”Tålmodigt arbete krävs”
Karlstad
Tolv värmländska kommuner gör en gemensam satsning för att förbättra tillgänglighet och service för sina företag. På torsdagen anordnades det första utbildningsblocket i sammanlagt tre som ska göra de kommunala förvaltningarna mera näringslivsinriktade. 460 kommunala tjänstemän och politiker mötte upp i Aula Magna på Karlstads universitet på torsdagen.
Värmland har lyckats med något som inget annat län gjort – man har fått med de flesta kommunerna i utbildningssatsningen ”Förenkla – helt enkelt”
– Vi måste ta hand om våra företag på alla plan om vi ska kunna säkra tillväxt och ekonomi för befintliga och blivande företagare, säger Glenn Olsson, utvecklingschef i Hagfors och en av projektets ivrigaste förespråkare.
Utbildningen av nästan 500 personer är också projektet ”Det företagsamma Värmlands” största enskilda satsning under tiden 2011–2013.
– Genom att vi får bidrag från EU växlas de pengar kommunen satsat upp så vi får ut mycket mer än vad vi själva investerat, förklarar Leila Andersson, projektledare för ”Det företagsamma Värmland”.
Till hela projektet (som alltså innehåller fler aktiviteter än tjänstemannautbildningen) har kommuner som Hagfors satsat 95 000 kronor och Glenn Olsson räknar med att man också satsar eget arbete till ett värde av cirka 160 000.
Sunne anses vara Värmlands mest företagarvänliga kommun men det får inte Anna Blomquist, tillväxtstrateg och näringslivsansvarig att vila på lagrarna:
– Det går snabbt att rasera ett förtroende, vi måste ständigt vara på tårna.
Peter Kullgren (KD), näringslivsansvarig i Karlstads kommunstyrelse, tycker att man redan påbörjat arbetet.
– Efter mätningen beslöt vi att prioritera två insatser, utbildningen är ett led i vår satsning att förbättra bemötandet.
Dagens första rubrik var ”Kan byråkrater och entreprenörer förstå varandra” då Anders Johnson, skriftställare med lång fördjupning i Sveriges ekonomiska historia, klargjorde att det krävs långvarigt och tålmodigt arbete.
– Platsens historiska egenskap, som exempelvis bruksmentalitet, sitter i och kan förändras men det tar tid, sa han och påpekade dessutom att det enda som är värre än att ha en effektiv och hårt arbetande byråkrati är att inte ha det.
– Entreprenörer är risktagare och kreativa, det kan inte myndigheter vara. Hederlig byråkrati och goda regelverk är en förutsättning för entreprenörernas experiment.
Utbildningen sker i tre block. I december anordnas block två med internat i Sunne och block tre blir ett internat i Charlottenberg.
Mer från Förstasidan
Lastbilschaufför fastklämd under sin bil
En lastbilschaufför fick under måndagseftermiddagen föras till sjukhus sedan han hamnat under sin lastbil som gått av vägen på Riksväg 26 fem kilometer söder om Kristinehamn.
Man åtalas för sambomisshandel
En 30-årig man har åtalats misstänkt för misshandel av en kvinna.
Han ska även ha riktat kniv mot de poliser som kom till platsen i samband med misshandeln.
Lindh kan lämna Hellton för Danmark
En av Helltons stora stjärnor kan vara på väg bort.
Maria Lindh har fått ett erbjudande av Ålborg i den danska högstaserien och kan därmed bli handbollspelare på heltid.
– Det är ett mål som jag har haft i stort sett hela livet, säger Lindh.
Förundersökning om hets mot folkgrupp
Polisen har inlett en förundersökning om hets mot folkgrupp efter helgens händelser i Storfors.
Ett stort antal personer samlades utanför en villa där de anklagade familjen för bland annat stölder och fylleri.
Pizzeriaägare känner sig lurad av kommunen
Restaurangägaren Nevzat Hursit sökte och beviljades serveringstillstånd för sin pizzeria i Forshaga. Men när kommunen bad om en ändring i ansökan drogs alkoholstillståndet in.
Det finns flera skäl till beslutet
Beslutet att avslå Nevsat Hursits ansökan om alkoholtillstånd för Restaurang Lusten var korrekt. Restaurangen brister på flera punkter, menar alkoholhandläggare Lena Gustavsson på Forshaga kommun.
– Han har vid flera tillfällen varit försenad med skatteinbetalningar, vilket är ett skäl till beslutet, säger hon.
260 amerikanare blänkte ikapp
Det mullrade dovt, lacken var välputsad och ägarna gick stolta runt sina klenoder. Det var dags för Wolfland spring meet, årets möte för alla som älskar bilarna från USA.
Tingvalla blir hemmaplan för DIF
Efter att Stora Valla underkänts på grund av planens dåliga skick blir nu Tingvalla IP hemmaplan för Degerfors IF i matchen mot Östersunds FK på onsdag.
Fängelsestraff för sexköp
Den 67-årige man som stått åtalad för köp av sexuella tjänster av en tonårspojke dömdes på måndagen.
Han kommer nu avtjäna ett åtta månader långt fängelsestraff.
Senaste artiklarna
- 16:25 Lastbilschaufför fastklämd under sin bil
- 15:48 Man åtalas för sambomisshandel
- 15:14 Lindh kan lämna Hellton för Danmark
- 15:10 Förundersökning om hets mot folkgrupp
- 14:38 Det finns flera skäl till beslutet
- 14:38 Pizzeriaägare känner sig lurad av kommunen
- 14:11 260 amerikanare blänkte ikapp
- 13:18 Dubbla SM-guld – nu splittras laget
- 12:51 Iwersens hattrick gav Strömtorp 3-0-seger
- 12:43 Tingvalla blir hemmaplan för DIF
Senaste lokala artiklar
- 12:30 Nu kan Hagfors få ny arena
- 08:33 Tavelrunda i skogen ger motion
- 19:32 Bortslängda gravlyktor upprör
- 16:03 Föreningar vill ha pengar
- 14:14 SD informerar på torget i Hagfors
- 09:17 Stora och små travare lockade många
- 09:11 Släpvagn med åkgräsklippare hittad
- 07:19 Anhållen för mordförsök i Ekshärad
Prenumerera
Om fotboll och politik
Det var ju partiledardebatt på tv i söndags. Jag såg den inte där. Istället följde jag den på Twitter. Som man ju gör nu för tiden. Och det var en sak som slog mig. Den märkliga likheten mellan politiska supportrar och fotbollens dito.
Lägerguide för sommaren 2013
Välj och vraka bland sommarens läger med allt från fiske och lantgårdsliv till teater och parkour.
– Läger hör sommaren till, säger Anders Haster på Hammarö kommun som enligt traditionen har ett sommarläger med platsgaranti.
Nu åker vi lilla Åke
Det tog nio månader inklusive några extranätter i det moderliga hotellrummet. Men till slut blev det folk av vårt lilla knytte också. Han kom till världen som ett yrväder en (mycket sen) aprilafton. Inget höganäskrus runt halsen, men väl en lurig räv bakom örat. Precis som det anstår en klurig värmlänning.
På lördag spelar Tina Flognman sin sista proffsmatch
På lördag når resan som handbollsspelare på elitnivå sitt slut för Tina Flognman, 31.
I en stor VF-intervju berättar Värmlands främste damhandbollsspelare genom tiderna om längtan efter ett vanligt liv, karriärens bästa minnen och hur hon nu inleder en tränarkarriär i HK Varberg.
– Vem vet, om några år kanske vi är i elitserien, skrattar hon.
Svänget som försvann
Jag ska betala för en baguette i kiosken på Karlstads tågstation, håller fast kaffemuggen med tänderna och gräver efter plånboken.
Målvaktsfabriken som ska lyfta innebandyn
Målvaktsfabriken. Det är namnet på den nya satsningen på innebandysidan i Värmland – och som på sikt kan ge goda resultat.
Inte för gammal för Clintan
Hennes muskelsjukdom är visserligen plågsam men intellektet, humorn och livsgnistan är det inget fel på.
Superhjälten min
Alltså, känn ingen press lilla vän. Men mamma har under din tid i magen haft tid att reflektera och bekymras över världsläget.
Unikt återvinningsprojekt för textilier i Karlstad
Kläder återvinns knappt. De bränns upp. Men i Karlstad pågår ett projekt för att se om man kan öka återvinningen av textilier.
Kalsonger och Finland
Har du haft den där drömmen i vilken du går på stan eller befinner dig på bästa festen när du plötsligt inser att du inte har några byxor på dig?
Oliver första svensk på toppuniversitet
Oliver Andersson-Hugemark, uppvuxen på Ölme- slätten, är första svensk att bli antagen till New York University Abu Dhabi.
Vi älskar Värmland – ny fototävling
VF älskar Värmland. Nu startar vi en ny fototävling där du kan skicka in din bild av landskapet. Och vinna en Ipad Mini.







