Anna ger Kil ett kulturlyft
Kultur
Fem år gammal började hon spela orgel, och på den vägen är det. Som drillflicka känner ”alla” igen henne. Hon har ägnat sig åt teaterprojekt, hon målar akryl, sjunger på bröllop … Är lärare med inriktning på det estetiska.
Men nu vill Anna Åberg skapa utrymme för andras kulturutövande, som kultursamordnare i Kils kommun. Projektet Tomma rum, som avslutas i och med dagens vernissage, kan kanske ses som hennes rejäla kickoff.
Inte på många år har Kil haft en anställd som ägnat sig helhjärtat och övergripande åt kulturen. Synd, tyckte Anna Åberg, född och uppväxt i Kil, sen 2006 tillbaka i kommunen såsom bildlärare, musiklärare och ansvarig för kulturen i skolan.
Undan för undan har hon lyckats övertyga kommunledningen: sen augusti i fjol har hon ägnat halva sin arbetstid åt kultursamordning, till årsskiftet inrättas tjänsten på heltid.
– Varje liten kommun försöker tävla om invånarna, och slår vakt om Posten, Ica, Systemet… Jag tror att något av det viktigaste är att man har ett levande kulturutbud, att det händer saker, att alla får ta plats.
det behöver inte vara i smala genrer, dit Tomma rum onekligen kan hänföras med sin experimentella konst. Likaväl som Anna Åberg varit entusiastisk länk mellan rikstäckande föreningen Tomma rum och kommunen med dess näringsliv, så var det hon som kläckte idén att engagera Johan Boding och Night of Queen till Kils 40-årskalas i onsdags kväll – där hon själv var konferencier och passade på att mannekänga i kläder från Kils affärer!
Minst 3 000 personer räknade kommunen in, och succén var total.
– Jag gillar om man kan påverka och göra något som får människor att lägga känslorna utanför kroppen, försöker hon beskriva.
Till Tomma rum, som hela sommaren förvandlat gamla slakteriet till en kombination av ateljéer och konsthall, kom 300 besökare första vernissagelördagen, 150–200 varje lördag därefter.
– Förutom en hel del drop-in-besökare under veckorna.
Det har varit såväl Kilsbor som konstintresserade från resten av Värmland och andra delar av Sverige. Gruppen av konstnärer – närmare hundra, utspridda över sommarveckorna – har för sin del haft inslag från Danmark, Tyskland, England, Albanien, Kanada och Japan.
– Vi har fått ett stort genomslag i medierna – jag har till och med intervjuats i kulturradion i P1, konstaterar Anna.
– Så jag är jättenöjd! Det har varit ett bra lyft för kommunen.
Möjligen har medieinslagen fokuserat väl mycket på de verk som lyft fram slakteriets blodiga historia.
– Jag vet att en del Kilsbor dragit sig för att gå hit, av rädsla för att blod och död skulle exponeras för mycket. Men jag tycker att konstnärerna mer tagit fasta på den vackra naturen runt Kil. Och senast hade en författare en uppläsning med ursprung i Selma Lagerlöfs texter, säger hon.
Men visst, det har huvudsakligen handlat om experimentell konst. Många besökare har stått frågande: ”Jag fattar ingenting”.
– Vi människor vill ju så gärna förstå allting, lägga pussel och gå till nästa ”level”. Men kanske kan det räcka att ett verk väcker nyfikenhet?
– Sen behöver man inte vara personligt tilltalad av allt; det har ju med smak och även humör att göra, menar Anna.
Nu hoppas hon att Tomma rum ska fungera som en brygga över till den fortsättning hon börjat planera för. Redan om en vecka flyttar Konstfrämjandet in med en utställning kallad Nattscen, fyra konstnärer som visar rörlig bild, installationer och skulptur. Under de tre veckor den pågår ska värmländska Konstfrämjandets verksamhetschef och en kulturutvecklare från Region Värmland sitta med Anna i anslutning till lokalerna och spåna framtida samarbete.
– Jag vet inte om jag är helt naiv, men jag upplever att alla är så positiva hela tiden.
Inräknat det lokala näringslivet, där ”en hel radda samarbetspartners” gett bra uppbackning åt Tomma rum.
– Nu för tiden kopplas ju kulturfrågor ofta ihop med näringslivet, och det vill jag jobba för – även om kulturen är viktig i sig själv också. Det ena behöver inte utesluta det andra.
Föreningslivet är en annan väsentlig part; det är de ideella krafterna som lyft kulturen genom åren, konstaterar Anna – själv alltså en flitig del av det under åren som Kilsbo.
För henne var Kil bästa tänkbara uppväxtmiljö, och inte är kärleken mindre nu när hon nått fram sitt drömjobb:
– Jag älskar Kil!
PROFIL
Mer från Förstasidan
Beslutet fattat: 72 omärkta kor ska avlivas
72 av de 180 kor som i förra månaden omhändertogs hos en västvärmländsk bonde kommer att avlivas.
Ambulansmiss leder till nya rutiner för att hitta
Ambulansen rapporterade att den var framme hos en man som larmat sjukvården om bröstsmärtor. Men i själva verket var den på fel plats, och det tog över en timme att hitta rätt adress. Då hade mannen dött av hjärtinfarkt.
Nu kan Hagfors få ny arena
Nu kan en ny sporthall bli verklighet i Hagfors. I innebandykretsarna jublas det.
– Det här är enormt stort, säger Johan Carlsson, sportchef i Hagfors innebandysällskap.
Beachvolleyplaner invigdes
Efter att varit "förvisade" ut till Skutberget under ett år, invigdes Beachvolleyklubbens nya planer på lördagen. Under hela dagen pågår en turnering mellan tio lag. De flesta lagen kommer från Karlstad.
Fem kommuner med samma mål
KBA: Karlstad Business Alliance. Under det tjusiga namnet ska Karlstadsregionen stärkas.
Med 134 148 invånare i ryggen ska Karlstad, Forshaga, Grums, Hammarö och Kil bli bättre på att samverka – och därmed locka fler företag och tydligare agera motor i hela länets utveckling.
Rivalerna nära samarbete
I flera år har de varit ärkerivaler som värvat spelare från varandra. Nu kan VF-sporten avslöja att Karlstad IBF och Skoghalls IBK börjat diskutera ett samarbete.
– Vi måste spänna bågen högre än att bara konkurrera ut varandra, säger Karlstads ordförande Tore Olsson.
Artelleripjäs rullade på Karlstads gator
Visserligen pågår polisens vapenamnesti fortfarande. Men det är inte dit denna artilleripjäs är på väg utan till Brigadmuseet som invigs den 1 juni.
Floods Fröding är konstrundans nav
Kanske passerade Frödings tre trallande jäntor förbi utanför hembygdsgården i Tällerud, på väg till Lindane Le? Vad passar då bättre än att visa ett antal etsningar på författaren själv?
Lördagsreportage
Nytändning i chokladfabriken – pralinerna går på export
Det började för sex år sedan. Nu är Naturpralinen en etablerad producent på den värmländska marknaden och Marie Axelsson är redo att ta sina praliner utomlands.
Senaste artiklarna
- 14:10 Motorcykelkrock i Ransäter
- 13:02 Beslutet fattat: 72 omärkta kor ska avlivas
- 12:52 Ambulansmiss leder till nya rutiner för att hitta
- 12:30 Nu kan Hagfors få ny arena
- 11:14 Beachvolleyplaner invigdes
- 11:13 Fem kommuner med samma mål
- 11:07 Röd saft, mariekex, sommar, sommar
- 11:04 Rivalerna nära samarbete
- 10:59 Artelleripjäs rullade på Karlstads gator
- 10:49 ”Måste vara frisk för att orka vara sjuk”
Senaste lokala artiklar
- 12:52 Ambulansmiss leder till nya rutiner för att hitta
- 11:14 Beachvolleyplaner invigdes
- 11:13 Fem kommuner med samma mål
- 10:59 Artelleripjäs rullade på Karlstads gator
- 10:49 Kommunen anmäler tre fall enligt lex Sarah
- 10:47 Margaretha Nilsson ny ordinarie SD-ledamot i Karlstad
- 09:00 Stickade installationer ger färg åt 150-årsfirande
- 08:52 Operatörsbyte orsakade larmhaveri
Prenumerera
Om fotboll och politik
Det var ju partiledardebatt på tv i söndags. Jag såg den inte där. Istället följde jag den på Twitter. Som man ju gör nu för tiden. Och det var en sak som slog mig. Den märkliga likheten mellan politiska supportrar och fotbollens dito.
Lägerguide för sommaren 2013
Välj och vraka bland sommarens läger med allt från fiske och lantgårdsliv till teater och parkour.
– Läger hör sommaren till, säger Anders Haster på Hammarö kommun som enligt traditionen har ett sommarläger med platsgaranti.
Nu åker vi lilla Åke
Det tog nio månader inklusive några extranätter i det moderliga hotellrummet. Men till slut blev det folk av vårt lilla knytte också. Han kom till världen som ett yrväder en (mycket sen) aprilafton. Inget höganäskrus runt halsen, men väl en lurig räv bakom örat. Precis som det anstår en klurig värmlänning.
På lördag spelar Tina Flognman sin sista proffsmatch
På lördag når resan som handbollsspelare på elitnivå sitt slut för Tina Flognman, 31.
I en stor VF-intervju berättar Värmlands främste damhandbollsspelare genom tiderna om längtan efter ett vanligt liv, karriärens bästa minnen och hur hon nu inleder en tränarkarriär i HK Varberg.
– Vem vet, om några år kanske vi är i elitserien, skrattar hon.
Svänget som försvann
Jag ska betala för en baguette i kiosken på Karlstads tågstation, håller fast kaffemuggen med tänderna och gräver efter plånboken.
Målvaktsfabriken som ska lyfta innebandyn
Målvaktsfabriken. Det är namnet på den nya satsningen på innebandysidan i Värmland – och som på sikt kan ge goda resultat.
Inte för gammal för Clintan
Hennes muskelsjukdom är visserligen plågsam men intellektet, humorn och livsgnistan är det inget fel på.
Superhjälten min
Alltså, känn ingen press lilla vän. Men mamma har under din tid i magen haft tid att reflektera och bekymras över världsläget.
Unikt återvinningsprojekt för textilier i Karlstad
Kläder återvinns knappt. De bränns upp. Men i Karlstad pågår ett projekt för att se om man kan öka återvinningen av textilier.
Kalsonger och Finland
Har du haft den där drömmen i vilken du går på stan eller befinner dig på bästa festen när du plötsligt inser att du inte har några byxor på dig?
Oliver första svensk på toppuniversitet
Oliver Andersson-Hugemark, uppvuxen på Ölme- slätten, är första svensk att bli antagen till New York University Abu Dhabi.
Vi älskar Värmland – ny fototävling
VF älskar Värmland. Nu startar vi en ny fototävling där du kan skicka in din bild av landskapet. Och vinna en Ipad Mini.








