter i Värmland. De började i går med en riktigt bonnauktion i Liljedal.
– Man måste ut och nöta, träffa många tanter och dricka många koppar kaffe, säger antikexperten Peder Lamm.
Det är tredje gången på lika många månader som stockholmaren Peder Lamm kommer till Värmland. Med sig inför höstens nysatsning på TV8, Antikjakten, har han vapendragaren från Bukowskis, Tom Österman.
– Värmland är ett bra uppsamlingsområde för vår bransch. Dels är det ett stort landskap och dels finns gammal herrgårdskultur kombinerat med spännande allmogekultur, säger Peder Lamm.
– Här fanns mycket stora bruk, fabriker och regementen som dragit hit utsocknes fint folk som majorer och disponenter som tagit med sig mycket föremål från den tidens borgerliga miljöer, säger Tom Österman.
Tv-teamet sitter och njuter av Vänerutsikten vid hembygdsgården i Liljedal. På dansbanan som i dag förvandlats till auktionspodium står Forshagabon Bjarne Lundkvist och klubbar iväg uppstoppade djur, stövlar och kristallkronor. Annan dialekt blir det när lika rutinerade auktionsförrättaren Peder Lamm tar över klubban.
– Får jag 110 för bleckburken? Inga fler motbjudande människor? 150? Då var det 150 kronor slaget – till han i keps.
På bara några minuter rasslar ett dussin saker iväg – bland annat en ABU fiskerulle för 550 kronor.
– Den är värd flera tusen. Ett riktigt specialområde, säger Tom Österman.
De får ofta frågan om hur man gör fynd. Och svaret är alltid detsamma – kunskap.
– Ju nördigare kunskap desto bättre kan du fynda på en bonn–auktion. Marknaden för fiskerullen finns i England. Det är ett riktigt nördigt samlarområde.
Uttalandet får Peder Lamm att gå igång med en kort historielektion.
– Vet ni att på 1800-talet kom en engelsk herre hit till Värmland och reste runt och skrev en känd bok om fiskar och fiske i Värmland? Ni hade fisketurism redan på 1800-talet. Det kom engelska gubbar i tweed!
Tom Östermans fyndtips heter våffeljärn. Han har slagit till på ett själv – ett litet utan elsladd – funkar utmärkt även på moderna spisar.
– Köp ett våffeljärn till barnbarnet! Och lägg direkt på plattan. Det är mycket bättre än de i teflon. Enda sättet att få riktigt frasiga våfflor.
– Och häll en knapp brännvinn i smeten. Det gör det lilla extra, säger Peder Lamm.
Tv-teamet gör en vägturné med tio stopp i sommar. Resan till Värmland är planerad sedan ett halvår och är fullbokad. De ska till Sunne, Storfors och centrala Karlstad för att göra hembesök och träffa samlare.
– Det är jättehäftigt att åka runt. Man träffar otroligt mycket människor. Man kan inte sitta i Stockholm och vänta. Man måste ligga i.
• Vilka antikviteter funkar att göra tv på?
– Allt. Alla prylar har roliga historier att berätta. Det finns andra värden än de ekonomiska, som kulturhistoriska eller minnesvärda, säger Tom Österman.
Resultatet ska bli tio program under vinjetten Antikspanarna som ska visas under senhösten.
– Vi köper upp några saker från varje län och i slutprogrammet ska vi sälja dem och pengarna ska gå till bra välgörenhet, säger Peder Lamm. Annika Ström
Mer från Förstasidan
Ving flyger till Rhodos från Karlstad nästa sommar
Ving kommer att flyga charter till Rhodos från Karlstad nästa sommar. Resmålet är, tillsammans med Kroatien, en av bolagets nyheter inför 2014.
Storsatsning för Löfbergs
Löfbergs gör den största affären i sin historia i och med att de köper engelska Food Brands Group.
– I England finns en stark trend mot ökat kaffedrickande, det är den vi nu ser möjligheten att haka på säger Löfbergs vd Lars Appelqvist,
Initiativ ska skapa mötet mellan kulturer
Den som är intresserad av att möta människor från andra kulturer behöver inte lägga pengar på en resa till andra sidan jorden. Ett initiativ från länsstyrelsen ger nu intresserade värmlänningar möjlighet att träffa nyanlända från världens alla hörn.
Tre fall av mässling i Värmland
(Uppdaterad) Efter att tre fall av mässling har hittats i Värmland letar nu sjukvården efter folk som kan ha smittats på en krog i lördags.
Nu kommer smittskyddsavdelningen att hålla extraöppet.
VA-taxan höjs med sex procent från årsskiftet
Vattentaxan för abonnenter i Karlstads kommun höjs med sex procent under de kommande åren.
Det beslutade kommunstyrelsen vid tisdagens sammanträde.
Arbetsmiljöverket kräver åtgärder för stressade lärare
Lärarnas arbetsbelastning har ökat de senaste åren och många är stressade. Därtill har 85 tjänstemän sagts upp vilket innebär ännu mera arbete. Nu kräver Arbetsmiljöverket att Karlstads kommun vidtar åtgärder vid Karlstads-Hammarö gymnasieförvaltning.
Berg om Hamburgkaoset: Har varit dåligt skött
Marcus Berg, 26, går i väntans tider.
Dubbelt upp.
I början av juli väntas sambon Josefine föda parets andra barn – och snart kan det bli klart med en ny klubb.
– Det känns som att det är ganska nära slutet i Hamburg, säger anfallsstjärnan i en stor intervju med VF-sporten.
Allsvenska klubbar intresserade av talangen
På 15-årsdagen debuterade han i division 3 och i sommar väntar provspel hos IFK Göteborg, IFK Norrköping, Helsingborgs IF och Örebro SK. Det är ingen överdrift att kalla Arvika Fotbolls Oskar Jansson för talang.
– Jag visste redan som riktigt liten att det var fotboll som gällde för mig, säger Jansson, som har en viss kärlek till – fotbollsskor!
Turismåret 2013 ser ut att bli fint
Rese- och turistindustrin i Värmland omsatte åtta miljarder kronor under 2012. Nästan hälften av dessa, drygt 3,7 miljarder, avser Karlstadsregionen.
– Hela Värmland vinner på att Karlstadsregionen är en stark motor, säger Angelica Rage (S), kommunstyrelsens ordförande i Forshaga kommun.
Unika fornfynd på stridbar mark
Kartbergetprojektet har varit omdiskuterat: grannstrid, kalhuggningar och länsstyrelsebeslut.
Men arkeologerna gläds. Platsen döljer nämligen Värmlands kanske mest intressanta medeltida fornlämningar.
Bland annat har man hittat ett silvermynt som sannolikt präglades på 1300-talet!
Senaste artiklarna
- 18:28 Ving flyger till Rhodos från Karlstad nästa sommar
- 18:27 Storsatsning för Löfbergs
- 17:04 VA-taxan höjs med sex procent från årsskiftet
- 15:01 Arbetsmiljöverket kräver åtgärder för stressade lärare
- 14:44 Manne blev stor straffhjälte för Köla/Koppom
- 14:43 Lugnt Lysvik vann jämn final mot Täby
- 14:41 Arrangörerna väldigt nöjda med punktlig turnering
- 13:33 Tre fall av mässling i Värmland
- 13:10 Berg om Hamburgkaoset: Har varit dåligt skött
- 12:22 Allsvenska klubbar intresserade av talangen
Senaste lokala artiklar
- 09:56 Karlstad Rugby välkomnar nya spelare
- 08:04 Tennislöftet Örnberg besviken tvåa
- 07:58 Gustavsson delad femma i Norge
- 07:54 Tre värmlänningar i truppen till gevär- och pistolskytte-EM
- 14:49 Karlstads Per Karlsson vinnare i premiärtävling
- 14:07 Imponerande insats av Karlstadssimmare
- 13:47 Jättelöftet fortsätter att visa klassen i Karlstad
- 09:49 Ahlesved EM–klar på 50 meter
Prenumerera
Tåggodis för stora och små
Hagfors järnvägsmuseum hade förra året cirka 5 000 besökare.
Den här säsongen hoppas de ansvariga på ännu fler.
Flaggan i topp
Jag är inte uppväxt med flaggstång. Det var liksom inte kutym hemma på Forsgatan i Forshaga. Sen skaffade jag mig eget hus i vuxen ålder och blev liksom med flaggstång. Och det är ju som det är med den saken.
Beyoncé behöver ingen ism
Who run the world? Girls! Om en får tro Beyoncé. Stjärnan som inte längre delar världen i läger beträffande hennes musiks förträfflighet eller inte. Nu är det nästan lika viktigt att reda ut huruvida hon kan räknas som en feministisk förebild eller inte.
En historisk satsning efter mardrömsåren
Hon slog sina första slag som sjuåring och under gymnasietiden valde värmländskan att bli proffs.
Fotboll som tredje språk
En författarvän sa en gång att alla bra berättelser börjar med rörelse. Läser hon den här texten himlar hon säkert med ögonen – för min historia inleds med ett evighetslångt stillasittande, på parkbänken vid en av Karlstads fotbollsplaner.
Om fotboll och politik
Det var ju partiledardebatt på tv i söndags. Jag såg den inte där. Istället följde jag den på Twitter. Som man ju gör nu för tiden. Och det var en sak som slog mig. Den märkliga likheten mellan politiska supportrar och fotbollens dito.
Lägerguide för sommaren 2013
Välj och vraka bland sommarens läger med allt från fiske och lantgårdsliv till teater och parkour.
– Läger hör sommaren till, säger Anders Haster på Hammarö kommun som enligt traditionen har ett sommarläger med platsgaranti.
Nu åker vi lilla Åke
Det tog nio månader inklusive några extranätter i det moderliga hotellrummet. Men till slut blev det folk av vårt lilla knytte också. Han kom till världen som ett yrväder en (mycket sen) aprilafton. Inget höganäskrus runt halsen, men väl en lurig räv bakom örat. Precis som det anstår en klurig värmlänning.
På lördag spelar Tina Flognman sin sista proffsmatch
På lördag når resan som handbollsspelare på elitnivå sitt slut för Tina Flognman, 31.
I en stor VF-intervju berättar Värmlands främste damhandbollsspelare genom tiderna om längtan efter ett vanligt liv, karriärens bästa minnen och hur hon nu inleder en tränarkarriär i HK Varberg.
– Vem vet, om några år kanske vi är i elitserien, skrattar hon.
Svänget som försvann
Jag ska betala för en baguette i kiosken på Karlstads tågstation, håller fast kaffemuggen med tänderna och gräver efter plånboken.
Målvaktsfabriken som ska lyfta innebandyn
Målvaktsfabriken. Det är namnet på den nya satsningen på innebandysidan i Värmland – och som på sikt kan ge goda resultat.
Inte för gammal för Clintan
Hennes muskelsjukdom är visserligen plågsam men intellektet, humorn och livsgnistan är det inget fel på.






