Flera skadade och döda kattungar
Deje
Under fredagen och lördagen har flera kattungar hittats döda eller illa medfarna på olika platser runtom i Deje. Jane Karlsson, 22, har tagit hand om en av dem och tror att det är någon som släppt ut kattungarna. Nu är hon och många andra i Deje upprörda.
– Vi var ute på promenad med hunden i fredags runt tolv på dagen och så tyckte min kille Niklas att det var något som lät bakom oss. Så låg kattungen där på backen och försökte skrika, full i lera och med igenklibbade ögon och vattenblåsor på tassarna. Vi trodde först att det var någon av de i närheten som ägde honom, men ingen reagerade. Och vi såg ingen mamma där i närheten och ingen har satt upp någon lapp på anslagstavlan om att deras katter rymt, säger Jane Karlsson.
Paret tog med kattungen hem till Janes mamma, Catarina Tingberg, där de gjorde rent honom och gav honom mjölk – och ett namn, Skeva.
Sedan åkte de och köpte en säng och filtar till honom. Nu har han börjat repa sig, även om han fortfarande är trött och medtagen. Skeva är den enda levande kattungen som hittats.
Tre till har funnits döda, och troligen hör de alla till samma kull eftersom de har samma färg och storlek. Nu tror de att det är någon som släppt ut katterna eller kastat ut dem ur en bil:
– Vi såg en som låg död på bron men jag tror inte att den blivit överkörd, den var inte så platt. Det ser ut som att någon har kastat ut den ur en bil, hela magen var spräckt. Och två till har hittats döda vid Mon. Det är många som har varit ute och patrullerat och kollat efter fler.
När Jane och Niklas tagit hand om kattungen lade hon upp en statusuppdatering om händelsen på Facebook. Där har hon fått stort gensvar från både obekanta och kompisar.
– Det är många som delat min status på Facebook för att försöka luska fram vem det kan vara. Vi är ett litet samhälle så det här är något som många pratar om och bryr sig om. Det är inte så smart om det är någon från Deje, folk tycker att det är fruktansvärt och vill veta vem det är som kunnat göra något sånt här och varför.
Mer från Förstasidan
Ny tung förlust för Qbik
Djurgården blev övermäktigt motstånd för Qbik på Kristinebergs idrottsplats.
Blåränderna vann med 3-1 i Elitettan.
Mållöst för Karlstad BK
Karlstad BK klarade 0-0 borta mot IK Oddevold i division 1 Södra på lördagen.
Det var värmlänningarnas femte poäng på sju seriematcher.
En poäng var inför storpublik
Hela 1 170 åskådare hade sökt sig till Klasmossens idrottsplats på lördagen.
Storpubliken fick se Carlstad United och Nordvärmland spelade 1-1 i division 2-derbyt.
Goda och dåliga nyheter om värmlänningarnas hälsa
Ett par goda nyheter: Färre barn får karies och färre unga kvinnor mår psykiskt dålig. Två dåliga: Färre behöriga efter nian och lika många gymnasister snusar.
"Vädret bäst med Sverige"
16-åriga Yixuan från Kina ville ha mer tystnad och mindre folk. 18-åriga Fern från Thailand drömde om snö och kyla.
Nu är snart deras utbytesår i Karlstad till ända och tjejerna är överens:
– Vi vill inte åka hem!
Trängsel när trädgårdsamatörer sålde överskott
Det blev nästan huggsexa när trädgårdsintresserade tog chansen att köpa växter av andra trädgårdsentusiaster vid Stadsträdgårdens 150-årsfirande på lördagen.
Minst turistbyrån invigd i Rämmen
Värmlands och sannolikt Sveriges minsta turistbyrå invigdes på fredag eftermiddag i Rämmen av landshövding Kenneth Johansson.
Förbundets kritik förbryllar Ahrén
Att delar av Tingvallas ståplatsläktare var avstängda på grund av säkerhetsskäl i Degerfors match mot Östersund väckte irritation och förvåning hos många.
Mats Ahrén, kultur- och fritidsdirektör i Karlstad kommun, tillhör de förvånade.
– Lazio och Manchester City har spelat inför storpublik på Tingvalla utan några problem, men när Svenska fotbollförbundet är inblandat så blir det problem vid 2 000 åskådare, konstaterar han.
Exklusivt i papperstidningen
"De flesta jag känner vill flytta"
De flesta jag känner vill flytta till en annan stadsdel men det är svårt att få lägenhet. Det berättar Chinor Smail, 31 år, som bor på Kronoparken, och själv letar lägenhet i centrala Karlstad.
Senaste artiklarna
- 19:15 Ny tung förlust för Qbik
- 18:53 Mållöst för Karlstad BK
- 18:44 En poäng var inför storpublik
- 17:29 Goda och dåliga nyheter om värmlänningarnas hälsa
- 15:40 Två inbrott i Kil
- 13:43 "Vädret bäst med Sverige"
- 13:37 Trängsel när trädgårdsamatörer sålde överskott
- 13:36 Minst turistbyrån invigd i Rämmen
- 12:57 Weborg är sommarutställaren
- 12:21 Landsbygdens fördelar
Senaste lokala artiklar
- 09:19 Åtalas för rattfylleri
- 09:16 19-åring åtalas för misshandel
- 23:05 Skyddstillsyn och behandling efter misshandel
- 14:32 Man föll ned från lastbilsflak
- 13:25 Nöden kräver mobila toaletter
- 07:19 Man klämd under lastbil – allvarligt skadad
- 19:02 Samhällstjänst för misshandel och skadegörelse
- 10:02 Nightcruisers laddar för Kristinehamnsträffen
Prenumerera
Fotboll som tredje språk
En författarvän sa en gång att alla bra berättelser börjar med rörelse. Läser hon den här texten himlar hon säkert med ögonen – för min historia inleds med ett evighetslångt stillasittande, på parkbänken vid en av Karlstads fotbollsplaner.
Om fotboll och politik
Det var ju partiledardebatt på tv i söndags. Jag såg den inte där. Istället följde jag den på Twitter. Som man ju gör nu för tiden. Och det var en sak som slog mig. Den märkliga likheten mellan politiska supportrar och fotbollens dito.
Lägerguide för sommaren 2013
Välj och vraka bland sommarens läger med allt från fiske och lantgårdsliv till teater och parkour.
– Läger hör sommaren till, säger Anders Haster på Hammarö kommun som enligt traditionen har ett sommarläger med platsgaranti.
Nu åker vi lilla Åke
Det tog nio månader inklusive några extranätter i det moderliga hotellrummet. Men till slut blev det folk av vårt lilla knytte också. Han kom till världen som ett yrväder en (mycket sen) aprilafton. Inget höganäskrus runt halsen, men väl en lurig räv bakom örat. Precis som det anstår en klurig värmlänning.
På lördag spelar Tina Flognman sin sista proffsmatch
På lördag når resan som handbollsspelare på elitnivå sitt slut för Tina Flognman, 31.
I en stor VF-intervju berättar Värmlands främste damhandbollsspelare genom tiderna om längtan efter ett vanligt liv, karriärens bästa minnen och hur hon nu inleder en tränarkarriär i HK Varberg.
– Vem vet, om några år kanske vi är i elitserien, skrattar hon.
Svänget som försvann
Jag ska betala för en baguette i kiosken på Karlstads tågstation, håller fast kaffemuggen med tänderna och gräver efter plånboken.
Målvaktsfabriken som ska lyfta innebandyn
Målvaktsfabriken. Det är namnet på den nya satsningen på innebandysidan i Värmland – och som på sikt kan ge goda resultat.
Inte för gammal för Clintan
Hennes muskelsjukdom är visserligen plågsam men intellektet, humorn och livsgnistan är det inget fel på.
Superhjälten min
Alltså, känn ingen press lilla vän. Men mamma har under din tid i magen haft tid att reflektera och bekymras över världsläget.
Unikt återvinningsprojekt för textilier i Karlstad
Kläder återvinns knappt. De bränns upp. Men i Karlstad pågår ett projekt för att se om man kan öka återvinningen av textilier.
Kalsonger och Finland
Har du haft den där drömmen i vilken du går på stan eller befinner dig på bästa festen när du plötsligt inser att du inte har några byxor på dig?
Oliver första svensk på toppuniversitet
Oliver Andersson-Hugemark, uppvuxen på Ölme- slätten, är första svensk att bli antagen till New York University Abu Dhabi.








