Jag vill se fler gula kort
P.S.
Fem EM-matcher och en halvlek från Superettan i tv, och så en dammatch live i Mallbacken – på tre dagar.
När jag åt lunch i Bibliotekshuset på måndag träffade jag en likasinnad, och då handlade konversationen över matbordet om Spaniens taktik med att bara ha mittfältare i anfallet, om varför de snabba ryssarna som slog Europa med häpnad för fyra år sen inte höll hela vägen då och om de kan göra det i år, och om varför Englands förbundskapten föredrar John Terry framför Rio Ferdinand när dessa båda tycker för illa om varandra för att spela i samma lag.
Som jag skrev redan förra veckan blir det nästan överdoser av fopoll nu (på förekommen anledning ber jag att få upplysa undrande läsare om att jag stavar så därför att en av mina favvobloggare, signaturen Wayne Nilsson, gör det, och jag tycker att det ser så roligt ut).
I radion fick några personer frågan om det är viktigt hur det går för Sverige. Hade jag blivit tillfrågad hade jag svarat ja, det är i alla fall inte likgiltigt. Går det bra för landet i idrott så blir många av oss på gott humör och handlar mer och kanske rentav jobbar bättre, och går det dåligt så är det förstås tvärtom. Och om det är bra så tar säkert regeringen åt sig äran, men går det dåligt så skyller den på någon annan, som den gör oavsett vilka frågor som står på dagordningen.
Vilket kommer mig att tänka på att av allt man ser göras på fotbollsmatcher så är det faktiskt inte panterviga målvaktsräddningar eller kanonskott rätt i nätet från 25 meter som jag mest beundrar och önskar att jag kunde göra efter. Utan det som gör mig mest avundsjuk är domarnas majestätiska gest när de tar fram ett gult kort ur bröstfickan och räcker upp det i luften framför den som gjort något olämpligt.
Tänk att få göra det inför någon sur affärsexpedit! Eller att höra borgare som försöker bortförklara arbetslösheten, och få gå fram till dem och dra upp det gula kortet!
Mer från Förstasidan
Fick kasta sig i sjön efter båtbrand
Fyra personer fick föras till Arvika sjukhus på söndagseftermiddagen efter att den båt de satt i börjat brinna och snabbt sjönk.
Tung förlust för Qbik
Första segern kom i förra omgången mot Sundsvall.
Qbik var inte nära att följa upp den.
Eskilstuna United vann i Karlstad med 1–0 efter ett läckert frisparksmål av Louise Quinn.
Kritiskt för knivskuren man
Läget är mycket kritiskt för en man som tidigt på söndagsmorgonen hittades svårt knivskuren i en trappuppgång i Säffle.
Sex män misshandlade 32-åring
Sex män greps av polisen efter en misshandel i Molkom på lördagskvällen. Männen som är i åldrarna 20 till 39 år är alla bekanta med varandra. 32-åringen ska inte ha skadads allvarligt, men fick ta emot sparkar och slag.
30 personer hotade familj
En mobb på cirka 30 personer hotade en familj i Storfors strax efter midnatt på söndagen. Situationen var så pass hotfull att polisen tog beslutet att flytta familjen till annan ort.
Wallin hjälte för Mallbacken
Mallbacken fortsätter att gå starkt i damallsvenskan.
Linda Wallin avgjorde hemma mot Jitex och nykomlingen har nu tagit poäng i fyra raka matcher.
Rennies dubbel gav en Degerforspoäng
Ett drömmål.
Och ett stensäkert avslut vid ett friläge.
Men Amadaiya Rennies dubbel gav bara en poäng till Degerfors som även fick tränaren Patrik Werner uppvisad på läktaren.
Hemmaseger för Carlstad United – Nordvärmland kryssade
Carlstad United vann på hemmaplan mot Sävedalen med 2–1. Samtidigt spelade Nordvärmland 0–0 hemma mot Åmål i samma serie.
Kryss för Karlstad BK
Karlstad BK fick med sig en poäng hem från bortamötet med Qviding. Matchen slutade 1–1.
Många besparingar ger effekt först nästa år
Karlstads-Hammarö gymnasienämnd väntas göra ett underskott på 23,5 miljoner kronor under 2013. Flera av de besparingsåtgärder som beslutats ger effekt först nästa år.
Senaste artiklarna
- 17:30 Tung förlust för Qbik
- 17:29 Fick kasta sig i sjön efter båtbrand
- 10:00 Sex män misshandlade 32-åring
- 09:59 Kritiskt för knivskuren man
- 09:53 30 personer hotade familj
- 04:35 Ta rankningen med en nypa salt
- 19:00 Hemmaseger för Carlstad United – Nordvärmland kryssade
- 18:55 Kryss för Karlstad BK
- 18:02 Rennies dubbel gav en Degerforspoäng
- 16:59 Många besparingar ger effekt först nästa år
Senaste lokala artiklar
- 08:21 Karlstadsstafetten som ska bli en mara för Vasalöparna
- 08:13 IF Göta missade SM-finalen med endast fyra poäng
- 09:13 Åttametersgränsen ska sprängas på Tingvalla
- 09:10 Engberg hoppas på Irene Ekelund på startlinjen
- 17:36 Tornéus klar för Karlstad GP
- 09:42 Kvartett utan Rolf höjer stämningen
- 14:10 Sprinterlöftet Sandsjoes återkomst
- 09:10 Brändefalk tvingades bryta i Täby Extreme Challenge
Prenumerera
Om fotboll och politik
Det var ju partiledardebatt på tv i söndags. Jag såg den inte där. Istället följde jag den på Twitter. Som man ju gör nu för tiden. Och det var en sak som slog mig. Den märkliga likheten mellan politiska supportrar och fotbollens dito.
Lägerguide för sommaren 2013
Välj och vraka bland sommarens läger med allt från fiske och lantgårdsliv till teater och parkour.
– Läger hör sommaren till, säger Anders Haster på Hammarö kommun som enligt traditionen har ett sommarläger med platsgaranti.
Nu åker vi lilla Åke
Det tog nio månader inklusive några extranätter i det moderliga hotellrummet. Men till slut blev det folk av vårt lilla knytte också. Han kom till världen som ett yrväder en (mycket sen) aprilafton. Inget höganäskrus runt halsen, men väl en lurig räv bakom örat. Precis som det anstår en klurig värmlänning.
På lördag spelar Tina Flognman sin sista proffsmatch
På lördag når resan som handbollsspelare på elitnivå sitt slut för Tina Flognman, 31.
I en stor VF-intervju berättar Värmlands främste damhandbollsspelare genom tiderna om längtan efter ett vanligt liv, karriärens bästa minnen och hur hon nu inleder en tränarkarriär i HK Varberg.
– Vem vet, om några år kanske vi är i elitserien, skrattar hon.
Svänget som försvann
Jag ska betala för en baguette i kiosken på Karlstads tågstation, håller fast kaffemuggen med tänderna och gräver efter plånboken.
Målvaktsfabriken som ska lyfta innebandyn
Målvaktsfabriken. Det är namnet på den nya satsningen på innebandysidan i Värmland – och som på sikt kan ge goda resultat.
Inte för gammal för Clintan
Hennes muskelsjukdom är visserligen plågsam men intellektet, humorn och livsgnistan är det inget fel på.
Superhjälten min
Alltså, känn ingen press lilla vän. Men mamma har under din tid i magen haft tid att reflektera och bekymras över världsläget.
Unikt återvinningsprojekt för textilier i Karlstad
Kläder återvinns knappt. De bränns upp. Men i Karlstad pågår ett projekt för att se om man kan öka återvinningen av textilier.
Kalsonger och Finland
Har du haft den där drömmen i vilken du går på stan eller befinner dig på bästa festen när du plötsligt inser att du inte har några byxor på dig?
Oliver första svensk på toppuniversitet
Oliver Andersson-Hugemark, uppvuxen på Ölme- slätten, är första svensk att bli antagen till New York University Abu Dhabi.
Vi älskar Värmland – ny fototävling
VF älskar Värmland. Nu startar vi en ny fototävling där du kan skicka in din bild av landskapet. Och vinna en Ipad Mini.








