”Drivhusverksamheten är viktiga plattformar för att förvandla tjänsteforskningen till tjänsteinnovativa företag”, tycker näringsminister Annie Lööf som på fredagen besökte Karlstads universitet. Till höger kommunalråd Henrik Lander (C).

Lööf vill se nyföretagarlån

Värmland

– Vi vill lyfta tjänsteinnovationerna och visa värdet av klustersamarbetet mellan akademiska institutioner och näringslivet.
Näringsminister Annie Lööf gör en rundtur i landet och valde Karlstads universitet för ett av sina värmländska studiebesök.

FAKTA

Fouriertransform & Industrifon

Fouriertransform AB är ett svenskt helägt statligt riskkapitalbolag som grundades december 2008 i samband med regeringens fordonspaket. Bolaget ägs till 100 procent av staten och har kapitaliserats med 3 miljarder kronor. Bolaget investerar i och finansierar företag och kommersialiserbara utvecklingsprojekt inom svensk fordonsrelaterad industri.

Industrifonden är en stiftelse bildad av staten 1979. Den drivs affärsmässigt utan externa kapitaltillskott. Stiftelsen ska hålla sitt kapital minst realt intakt. Allt överskott används för nya investeringar. Fonden har tillgångar på 3,8 miljarder kronor och direkta engagemang i cirkaa 90 bolag.

FAKTA

Dödens dal – så kallar branschen den tidiga fasen i ett nystartat företags då finansieringsbehovet överstiger två miljoner kronor men ännu inte står klarar lån på tolv miljoner kronor.

Över tolvmiljonerstrecket, när företaget redan hunnit etablera sig förbi en kritisk storlek, finns det gott om etablerade riskkapitalbolag som är intresserade av att engagera sig med pengar, kontakter och kunnande.

Under tvåmiljonerstrecket, innan företaget kommit igång ordentligt, är det ganska lätt att få hjälp av staten, av bankerna eller av privata affärsänglar redan i dag.

Två miljarder har regeringen anslagit till Almi för att öka möjligheterna för företagare att komma igång – men Annie Lööf är inte riktigt nöjd med effekterna av utlåningen så här långt.

– Nej, vi har sett svårigheter för de nystartande företagen att få lån i fasen ”dödens dal” – vi behöver se över hur villkoren ska se ut och hur Almi ska bli den kompletterande finansiär som det var tänkt.

– Det är intressant att få av dem vi frågar efterlyser mer pengar, de understryker hellre behovet av att använda pengarna mer effektivt och på rätt saker.

– Vi tror också att en ökad samverkan mellan Fouriertransform och Industrifonden skulle gynna företagssatsningarna i landet.

Annie Lööf besökte Drivhuset för ett par år sedan och ser utvecklingen som lovande.

– Att ge en bra övergång från student till företagandet är viktigt men mest intressant finner jag ändå Karlstads arbete med tjänsteforskning.

– Ett samarbete i klustren som tar fram tjänsteinnovationer där vi kan utnyttja våra resurser på bästa sätt är framtiden.

Centerpartiet har själva lanserat idén om ett ”CFN” som vidareutveckling till CSN (Centrala studiestödsnämnden, administrerar studielån)

– Starta eget-bidraget upplevs av många som konstigt, man måste meritera sig genom att vara arbetslös rätt länge. Många vill inte ha bidrag men såg gärna att det funnes ett företagarlån likt studielån som gav dem försörjning den första tiden, konstaterar Annie Lööf.

Förutom universitetet besökte Annie Lööf också en mjölkgård i Säffle och Hanza Elektromekan i Årjäng.

Bloggat om denna artikeln

Mer från Förstasidan

Hagfors kommun fick rätt i hyrestvist

22:47

Kommunen gjorde inte fel som använde mer golvyta än avtalat i flera år.
Det slår hovrätten i Göteborg fast i sin dom från igår.
– Vi kommer att överklaga till Högsta domstolen, meddelar motpartens advokat.

Annons

BIK närmar sig kvalserien

22:41

En viktig seger – och fortsatt fem poäng ned till Västerås.
Kvalserien närmar sig för BIK Karlskoga.
Men de tar inte något för givet.
– Det här är långt ifrån klart, säger tränaren Sam Hallam efter 3–0 mot Tingsryd.

”Peppe” och Grundel förlänger

19:59

Patrik Lundh och Anton Grundel blir Färjestad trogna i ytterligare två år.
På onsdagen skrev spelarna på nya kontrakt.

Klartecken för 90 nya båtplatser

19:38

Båtplatser är en extrem bristvara i Karlstad - men det ska det bli ändring på. Delvis tack vare en Karlstadsbo som i höstas skickade in ett medborgarförslag i frågan.

Annons

Villabrand kan ha börjat i värmeväxlaren

19:50

En villa brann kraftigt under onsdagseftermiddagen i Töcksfors. Branden kan ha börjat i värmeväxlaren.

Karlstad Sveriges sjunde mest besökta stad

18:39

Förra året ökade hotellövernattningarna i Karlstad mer än riksgenomsnittet, enligt statistik från SCB. Det är särskilt svenska och utomeuropeiska besökare som ökar, medan antalet övernattande gäster från Norden och Europa minskade.

Hallå där Eli Rebecca Pettersson...

17:16

… som förra veckan blev ny ordförande för RFSL Ungdom Karlstad.

Annons

Inga spår efter Säfflerånaren

16:16

Under onsdagen genomförde polisen flera förhör med anledningen av att Handlarn i Säffle rånades av en knivbeväpnad man på tisdagskvällen.

Crusaders värvar talangfull jätte

14:29

197 centimeter långe Jacob Dahre.
Det är jätten som Carlstad Crusaders hoppas ska bilda ett radarpar med nye quarterbacken Anders Hermodsson.
– En spännande värvning, säger sportchefen Martin Falk.

Halka bakom flera olyckor i Östvärmland

16:04

Det var mycket halt i trakterna kring Filipstad under onsdagen.
Två lastbilar stötte samman och körde ned i var sitt dike vid halv åttatiden på onsdagsmorgonen. Olyckan inträffade i närheten av Gåsgruvan öster om Filipstad. Bilarna var på väg åt samma håll när de stötte ihop.

Annons
Annons

Prenumerera

Senaste webbisen

Namn: Line-Mathilde
Födelsedag: 2012-02-11

Sofia är full av visioner

Som liten sprang Sofia Wretling runt i Selma Lagerlöfs gamla rum, uppvuxen nära Mårbacka som hon är.

En tugga xalwo på modersmålsdagen

Inte mycket är som några tuggor shoshomow och xalwo när det går mot vår.

Annons

En lovande färgstark debut

Tabula Rasa Hotels är en bok om stor framgång följd av djup livskris; om vad som gör oss till människor och vad som får oss att göra de val vi gör. Men framförallt är det en driven och stundtals riktigt rolig berättelse.

Filipstad får urpremiärer

Filipstadsborna kommer att få möjlighet att se två urpremiärer i år och nästa år.

Annons
Annons

Erika Stolpe vill gå i systerns fotspår

Erika Stolpe går i sin systers fotspår. Therese är hennes förebild.
– Då jag spelade i Lesjöfors hade jag nummer två på tröjan och höll till längst ut till höger i backlinjen, precis som syrran.

Konst för motionärer

”Portal med puckar” heter det vinnande konstverket i Karlstads kommuns tävling om konst i motionsspåren vid Skutberget.

Annons

Nervöst sista minuten

Tre, två, ett... Och precis då hällde Alicia Rossi upp sin specialdrink i den sista domarens kopp.

Tweetup - "Nu ses vi på riktigt"

Tweetup - så kallas företeelsen då människor som träffat varandra via twitter på nätet ses öga mot öga.

Annons
Annons

WEBB-TV: Hotellhäng med Top Cats

VF bestämde dejt med melodifestivalaktuella Top Cats på sångaren Jon Kleppenes hotellrum i Göteborg. Se webb-tv här!

Tälta nu? Det gör Ferry

När termometern visar sex minus och marken på Frykenbadens camping täcks av snö - då tältar holländaren Ferry.

Annons

Holgersson griper tag direkt

Västanå teater har satt upp klassikern Nils Holgersson. VF:s recensent tycker den glänser.

Vinterbildstävling lockar många

Succé för VF:s vinterbildstävling. 400 läsarbilder har publicerats. Klicka här för att delta eller titta på andras bilder.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons