Lekfullt när Kommunal fyllde 100
Karlstad

Fackförbundet Kommunal firade under lördagen sitt hundraårsjubileum. En tillställning som lockade tusentals glada medlemmar till Mariebergsskogen i Karlstad.
- Efter det här ska jag absolut inte gå ur Kommunal, konstaterar en nöjd Jessica Söderholm från Hagfors.
Jessica Söderholm och dottern Linn var två av drygt 2 500 besökare på Kommunals stora högtidsdag. Med sig hade de även Helene Ejdsell som jobbar med Jessica på gruppboendet Källgården i Hagfors.
En trio som var glada över att komma till ett för dagen soligt Karlstad och Mariebergsskogen.
– Jättetrevligt. Verkligen. Mycket roligt för barnen överallt och dessutom är ju allt gratis. Det är inte illa, säger Jessica Söderholm med ett brett leende.
Dottern Linn är lite för blyg för att säga något, men med en ballong i ena näven och en badboll i den andra ser hon nöjd ut hon med. Och gratis glass och hamburgare fanns det dessutom till alla barnen, så det fanns alla anledning att vara lycklig för den som gillar sådant.
Helene Ejdsell är även hon en smula blyg för VF:s utsända team, men släpper ändå ur sig en kort recension innan hon försvinner bort.
– Jättekul. En stor satsning från förbundet, och det är ju kul.
Några som inte var så blyga var grabbarna Max Sandberg och Gustav Pettersson, båda sju år och på gränsen till åtta. De deltog i femkampen för barn och hade precis klarat av ett par varv av den klassiska leken skeden och ägget.
- Jag klarade varvet på 11 sekunder när jag hade skeden i munnen, berättar Gustav Pettersson. Men när jag hade den i handen så tog det 13 sekunder. Det var faktiskt mycket svårare.
Kompisen Max fixade också varvet på 11 sekunder och var nöjd med det.
– Det var svårt, men väldigt roligt, säger han.
Förutom femkampen fanns det nästan hur mycket som helst att roa sig med på Mariebergsskogen denna lördag. Gratis mat och dryck, rundturer med båtar i Mariebergsviken, tågturer med Conrad Höök, gycklare, trollkonstnärer och livemusik från stora scenen. Dessutom upplevelsepromenader och barnteater.
– Meningen är att det ska vara så brett som möjligt och att det ska finnas någonting för alla åldrar. Men det är klart, det är ju lite extra fokus på barnen, säger Lars Stenlund på Projecta, som ansvarar för arrangemanget tillsammans med Mariebergsskogen och Kommunal.
Budgeten för satsningen ligger på dryga två miljoner kronor. Mycket pengar för Kommunal att punga ut med, men väl värt det anser ombudsmannen Sven-Olov Axelsson.
– Det är värt varenda krona. Det känns fantastiskt bra att kunna bjuda medlemmarna på en sådan här fin dag.
Själv är han dock en smula sliten efter ett helt års arbete med att arrangera högtidsdagen.
– Ja du, vi som har varit med i det här har sagt att vi aldrig mer ska arrangera något sådant här. Och det står jag fast vid, säger han med ett skratt.

Det var folkfest i Mariebergsskogen i helgen när Kommunal Värmland firade 100 år. 
Oj vilken lång gubbe, tyckte lilla Linn Söderholm som var på Kommunalfesten tillsammans med mamma Jessica och hennes arbetskamrat Helene Ejdsell.
Gustav Pettersson och Max Sandberg, båda sju år och från Hammarö, deltog i barnens femkamp och den klassiska leken skeden och ägget. En storväxt kyckling hejade ivrigt på de båda kompisarna.
Mer från Förstasidan
Valfjället förbereds för VA – utan ekonomiska beslut
Eda kommun förbereder en ny anläggning för vatten och avlopp vid Valfjället, trots att satsningen slopades i den senaste budgeten.
– Vi har inte avsatt några pengar för VA där, men det hindrar ju inte planering av verksamheten, säger kommunalrådet Johanna Söderberg (C).
Hockeyfans kan få sin bro
En gång- och cykelbro från Färjestad över mot Råtorp har länge varit efterlängtad. Inte minst bland FBK-fans på västra sidan älven.
Nu talar mycket för att det blir så.
– Det är både ekonomiskt bättre och betjänar fler människor, säger Ingemar Johansson på teknik- och fastighetsförvaltningen.
V i Hagfors tar nya tag
Vårens turbulens inom Vänsterpartiet i Hagfors slutade med att Margret Bergkvist, dåvarande kommunal företrädare, lämnade sin post. Tätt i hennes fotspår följde även fyra andra partimedlemmar som inte ville fortsätta på grund av hennes avgång. Nu har partiet röstat fram deras kommunala efterträdare.
Polisen rapporterar om lugn lönefredag
Fredagskvällen blev en lugn historia i Värmland – överraskande lugn för polisen eftersom det är lönehelg.
Elfel ställde till tågtrubbel
(Uppdaterad 08.55) Ett problem med elförsörjningen ställde under fredagskvällen och -natten till stora problem i länet. På lördagsmorgonen var felet lagat.
Åtalad polis riskerar inte förlora jobbet
Den polisman som i juli 2012 vägrade släppa två personer vars anhållande hävts riskerar inte förlora jobbet.
Tullverket avvisar insulinanmälan
En man från Sunne som JO-anmälde tullen i Helsingborg för tjänstefel då han inte fick med sig sitt insulin till arresten får inte gehör från myndigheten.
Ung i Filipstad ska ge fler jobb
Fler unga ska i jobb i Filipstad. I dag beräknas cirka 170 ungdomar i åldern 18-25 år stå utanför arbetsmarknaden.
Projektet Ung i Filipstad behandlas av kommunstyrelsen på tisdag med förslag att anställa en projektledare och använda pengar från den sociala investeringsfonden.
Vått besök vid blivande reservat
Fyra öar i Värmeln och en strandremsa i söder bör skyddas.
– Nu har vi förklarat för insynsrådet varför vi vill bilda naturreservat här, säger Linda Stöberg, naturvårdshandläggare vid länsstyrelsen.
Bollen i rullning för Nifa
Med stöd från lokala företag och regionala myndigheter räknar nu Nifa (Nordic Innovation Food Arena) med att vara igång senast till hösten.
– Nu är vi på rätt spår, säger ordförande Berndt Björkman.
Senaste artiklarna
- 10:13 Valfjället förbereds för VA – utan ekonomiska beslut
- 09:28 Åtalas för snatteri för flera tusen
- 09:25 Tankade diesel för 15 000 i Luxemburg
- 09:19 Åtalas för rattfylleri
- 09:16 19-åring åtalas för misshandel
- 09:16 Kassaskåp uppbrutet vid butiksinbrott
- 09:02 Uddeholms byalag öppnar forskningsarkiv
- 08:58 Konstrunda i Filipstad i helgen
- 08:53 Dödsfallsnotiser
- 08:42 Åtta värmlänningar i Sveriges VM-trupp
Senaste lokala artiklar
- 08:58 Konstrunda i Filipstad i helgen
- 08:56 Pelle Svanslös årets sommarteater i Ölme
- 11:04 Underbar resa– med mycket smärta
- 11:00 "Nils är känslomässigt skadad och mycket ensam"
- 09:29 En sällsam kväll med Roky Erickson
- 09:26 Blygsam succé med miss Li
- 10:35 Färgprakt och fjärilar inleder på Sillegården
- 10:27 Lerin läser högt om barndomen
Prenumerera
Fotboll som tredje språk
En författarvän sa en gång att alla bra berättelser börjar med rörelse. Läser hon den här texten himlar hon säkert med ögonen – för min historia inleds med ett evighetslångt stillasittande, på parkbänken vid en av Karlstads fotbollsplaner.
Om fotboll och politik
Det var ju partiledardebatt på tv i söndags. Jag såg den inte där. Istället följde jag den på Twitter. Som man ju gör nu för tiden. Och det var en sak som slog mig. Den märkliga likheten mellan politiska supportrar och fotbollens dito.
Lägerguide för sommaren 2013
Välj och vraka bland sommarens läger med allt från fiske och lantgårdsliv till teater och parkour.
– Läger hör sommaren till, säger Anders Haster på Hammarö kommun som enligt traditionen har ett sommarläger med platsgaranti.
Nu åker vi lilla Åke
Det tog nio månader inklusive några extranätter i det moderliga hotellrummet. Men till slut blev det folk av vårt lilla knytte också. Han kom till världen som ett yrväder en (mycket sen) aprilafton. Inget höganäskrus runt halsen, men väl en lurig räv bakom örat. Precis som det anstår en klurig värmlänning.
På lördag spelar Tina Flognman sin sista proffsmatch
På lördag når resan som handbollsspelare på elitnivå sitt slut för Tina Flognman, 31.
I en stor VF-intervju berättar Värmlands främste damhandbollsspelare genom tiderna om längtan efter ett vanligt liv, karriärens bästa minnen och hur hon nu inleder en tränarkarriär i HK Varberg.
– Vem vet, om några år kanske vi är i elitserien, skrattar hon.
Svänget som försvann
Jag ska betala för en baguette i kiosken på Karlstads tågstation, håller fast kaffemuggen med tänderna och gräver efter plånboken.
Målvaktsfabriken som ska lyfta innebandyn
Målvaktsfabriken. Det är namnet på den nya satsningen på innebandysidan i Värmland – och som på sikt kan ge goda resultat.
Inte för gammal för Clintan
Hennes muskelsjukdom är visserligen plågsam men intellektet, humorn och livsgnistan är det inget fel på.
Superhjälten min
Alltså, känn ingen press lilla vän. Men mamma har under din tid i magen haft tid att reflektera och bekymras över världsläget.
Unikt återvinningsprojekt för textilier i Karlstad
Kläder återvinns knappt. De bränns upp. Men i Karlstad pågår ett projekt för att se om man kan öka återvinningen av textilier.
Kalsonger och Finland
Har du haft den där drömmen i vilken du går på stan eller befinner dig på bästa festen när du plötsligt inser att du inte har några byxor på dig?
Oliver första svensk på toppuniversitet
Oliver Andersson-Hugemark, uppvuxen på Ölme- slätten, är första svensk att bli antagen till New York University Abu Dhabi.








