Annons

Stora skillnader i biståndsutbetalningar

Värmland

Det ekonomiska biståndet som betalades ut under 2011 skiljer sig stort mellan olika värmländska kommuner, det visar statistik från Socialstyrelsen.

FAKTA

Ekonomiskt bistånd

• Den största delen av det ekonomiska biståndet består av försörjningsstöd, tidigare kallat socialbidrag, men här ingår även introduktionsersättning till flyktingar.

• Syftet med ekonomiskt bistånd är enligt Socialstyrelsen att hjälpa personer så att de kan klara sin försörjning på egen hand, samt ge bistånd tills detta mål är uppfyllt.

• Ekonomiskt bistånd ska ge en skälig levnadsnivå. Vad som är skäligt för vissa behov preciseras i riksnormen för försörjningsstöd.

• Varje kommun gör egna bedömningar om en person är berättigad till försörjningsstöd.

Högst bistånd, i förhållande till antalet invånare, hade Kil. Eda och Årjäng betalade däremot ut förhållandevis lite.

Tolv och en halv miljon kronor betalade Kils kommun ut i ekonomiskt bistånd under 2011. Det innebär nästan 44 000 kronor per hushåll i kommunen. Socialchefen i Kil, Lisbeth Wiklund, menar dock att siffrorna inte säger så mycket.

– Det ekonomiska biståndet är en del av de kostnader som syftar till att fler ska kunna försörja sig själva. Men ska man få en helhetsbild bör man även ta med arbetsmarknadsenhetens kostnader. I Kil har vi till exempel förhållandevis få offentligt skyddade arbeten medan Karlstad har ganska många.

Anledningen till att Kil inte har fler OSA-anställningar menar hon är att de har svårt att erbjuda några riktiga jobb och därmed är det ingenting som hjälper på sikt.

– Att kommuner som Eda och Årjäng ligger lägre tror jag beror på att många där åker över till Norge för att arbeta, säger Lisbeth Wiklund.

Hon påpekar också att Kil i år har sänkt kostnaderna jämfört med förra året. Prognosen just nu pekar på att de kommer betala ut drygt en miljon mindre i ekonomiskt bistånd det här året.

Trots det höga biståndsbeloppet i Kil så är det ändå i Filipstads kommun som det ekonomiska biståndet kostar mest per invånare.

– Vi vet att vi betalar ut mycket försörjningsstöd och att vi måste se över hur det kan minska. Men samtidigt är det svårt när vi har många människor som är arbetslösa eller utförsäkrade. Dessutom har vi relativt många nyanlända flyktingar, säger verksamhetschefen för Socialtjänsten Åsa Andersson.

Eda kommun var tillsammans med Årjäng den kommun som betalade ut minst ekonomiskt bistånd per hushåll under 2011.

Där har man istället valt att satsa mer pengar på arbetsmarknadsenheten. Något som verksamhetschefen för vård och stöd, Claes-Allan Öberg, tror är en anledning till att de inte betalar ut mer försörjningsstöd.

– Annars vet jag inte riktigt vad det kan bero på. Det har varit så här i många år nu, även om det har ökat något de senaste åren, säger han.

Ni gör inte hårdare bedömningar av vilka som ska få rätt till försörjningsstöd än andra kommuner?

– Nej, det gör vi inte. Vi följer de riktlinjer som finns angivna.

Statistiken från Socialstyrelsen visar också att samtliga värmländska kommuner låg under riksgenomsnittet när det gäller utbetalat biståndsbelopp per hushåll.

Mer från Förstasidan

Initiativ ska skapa mötet mellan kulturer

07:11

Den som är intresserad av att möta människor från andra kulturer behöver inte lägga pengar på en resa till andra sidan jorden. Ett initiativ från länsstyrelsen ger nu intresserade värmlänningar möjlighet att träffa nyanlända från världens alla hörn.

Annons

Tre fall av mässling i Värmland

13:33

(Uppdaterad) Efter att tre fall av mässling har hittats i Värmland letar nu sjukvården efter folk som kan ha smittats på en krog i lördags.

Nu kommer smittskyddsavdelningen att hålla extraöppet.

VA-taxan höjs med sex procent från årsskiftet

17:04

Vattentaxan för abonnenter i Karlstads kommun höjs med sex procent under de kommande åren.
Det beslutade kommunstyrelsen vid tisdagens sammanträde.

Arbetsmiljöverket kräver åtgärder för stressade lärare

15:01

Lärarnas arbetsbelastning har ökat de senaste åren och många är stressade. Därtill har 85 tjänstemän sagts upp vilket innebär ännu mera arbete. Nu kräver Arbetsmiljöverket att Karlstads kommun vidtar åtgärder vid Karlstads-Hammarö gymnasieförvaltning.

Annons

Berg om Hamburgkaoset: Har varit dåligt skött

13:10

Marcus Berg, 26, går i väntans tider.
Dubbelt upp.
I början av juli väntas sambon Josefine föda parets andra barn – och snart kan det bli klart med en ny klubb.
– Det känns som att det är ganska nära slutet i Hamburg, säger anfallsstjärnan i en stor intervju med VF-sporten.

Allsvenska klubbar intresserade av talangen

12:22

På 15-årsdagen debuterade han i division 3 och i sommar väntar provspel hos IFK Göteborg, IFK Norrköping, Helsingborgs IF och Örebro SK. Det är ingen överdrift att kalla Arvika Fotbolls Oskar Jansson för talang.
– Jag visste redan som riktigt liten att det var fotboll som gällde för mig, säger Jansson, som har en viss kärlek till – fotbollsskor!

Turismåret 2013 ser ut att bli fint

12:19

Rese- och turistindustrin i Värmland omsatte åtta miljarder kronor under 2012. Nästan hälften av dessa, drygt 3,7 miljarder, avser Karlstadsregionen.
– Hela Värmland vinner på att Karlstadsregionen är en stark motor, säger Angelica Rage (S), kommunstyrelsens ordförande i Forshaga kommun.

Annons

Unika fornfynd på stridbar mark

10:14

Kartbergetprojektet har varit omdiskuterat: grannstrid, kalhuggningar och länsstyrelsebeslut.
Men arkeologerna gläds. Platsen döljer nämligen Värmlands kanske mest intressanta medeltida fornlämningar.
Bland annat har man hittat ett silvermynt som sannolikt präglades på 1300-talet!

Nytt konstnärsprojekt

Kil
10:12

Efter förra sommarens succé med konstprojektet ”Tomma rum” fortsätter Kils kommun på samma bana och ordnar i år ett ateljéprogram med fyra konstnärer från Stockholm.

Zettergren inför rätta i juli

07:11

För exakt ett år sedan inleddes VF:s granskning av sjukgymnasten och M-politikern Annétthe Zettergren. Igår kom beskedet om åtal. I mitten av juli ställs hon inför rätta.

Annons

Alla bilder från studenttiderna

Så har då studenten kommit och gått i länet och mängder av ungdomar har glada i hågen rusat ut från sina skolor.
Här har vi samlat länkarna till de bildspel och artiklar vi har gjort under perioden.

Tåggodis för stora och små

Hagfors järnvägsmuseum hade förra året cirka 5 000 besökare.
Den här säsongen hoppas de ansvariga på ännu fler.

Annons

En historisk satsning efter mardrömsåren

Hon slog sina första slag som sjuåring och under gymnasietiden valde värmländskan att bli proffs.

Fotboll som tredje språk

En författarvän sa en gång att alla bra berättelser börjar med rörelse. Läser hon den här texten himlar hon säkert med ögonen – för min historia inleds med ett evighetslångt stillasittande, på parkbänken vid en av Karlstads fotbollsplaner.

Annons
Annons

Svänget som försvann

Jag ska betala för en baguette i kiosken på Karlstads tågstation, håller fast kaffemuggen med tänderna och gräver efter plånboken.

Målvaktsfabriken som ska lyfta innebandyn

Målvaktsfabriken. Det är namnet på den nya satsningen på innebandysidan i Värmland – och som på sikt kan ge goda resultat.

Annons

Inte för gammal för Clintan

Hennes muskelsjukdom är visserligen plågsam men intellektet, humorn och livsgnistan är det inget fel på.

Superhjälten min

Alltså, känn ingen press lilla vän. Men mamma har under din tid i magen haft tid att reflektera och bekymras över världsläget.

Annons
Annons

Unikt återvinningsprojekt för textilier i Karlstad

Kläder återvinns knappt. De bränns upp. Men i Karlstad pågår ett projekt för att se om man kan öka återvinningen av textilier.

Kalsonger och Finland

Har du haft den där drömmen i vilken du går på stan eller befinner dig på bästa festen när du plötsligt inser att du inte har några byxor på dig? 

Annons

Oliver första svensk på toppuniversitet

Oliver Andersson-Hugemark, uppvuxen på Ölme- slätten, är första svensk att bli antagen till New York University Abu Dhabi.

Vi älskar Värmland – ny fototävling

VF älskar Värmland. Nu startar vi en ny fototävling där du kan skicka in din bild av landskapet. Och vinna en Ipad Mini.

Annons