Extremt många larm om getingar

Värmland

I södra delarna av Värmland svärmar det av getingar. Enligt statistik från Anticimex gjorde man i juli månad i fjol 280 saneringar av getingbon, jämfört med 955 saneringar under samma period i år.

– Vi hade alltså fler saneringar av getingbon i juli i år än vi hade totalt under hela 2011, konstaterar Tobias Bylund vid Anticimex i Karlstad.

Under maj till oktober i fjol räknade Anticimex totalt 742 saneringar av getingbon i Värmland. I år har man hittills fått ihop det till 1 483 stycken.

Det är främst runt Karlstad och sydväst ut i länet som man har märkt att det finns problem. Området kring Säffle verkar vara värst drabbat.

Enligt Anticimex har det varit en lugn försommar. De har inte haft så många samtal från folk som sagt sig ha besvär med getingar. Men detta visade sig förändras snabbt mot slutet av juni då larmsiffrorna steg drastiskt.

En orsak till detta kan vara att det har tagit tid för getingarna att bli aktiva på grund av en kylig försommar.

– Vid den här tidpunkten på året växer bona i regel ändå. Blir det dessutom varmt blir det mer trafik in och ut ur bona. De märks på ett annat sätt, menar Roger Sälgvik, skadedjurstekniker vid Anticimex i Karlstad.

Han tror att det hela är en tillfällighet. Eftersom det rör sig om sanering i koncentrerade områden kan det verka som om det är extremt fler än normalt.

– Getingbon är ettåriga. När hösten kommer dör de ut, då används inte boet längre. De återvänder hellre aldrig till exakt samma plats. Det är en slump att det blir bon på ett visst ställe.

För det mesta gäller larmen inflygningshål i hus och byggnader. Alltså inte de stora runda kokonger man kommer att tänka på när man hör ordet getingbo.

– Jag tror helt enkelt att vi får fler samtal för att getingarna blir mer synbara såhär års, säger han.

Mer från Förstasidan

Skulle angripa psykiatrin – greps av insatspolis

15:24

På onsdagseftermiddagen grep insatspoliser en man utanför Centralsjukhuset i Karlstad. Det fanns uppgifter om att han ville skjuta personal på psykiatrin.

Annons

Värmlänningar har dyr el

15:14

Elnätsavgifterna fortsätter att öka i länet. Tre kommuner har de näst dyraste i landet.

I2-skogen full av barn

14:51

En av sex kartonger i världen är tillverkad på Stora Enso i Skoghall. Nio av tio värmlänningar tycker skogen är det bästa de har. Sånt lär sig barnen på Skogens Dagar.

Kommunorder: Bygg 100 bostäder!

14:20

Det kommunala bostadsbolaget KBAB får i uppdrag att bygga 100 bostäder om året. Det meddelade Karlstads politiska majoritet när de presenterade sin budget under tisdagen.

”Vi lägger en stark budget trots tuffa tider”

14:22

Majoriteten tänker satsa på arbetsmarknadsåtgärder, mer bostäder och ett nytt vårdboende. Mindre pengar blir det till grundskolan.

Annons

Titta noga - ser du mannen på toppen?

11:29

I går, äntligen, kunde lagningen starta av de trasiga vindkraftverken utanför Skoghall.
– Vi måste dansa balett med 48-tonsklumpar, säger projektledaren Tomas Krook.

Residenset kvar i Värmland

14:06

Ryktet om residensstaden Karlstads snara död visade sig vara överdrivet.

En till sjukhus efter bilolycka

13:43

En person har körts till sjukhus efter en olycka på riksväg 239 vid Lekvattnet.

Annons

Höljes kan få rallycross-VM nästa år

09:36

Ett världsmästerskap i rallycross har diskuterats under flera år – men aldrig har det varit så nära att bli verklighet som nu.
Och en deltävling lär avgöras i Höljes.

FBK har hittat ny målvakt

11:48

Färjestad har hittat Alexander Saláks ersättare: Daniel Taylor, 27. Målvakten, som har både brittiskt och kanadensiskt pass, kommer senast från Calgary Flames organisation.

Annons
Annons
Annons

Prenumerera

Senaste webbisen

Namn: Nova
Födelsedag: 2013-05-14

Om fotboll och politik

Det var ju partiledardebatt på tv i söndags. Jag såg den inte där. Istället följde jag den på Twitter. Som man ju gör nu för tiden. Och det var en sak som slog mig. Den märkliga likheten mellan politiska supportrar och fotbollens dito.

Lägerguide för sommaren 2013

Välj och vraka bland sommarens läger med allt från fiske och lantgårdsliv till teater och parkour.
– Läger hör sommaren till, säger Anders Haster på Hammarö kommun som enligt traditionen har ett sommarläger med platsgaranti.

Annons

Nu åker vi lilla Åke

Det tog nio månader inklusive några extranätter i det moderliga hotellrummet. Men till slut blev det folk av vårt lilla knytte också. Han kom till världen som ett yrväder en (mycket sen) aprilafton. Inget höganäskrus runt halsen, men väl en lurig räv bakom örat. Precis som det anstår en klurig värmlänning.

På lördag spelar Tina Flognman sin sista proffsmatch

På lördag når resan som handbollsspelare på elitnivå sitt slut för Tina Flognman, 31.
I en stor VF-intervju berättar Värmlands främste damhandbollsspelare genom tiderna om längtan efter ett vanligt liv, karriärens bästa minnen och hur hon nu inleder en tränarkarriär i HK Varberg.
– Vem vet, om några år kanske vi är i elitserien, skrattar hon.

Annons
Annons

Svänget som försvann

Jag ska betala för en baguette i kiosken på Karlstads tågstation, håller fast kaffemuggen med tänderna och gräver efter plånboken.

Målvaktsfabriken som ska lyfta innebandyn

Målvaktsfabriken. Det är namnet på den nya satsningen på innebandysidan i Värmland – och som på sikt kan ge goda resultat.

Annons

Inte för gammal för Clintan

Hennes muskelsjukdom är visserligen plågsam men intellektet, humorn och livsgnistan är det inget fel på.

Superhjälten min

Alltså, känn ingen press lilla vän. Men mamma har under din tid i magen haft tid att reflektera och bekymras över världsläget.

Annons
Annons

Unikt återvinningsprojekt för textilier i Karlstad

Kläder återvinns knappt. De bränns upp. Men i Karlstad pågår ett projekt för att se om man kan öka återvinningen av textilier.

Kalsonger och Finland

Har du haft den där drömmen i vilken du går på stan eller befinner dig på bästa festen när du plötsligt inser att du inte har några byxor på dig? 

Annons

Oliver första svensk på toppuniversitet

Oliver Andersson-Hugemark, uppvuxen på Ölme- slätten, är första svensk att bli antagen till New York University Abu Dhabi.

Vi älskar Värmland – ny fototävling

VF älskar Värmland. Nu startar vi en ny fototävling där du kan skicka in din bild av landskapet. Och vinna en Ipad Mini.

Annons