Alltför lite har rört sig sen sist på Lundells Österlen

Böcker

En världskänd fotograf som börjar närma sig ålderns sensommar sitter i sitt hus på Österlen och funderar. Över väder, politik, invandring, vinsorter.

Boken

Allt är i rörelse

• Ulf Lundell

• Wahlström & Widstrand

Och kvinnorna, inte minst, där en hel del just nu handlar om förhållandet till den betydligt yngre Anne, som dyker upp med jämna mellanrum och förgyller tillvaron.

Joar Cirroan – kallad Red – har av ren fåfänga precis sagt ja till att sammanställa en retrospektiv utställning av hans främsta fotografier. Trots att han egentligen lagt kamerorna på hyllan. Det försvårar i gengäld tillvaron.

Liksom förhållandet till den yngre brodern som tillverkar förpackningar som Red aldrig kan öppna utan att bli förbannad. Han hatar förpackningar. Och kanske även brodern.

Tja, som alla nog förstår så rör det sig om Ulf Lundells senaste bok. Åldrad man som sitter på Österlen och är förbannad över sakernas tillstånd känns ju numera som något av hans signum. Handlingen i Allt är i rörelse är nämligen till det yttre i stort sett identisk med den i Vädermannen, som kom för ett par år sedan, men med den lilla skillnaden att huvudpersonen då var konstnär och kvinnan var något äldre.

De sida upp och sida ned återkommande reflektionerna över sakernas tillstånd i landet, världen och livet känns också igen från förra boken. Fast lite surare den här gången, och med inslag av islamofobi, vilket visserligen är nytt, men kanske ändå inte särskilt fräscht. Omvärldsanalyserna som Vädermannen ägnade sig åt kändes oftast rätt vassa och underhållande, men i Reds tappning blir de trött gubbgriniga istället.

Denna trötthet har dessvärre även drabbat språket, som ju egentligen är Lundells stora styrka som författare. Den språkliga rytm och melodi, som han i Vädermannen byggde upp så tonsäkert, tappar i den nya boken allt för ofta sin klang och resonans. Stundom är det briljant, men allt för ofta segt och tondövt. Både till handling och språkdräkt.

Allt är i rörelse, skriver Lundell, men problemet är snarast det motsatta: att just ingenting har rört sig sedan förra boken.

 

Mer från Förstasidan

Höljes kan få Rallycross-VM

09:36

Ett världsmästerskap i rallycross i Höljes har diskuterats under flera år – men aldrig har det varit så nära att bli verklighet som nu. Det kan bli av redan nästa år.

Annons

Varning för skyfall i Säffle

08:56

Kraftiga skyfall har redan orsakat skador och nu varnar Säffle kommun för fler översvämningar.

Cyklist påkörd i Arvika

08:44

(Uppdaterad 09.44) Inne i centrala Arvika har en cyklist blivit påkörd av en bil.

Lägenheter för 70-plussare slut

08:01

Samtliga lägenheter i trygghetsboendet i Lillängshamnen i Skoghall är nu uthyrda. Och bygget går in i sin slutfas.

Annons

Tre utländska män greps för spritsmuggling

07:41

Vid midnatt i Fryksände stoppade polisen tre män med större mängde sprit och tobak i bilen.

Flera fall av otillåten skogsavverkning

06:24

Polisen har fått ta emot flera anmälningar avseende otillåten skogsavverkning.

Jenni Jonsson är Årets kvinna

05:48

Företagarna Karlstad korade igår årets kvinna i och för näringslivet 2012.

Annons

Misshandel och grov kvinnofridskränkning

04:13

Från midsommar 2011 till september 2012 ska den 21-årige mannen vid flera tillfällen ha misshandlat och hotat den kvinna som han bodde tillsammans med.

Man anhölls för stöld och narkotikabrott

02:01

En 33-årig man greps och anhölls under måndagskvällen misstänkt för stöld och ringa narkotikabrott.

Nordvärmland utslaget av Hertzöga

23:11

Nordvärmland ville förbättra målskytte och självförtroende inför derbyt mot Carlstad United på lördag.
I stället slutade det med förlust, respass ur DM och med en skada på stjärnspelaren.
– Det var inte bra att vi förlorade i dag, men jag tror att jag kan spela på lördag, säger Bartosz Wojas som haltade av planen i förlustmatchen (0–1) mot Hertzöga.

Annons
Annons
Annons

Prenumerera

Senaste webbisen

Namn: Nova
Födelsedag: 2013-05-14

Om fotboll och politik

Det var ju partiledardebatt på tv i söndags. Jag såg den inte där. Istället följde jag den på Twitter. Som man ju gör nu för tiden. Och det var en sak som slog mig. Den märkliga likheten mellan politiska supportrar och fotbollens dito.

Lägerguide för sommaren 2013

Välj och vraka bland sommarens läger med allt från fiske och lantgårdsliv till teater och parkour.
– Läger hör sommaren till, säger Anders Haster på Hammarö kommun som enligt traditionen har ett sommarläger med platsgaranti.

Annons

Nu åker vi lilla Åke

Det tog nio månader inklusive några extranätter i det moderliga hotellrummet. Men till slut blev det folk av vårt lilla knytte också. Han kom till världen som ett yrväder en (mycket sen) aprilafton. Inget höganäskrus runt halsen, men väl en lurig räv bakom örat. Precis som det anstår en klurig värmlänning.

På lördag spelar Tina Flognman sin sista proffsmatch

På lördag når resan som handbollsspelare på elitnivå sitt slut för Tina Flognman, 31.
I en stor VF-intervju berättar Värmlands främste damhandbollsspelare genom tiderna om längtan efter ett vanligt liv, karriärens bästa minnen och hur hon nu inleder en tränarkarriär i HK Varberg.
– Vem vet, om några år kanske vi är i elitserien, skrattar hon.

Annons
Annons

Svänget som försvann

Jag ska betala för en baguette i kiosken på Karlstads tågstation, håller fast kaffemuggen med tänderna och gräver efter plånboken.

Målvaktsfabriken som ska lyfta innebandyn

Målvaktsfabriken. Det är namnet på den nya satsningen på innebandysidan i Värmland – och som på sikt kan ge goda resultat.

Annons

Inte för gammal för Clintan

Hennes muskelsjukdom är visserligen plågsam men intellektet, humorn och livsgnistan är det inget fel på.

Superhjälten min

Alltså, känn ingen press lilla vän. Men mamma har under din tid i magen haft tid att reflektera och bekymras över världsläget.

Annons
Annons

Unikt återvinningsprojekt för textilier i Karlstad

Kläder återvinns knappt. De bränns upp. Men i Karlstad pågår ett projekt för att se om man kan öka återvinningen av textilier.

Kalsonger och Finland

Har du haft den där drömmen i vilken du går på stan eller befinner dig på bästa festen när du plötsligt inser att du inte har några byxor på dig? 

Annons

Oliver första svensk på toppuniversitet

Oliver Andersson-Hugemark, uppvuxen på Ölme- slätten, är första svensk att bli antagen till New York University Abu Dhabi.

Vi älskar Värmland – ny fototävling

VF älskar Värmland. Nu startar vi en ny fototävling där du kan skicka in din bild av landskapet. Och vinna en Ipad Mini.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons