Flera inbrott i natt

Säffle/Filipstad/Kristinehamn

Under natten har ett flertal inbrott upptäckts i länet. Apoteket och blomsteraffären Floristen i Filipstad, restaurang Galna tuppen i Säffle och fem sommarstugor i Visnum Kil, i Kristinehamn, är några som haft påhälsning.

Igår kväll upptäcktes det att fem sommarstugor och en villa i Visnum Kil hade blivit föremål för inbrott. I villan hade tjuvarna bland annat kommit över 2 datorer, kontanter och smycken. I samband med att polisen undersökte villan och ett sommarstugeinbrott i närheten så upptäcktes det även att inbrottstjuvarna hade tagit sig in i ytterligare 3-4 fritidshus i området.

Vid 21-tiden igår kväll blev en man iakttagen när han slog sönder ett skyltfönster till apoteket Kronan i Filipstad. Han tog sig in i lokalen och var där inne i 5-10 minuter. Det är fortfarande oklart om något är stulet. Hans signalement är att han är cirka 25-30 år, 190 centimeter lång och hade snaggat hår. Han var mörkklädd med byxor som hade gula ränder på sidorna.

Efter midnatt skedde ytterligare ett inbrott i Filipstad. Den här gången var det blomsteraffären Floristen på Stora torget i Filipstad som drabbades. Larmet utlöstes och när väktare kom till platsen kunde han konstatera att någon hade gjort inbrott. Rutan i entrédörren var krossad, en dator saknades och lådor inne i affären har genomsökts.

Nattens sista inbrott upptäcktes genom att larmet på restaurang Tuppen i Säffle utlöstes strax före klockan tre på natten. När väktare kom till platsen kunde de konstatera att någon krossat en ruta och gjort inbrott på platsen. En väktare hade sett hur en kvinna tog sig in och ut ur restaurangen och hon greps av väktarna tills polisen anlände och tog över.

Mer från Förstasidan

Lastbilschaufför fastklämd under sin bil

16:35

En lastbilschaufför fick under måndagseftermiddagen föras till Centralsjukhuset i Karlstad sedan han hamnat under sin lastbil som gått av vägen på Riksväg 26 fem kilometer söder om Kristinehamn.

Annons

Man hotade poliser och gjorde motstånd

16:33

En 35-årig man har polisanmälts för hot mot tjänsteman och våldsamt motstånd.

Man åtalas för sambomisshandel

15:48

En 30-årig man har åtalats misstänkt för misshandel av en kvinna.
Han ska även ha riktat kniv mot de poliser som kom till platsen i samband med misshandeln.

Lindh kan lämna Hellton för Danmark

15:14

En av Helltons stora stjärnor kan vara på väg bort.
Maria Lindh har fått ett erbjudande av Ålborg i den danska högstaserien och kan därmed bli handbollspelare på heltid.
– Det är ett mål som jag har haft i stort sett hela livet, säger Lindh.

Annons

Förundersökning om hets mot folkgrupp

15:10

Polisen har inlett en förundersökning om hets mot folkgrupp efter helgens händelser i Storfors.
Ett stort antal personer samlades utanför en villa där de anklagade familjen för bland annat stölder och fylleri.

Pizzeriaägare känner sig lurad av kommunen

14:38

Restaurangägaren Nevzat Hursit sökte och beviljades serveringstillstånd för sin pizzeria i Forshaga. Men när kommunen bad om en ändring i ansökan drogs alkoholstillståndet in.

Det finns flera skäl till beslutet

14:38

Beslutet att avslå Nevsat Hursits ansökan om alkoholtillstånd för Restaurang Lusten var korrekt. Restaurangen brister på flera punkter, menar alkoholhandläggare Lena Gustavsson på Forshaga kommun.
– Han har vid flera tillfällen varit försenad med skatteinbetalningar, vilket är ett skäl till beslutet, säger hon.

260 amerikanare blänkte ikapp

14:11

Det mullrade dovt, lacken var välputsad och ägarna gick stolta runt sina klenoder. Det var dags för Wolfland spring meet, årets möte för alla som älskar bilarna från USA.

Annons

Tingvalla blir hemmaplan för DIF

12:43

Efter att Stora Valla underkänts på grund av planens dåliga skick blir nu Tingvalla IP hemmaplan för Degerfors IF i matchen mot Östersunds FK på onsdag.

Köer efter singelolycka

12:26

En singelolycka inträffade vid 12-tiden på måndagsförmiddagen.

Annons

Svänget som försvann

Jag ska betala för en baguette i kiosken på Karlstads tågstation, håller fast kaffemuggen med tänderna och gräver efter plånboken.

Målvaktsfabriken som ska lyfta innebandyn

Målvaktsfabriken. Det är namnet på den nya satsningen på innebandysidan i Värmland – och som på sikt kan ge goda resultat.

Annons

Inte för gammal för Clintan

Hennes muskelsjukdom är visserligen plågsam men intellektet, humorn och livsgnistan är det inget fel på.

Superhjälten min

Alltså, känn ingen press lilla vän. Men mamma har under din tid i magen haft tid att reflektera och bekymras över världsläget.

Annons
Annons

Unikt återvinningsprojekt för textilier i Karlstad

Kläder återvinns knappt. De bränns upp. Men i Karlstad pågår ett projekt för att se om man kan öka återvinningen av textilier.

Kalsonger och Finland

Har du haft den där drömmen i vilken du går på stan eller befinner dig på bästa festen när du plötsligt inser att du inte har några byxor på dig? 

Annons

Oliver första svensk på toppuniversitet

Oliver Andersson-Hugemark, uppvuxen på Ölme- slätten, är första svensk att bli antagen till New York University Abu Dhabi.

Vi älskar Värmland – ny fototävling

VF älskar Värmland. Nu startar vi en ny fototävling där du kan skicka in din bild av landskapet. Och vinna en Ipad Mini.

Annons
Annons

Finsk dokumentär populär i Hagfors

Fasadens initiativ att visa dokumentärfilmen Ingen riktig finne uppskattas av många Hagforsbor med finskt påbrå.

Carin vågar prata om det jobbiga

I dag mår Carin Nilsson riktigt bra. Men det har inte alltid varit så. När det kändes som svartast var hon en känslolös zombie och hon hade till och satt ett datum då hon skulle ta sitt eget liv.

Annons

Ingla är Hollywoodfruarnas motsats

Ingla Edhlund älskar sitt Deje. Minst sagt.

– Jag brukar säga att jag brinner för Deje så min man brinner ut!

Teatern håller honom fräsch

När han blev pensionär började förre officeren Sigvard Strömberg ta teaterlektioner.

Annons