Man, dom, mod och morske hen
P.S
Nej, något stort genomslag har inte märkts för personliga pronomenet hen. Det som skulle ersätta han och hon och vid behov göra texter könsneutrala; barnboksförfattaren Jesper Lundqvist var den som i vintras drog igång debatten på nytt.
Det kanske kommer – vad vet man. Man vet aldrig vad som kommer, när det gäller hur folk skriver och pratar.
Vad man har lagt märke till är att idrottsfolk – aktuellt just nu – tycks vara ett synnerligen blygsamt släkte, obenäget att framhäva sig och sitt jag. Som i just den här meningen. Det är väl för sjutton JAG som lagt märke till det, precis som jag hoppas att bli uttagen till laget eller hade det tungt i uppförsbacken. ”Man” säger både kvinna och man, och flyttar därmed upplevelsen eller misslyckandet liksom utanför sig själv. Eller?
På det hela taget är det kanske inte så viktigt, det dom säger? Eftersom de gärna markerar det från start. ”Nä” säger dom. Eller ännu mer eftertryckligt ”naae”. (Ja, jag vet att jag generaliserar, men lyssna själva så blir ni snart lika överkänsliga som jag.)
Tillbaka till man, ett pronomen som i omgångar legat på den feministfundamentalistiska slaktbänken utan att utrotas. Så har det väl också sin rot snarare hos ordet människa än hos en person av manligt kön, och bör därmed gå fritt.
Annars kan vi ju göra som familjens gamla hembiträde/barnflicka, som tydligen ville markera någon form av underdånighet genom att inte ens dua oss barn: ”Går en ut nu?”
Fast det pronomen som verkligen är värt att predika om just nu är det talspråkliga dom – som språkvetarna länge trodde skulle tränga in även i det skrivna. Och borde ha gjort, kan jag konstatera nu när förvirringen blivit total: när alla som vill vara lite fina i kanten skriver ”dem” oavsett det handlar om objekt – där det är korrekt – eller subjekt eller rent av bestämd artikel, där dom förstås är de, som de alltid varit.
Tänk engelska! är språkpolisens goda råd. They, them eller the? Enbart them är dem, hur enkelt som helst att komma ihåg.
Slut för i dag!
Mer från Förstasidan
Förbundets kritik förbryllar Ahrén
Att delar av Tingvallas ståplatsläktare var avstängda på grund av säkerhetsskäl i Degerfors match mot Östersund väckte irritation och förvåning hos många.
Mats Ahrén, kultur- och fritidsdirektör i Karlstad kommun, tillhör de förvånade.
– Lazio och Manchester City har spelat inför storpublik på Tingvalla utan några problem, men när Svenska fotbollförbundet är inblandat så blir det problem vid 2 000 åskådare, konstaterar han.
Exklusivt i papperstidningen
"De flesta jag känner vill flytta"
De flesta jag känner vill flytta till en annan stadsdel men det är svårt att få lägenhet. Det berättar Chinor Smail, 31 år, som bor på Kronoparken, och själv letar lägenhet i centrala Karlstad.
Nejonöga på torra land
En VF-läsare hittade på torsdagsmorgonen detta, 20 centimeter långa, fiskliknande djur, på gångvägen längs Klarälven i Karlstad, nära Fabriksgatan. Det andades och låg alldeles stilla.
Valfjället förbereds för VA – utan ekonomiska beslut
Eda kommun förbereder en ny anläggning för vatten och avlopp vid Valfjället, trots att satsningen slopades i den senaste budgeten.
– Vi har inte avsatt några pengar för VA där, men det hindrar ju inte planering av verksamheten, säger kommunalrådet Johanna Söderberg (C).
Hockeyfans kan få sin bro
En gång- och cykelbro från Färjestad över mot Råtorp har länge varit efterlängtad. Inte minst bland FBK-fans på västra sidan älven.
Nu talar mycket för att det blir så.
– Det är både ekonomiskt bättre och betjänar fler människor, säger Ingemar Johansson på teknik- och fastighetsförvaltningen.
V i Hagfors tar nya tag
Vårens turbulens inom Vänsterpartiet i Hagfors slutade med att Margret Bergkvist, dåvarande kommunal företrädare, lämnade sin post. Tätt i hennes fotspår följde även fyra andra partimedlemmar som inte ville fortsätta på grund av hennes avgång. Nu har partiet röstat fram deras kommunala efterträdare.
Polisen rapporterar om lugn lönefredag
Fredagskvällen blev en lugn historia i Värmland – överraskande lugn för polisen eftersom det är lönehelg.
Elfel ställde till tågtrubbel
(Uppdaterad 08.55) Ett problem med elförsörjningen ställde under fredagskvällen och -natten till stora problem i länet. På lördagsmorgonen var felet lagat.
Åtalad polis riskerar inte förlora jobbet
Den polisman som i juli 2012 vägrade släppa två personer vars anhållande hävts riskerar inte förlora jobbet.
Tullverket avvisar insulinanmälan
En man från Sunne som JO-anmälde tullen i Helsingborg för tjänstefel då han inte fick med sig sitt insulin till arresten får inte gehör från myndigheten.
Senaste artiklarna
- 12:21 Landsbygdens fördelar
- 12:16 Kils AIK fortfarande obesegrat i toppen
- 12:16 Förbundets kritik förbryllar Ahrén
- 12:15 "De flesta jag känner vill flytta"
- 12:14 Nejonöga på torra land
- 10:13 Valfjället förbereds för VA – utan ekonomiska beslut
- 09:28 Åtalas för snatteri för flera tusen
- 09:25 Tankade diesel för 15 000 i Luxemburg
- 09:19 Åtalas för rattfylleri
- 09:16 Kassaskåp uppbrutet vid butiksinbrott
Senaste lokala artiklar
- 09:30 Gustafsson slutar – Dunder vill stanna
- 09:29 Systrarna Ullén träffar elitserieklubb – Fransson tvekar
- 15:14 Lindh kan lämna Hellton för Danmark
- 14:30 På lördag spelar Tina Flognman sin sista proffsmatch
- 09:24 Andra platsen till Helltons flickor
- 08:15 ”Mitt största uppdrag”
- 09:08 Hellton på väntelista för friplats i elitserien
- 11:34 "Majsan" i comeback
Prenumerera
Fotboll som tredje språk
En författarvän sa en gång att alla bra berättelser börjar med rörelse. Läser hon den här texten himlar hon säkert med ögonen – för min historia inleds med ett evighetslångt stillasittande, på parkbänken vid en av Karlstads fotbollsplaner.
Om fotboll och politik
Det var ju partiledardebatt på tv i söndags. Jag såg den inte där. Istället följde jag den på Twitter. Som man ju gör nu för tiden. Och det var en sak som slog mig. Den märkliga likheten mellan politiska supportrar och fotbollens dito.
Lägerguide för sommaren 2013
Välj och vraka bland sommarens läger med allt från fiske och lantgårdsliv till teater och parkour.
– Läger hör sommaren till, säger Anders Haster på Hammarö kommun som enligt traditionen har ett sommarläger med platsgaranti.
Nu åker vi lilla Åke
Det tog nio månader inklusive några extranätter i det moderliga hotellrummet. Men till slut blev det folk av vårt lilla knytte också. Han kom till världen som ett yrväder en (mycket sen) aprilafton. Inget höganäskrus runt halsen, men väl en lurig räv bakom örat. Precis som det anstår en klurig värmlänning.
På lördag spelar Tina Flognman sin sista proffsmatch
På lördag når resan som handbollsspelare på elitnivå sitt slut för Tina Flognman, 31.
I en stor VF-intervju berättar Värmlands främste damhandbollsspelare genom tiderna om längtan efter ett vanligt liv, karriärens bästa minnen och hur hon nu inleder en tränarkarriär i HK Varberg.
– Vem vet, om några år kanske vi är i elitserien, skrattar hon.
Svänget som försvann
Jag ska betala för en baguette i kiosken på Karlstads tågstation, håller fast kaffemuggen med tänderna och gräver efter plånboken.
Målvaktsfabriken som ska lyfta innebandyn
Målvaktsfabriken. Det är namnet på den nya satsningen på innebandysidan i Värmland – och som på sikt kan ge goda resultat.
Inte för gammal för Clintan
Hennes muskelsjukdom är visserligen plågsam men intellektet, humorn och livsgnistan är det inget fel på.
Superhjälten min
Alltså, känn ingen press lilla vän. Men mamma har under din tid i magen haft tid att reflektera och bekymras över världsläget.
Unikt återvinningsprojekt för textilier i Karlstad
Kläder återvinns knappt. De bränns upp. Men i Karlstad pågår ett projekt för att se om man kan öka återvinningen av textilier.
Kalsonger och Finland
Har du haft den där drömmen i vilken du går på stan eller befinner dig på bästa festen när du plötsligt inser att du inte har några byxor på dig?
Oliver första svensk på toppuniversitet
Oliver Andersson-Hugemark, uppvuxen på Ölme- slätten, är första svensk att bli antagen till New York University Abu Dhabi.








