Det kunde ha varit värre
P.S.
Det där med 40-årskris, ska det vara något det? Det är frågan jag ställt mig efter att ha upplevt några sådana på relativt nära håll.
Nu är jag i en sådan själv.
Inte så att jag skaffat hästsvans, sportbil eller en hälften så gammal flickvän. Nejdå, som vanligt håller jag mig med god marginal inom blygsamhetens gränser. Klassisk Ingmar Bergmansk, existentiell ångest är vad jag ägnar mig åt.
Det började med att jag blev dumpad, vilket fick mig att allvarligt tvivla på att jag någonsin kommer uppnå mina drömmars mål – att leva i livslång kärlek och bli pappa.
Hemskt för mig.
Men för mänskligheten som helhet inte ens en fis i rymden. Den lär klara sig lika bra eller dåligt utan mina gener.
Ändå finns den där gnagande obehagskänslan där. Kanske är det trots allt så att livet är slut snart? Vad har jag gjort av det egentligen?
Jag undrar vad det beror på att så många, framförallt män, drabbas av sådana tankar och kriser i just den här åldern. Kan det ha något med vårt grundläggande kulturella paradigm att göra?
Ja, kanske det. För hur var det nu med Jesus?
Inga likhetstecken mellan mig och mannen från Nasaret i övrigt. Absolut inte! Men var inte han typ 40 när han spikades upp på korset...?
Nej, jag har inte hemfallit åt religiösa grubblerier, även om livet känns som ett kors att bära just nu. Däremot har jag börjat snegla på den moderna och ganska framgångsrika KBT-psykologin. Nu försöker jag lära mig att tänka konstruktivt och positivt.
För man måste alltid jämföra, som en annan existentiell Ingemar sa i Mitt liv som hund (mitt djurtecken enligt den kinesiska astrologin). Statistiskt sett har jag ju en halvlek kvar av livet. Och egentligen har jag det bra med fina föräldrar, andra släktingar, underbara syskon och syskonbarn och många älskade vänner.
Så även om jag känner mig minst sagt misslyckad just nu kunde jag ju ha haft det betydligt värre; blivit översvämmad i Pakistan, dödad av en amerikan i Irak eller utlyst ett skitår som Littorin – och sedan drabbats av det själv.
Bloggat om denna artikeln
Mer från Förstasidan
Årets jämnaste startfält står redo
Melodifestivalens andra deltävling är jämn och svårtippad. Inget av bidragen är solklar favorit.
– Det brukar alltid dyka upp någon skräll, säger vadslagningsexperten Johan Elevant.
Helltons målvakt hjälte i comebacken
Hellton fick 21–21 i den viktiga matchen mot Caperiotumba.
Det kan laget tacka comebackande målvakten Sofia Fransson för – som bokstavligt talat räddade en poäng.
–Viktigt för oss, säger hon.
Svenska rallyt 2012
Följ Svenska rallyt
(Uppdaterad 18.47) Jari-Matti Latvala leder Svenska rallyt efter två dagar. Men Mikko Hirvonen, som är 23 sekunder efter, har inte gett upp än.
– Jag ska attackera imorgon, säger Hirvonen.
Jesper – Värmlands tappraste rallyälskare
I Segmon bor Värmlands tappraste rallyälskare. Jesper Larsson, elva år, har en bindvävssjukdom som ger honom överrörliga leder och innebär att han lever med en konstant smärta. Trots det är han med och hjälper till på Svenska rallyt.
Korsordsmakare i tre generationer
Kvinnorna i familjen Sätherberg/Argiroudaki delar passionen för ord, Alfapet och hjärngympa – så mycket att de alla valt samma karriär. De är något så unikt som tre generationer korsordsmakare.
”Bara Eurovision kan slå det här”
Top Cats skulle ta Melodifestivalen som en kul grej. Men uppståndelsen kring Sveriges största tv-spektakel bet även på ett gäng jordnära nordvärmlänningar.
WEBB-TV: Hotellhäng med Top Cats
VF bestämde dejt med melodifestivalaktuella Top Cats på sångaren Jon Kleppenes hotellrum i Göteborg. Se webb-tv här!
Tre män åtalas för att försökt smuggla sprit
Tre män från Västsverige, 40, 34 och 23 år gamla, åtalas vid Värmlands tingsrätt för smuggling av 1 100 liter öl, 400 liter vin och 39 liter sprit.
11/2 – 112-numrets dag
112
I dag är det 112-dagen, en dag för ökad trygghet, då vårt viktigaste telefonnummer uppmärksammas på 280 platser i landet.
– numret är ett europeiskt nödnummer som fungerar över hela Europa.
Höjer rösten mot regeringen
Regeringen måste leva upp till löftet om förändrade migrationsregler.
Det kräver nu Röda Korsets Forshagakrets.
– Jag är orolig för att man en dag säger att det hela blir försenat, säger kretsordförande Gunnar Ström.
Senaste artiklarna
- 18:30 Årets jämnaste startfält står redo
- 18:06 Helltons målvakt hjälte i comebacken
- 14:25 De delar varandras språklighet
- 14:20 Skånska slättlandskap lockar in i Museet Kvarnen
- 14:19 Sillegården åter till rötterna
- 14:17 Dödsfallsnotiser
- 14:17 Dödsfallsnotiser
- 14:13 Korsordsmakare i tre generationer
- 14:11 Revisorerna granskar campingen
- 14:07 11/2 – 112-numrets dag
Senaste lokala artiklar
Senaste bloggat
Prenumerera
Tälta nu? Det gör Ferry
När termometern visar sex minus och marken på Frykenbadens camping täcks av snö - då tältar holländaren Ferry.
Holgersson griper tag direkt
Västanå teater har satt upp klassikern Nils Holgersson. VF:s recensent tycker den glänser.
Vinterbildstävling lockar många
Bilderna strömmar in till VF:s vinterbildstävling. Klicka här för att delta eller titta på andras bilder.
WEBB-TV: Värdefull klarinett fick ny ägare
En anonym klarinettägare ville skänka sitt instrument till en lovande ung musiker. Se Sofias glädje.
WEBB-TV: Häng med på auktion!
Anders Berglind är ingen vanlig auktionsförrättare - han säljer bara nya saker och arbetar alltid i shorts.
Familjen Wallquist är som alla andra– fast fler
Tio barn = fullt ös. Hela Sverige kan ta del av Karlstadfamiljen Wallquists vardag i tv-serien Familjen Annorlunda.
Självplågaren med pipa
Masochism: ett tvångsmässigt behov att bli förnedrad. Så står det i Nationalencyklopedin. Kan det låta bekant, Håkan Svenneling – politiker och fotbollsdomare..?
”Allt är förgängligt så lev nu!”
Tiden och trenderna har hunnit ikapp Annie Lindgren, konstnären från Säffle som redan för tretton år sedan föll pladask för vanitas – förgänglighetsmotivet inom konsten.
Full fart när kommunen bjöd
De susar ner för pulkabacken, tjuter och skrattar. VF besökte Ski Sunne, under kommunens stora aktivitetsdag.
Ett hopp för danssommaren
Dansaren och koreografen Håkan Mayer är inte den ende som är glad över flytten från stressiga Stockholm till Karlstad. Marianne Eriksson, verksamhetschef för Dans i Värmland, jublar också.









