Varför skulle vi skämmas?
Lindqvist
Annandag påsk för obegripligt länge sedan skulle jag ta färjan från Limnos till Kavala. Biljettförsäljaren var stressad.
Onoma? frågade han, Namn? och jag svarade Annika Lindqvist så långsamt jag kunde och beredde mig på att bokstavera. Han nickade snabbt och skrev på biljetten.
Jag tänkte att det var en rackarns grek till att uppfatta svenska namn och undrade om han kanske hade bott i Sverige som så många andra nordgreker, men hann inte fråga innan han viftade fram nästa i den långa kön av dem som grundligt hade firat påsk på ön och skulle återvända till fastlandet.
Sen läste jag namnraden på min biljett.
Xeni, hade han skrivit, Utlänning.
Jämfört med de palestinier och afrikaner som precis som jag pluggade på universitetet bemöttes jag med oceaner av välvilja, men det kunde ändå vara frustrerande att vara insorterad i facket utländska, skandinaviska, kvinnor.
Vad som ingår i detta begrepp har Vassilios Bakalis uttryckt mycket tydligt. Vassilios Bakalis var tills nyligen Greklands handelsattaché i Sverige. Som diplomat fick han frågor om fallet Anna. Anna är en svenska som blev våldtagen sista natten på Samos, reste hem och blev läkarundersökt på svenskt sjukhus. Rättsläkarintyget visade skador av trubbigt våld mot kroppen och skador i underlivet. Anna polisanmälde den grekiske mannen. Han häktades på Samos, men släpptes snart utan att det blev rättegång.
Tvärtom blev Anna ett par år senare åtalad av den grekiska åklagarmyndigheten för falsk tillvitelse och förtal och har uppmanats att inställa sig i grekisk domstol i maj. Såväl rättsläkare som medier i Grekland har yrat om att svenskor har för vana att anmäla greker för våldtäkt för att få ut försäkringspengar, vilket helt saknar grund.
Detta har på goda grunder upprört en massa människor i Sverige. En av dem ringde ambassaden och sa att Grekland borde skämmas. Det tyckte inte Bakalis. Han tyckte att den upprörde istället borde skämmas över hur svenska kvinnor beter sig på semester.
Senare utvecklade han sitt resonemang genom att småskrattande berätta historien om hur ett antal svenska kvinnor ska ha demonstrerat på Rhodos, bärande plakat med texten: Ligg med oss, vi har inte aids.
Första gången jag hörde denna berättelse var i slutet av åttiotalet, fast i den versionen hade demonstrationen ägt rum på Kreta och via en portugisisk tidning nått grekiska medier.
Det var Panajiotis och Dimitris som berättade historien, och det hjälpte inte hur indignerat jag påpekade att skrönan bar vandringssägnens alla kännetecken. Det är begåvade och rara pojkar, och jag har för övrigt, om än inte samtidigt, varit ihop med båda, sug på den du, Bakalis! men här svek dem deras goda omdöme och sinne för källkritik.
Av detta lärde jag mig att hiv nog generellt betraktas som ett utifrån kommande hot. Svenskor och svenskar uppmanas alltid att vara försiktiga utomlands, och uppenbarligen är greker rädda för att smittas av svenskor.
Jag kan också avslöja att jag inte är den enda svenska som har haft romanser med greker, däri har den numera avskedade handelsattachén rätt.
Varför skulle vi skämmas för det?
Däremot har Bakalis totalt fel i den underliggande synen att en kvinna som glatt har sexuella relationer med män inte i andra sammanhang kan bli offer för våldtäkt.
Vassilios Bakalis företräder ingen unik uppfattning. Tänk på fallet Julian Assange. Det finns många märkliga turer i det svenska rättsväsendets agerande men jag tycker också att det är fruktansvärt med alla hatiska kommentarer gentemot de båda kvinnorna, kommentarer som utesluter att det kan vara våldtäkt eller sexualbrott, eftersom båda tidigare frivilligt hade haft samlag med Assange.
Än är det långt kvar innan vi kvinnor självklart har rätt till vår egen sexualitet, här som i Grekland. Rätt att säga ja, rätt att säga nej och rätt att själva ta initiativet utan att vänta tills någon behagar fråga.
Och så gläds jag över årets bästa högtid. I år infaller den samtidigt i Sverige och Grekland, det är inte så vanligt.
Christos anesti, Kristus är uppstånden! Glad påsk!
Mer från Förstasidan
Arvikaelever engagerade för barns rätt
Barn säljs som slavar och utnyttjas. En del tvingas bli soldater.
– De ska leka, känna trygghet och ha snälla lärare, slog Jimmy Cronsiö på Gateskolan i Arvika fast.
Cancervård anmäls
En man i 40-årsåldern sökte vård akut i september förra året på grund av andningsbesvär. Vid undersökningen upptäcktes njurcancer.
Företagare grep biltjuv på bar gärning
En privatperson grep strax efter halv tio i kväll en inbrottstjuv i Karlstad.
Man slog sönder bilar med yxa
En man greps av polisen efter att ha attackerat flera bilar med en yxa i Segmon sent på torsdagseftermiddagen.
Släppt för mordförsök åter anhållen
Den 25-årige man som tidigare satt anhållen misstänkt för inblandning i mordförsöket på en man i Säffle i helgen har nu åter anhållits.
Polis bevakade kommunmöte om HA-gården
På torsdagskvällen röstade kommunfullmäktige i Karlstad ja till köpet av Hells Angels klubblokal.
Det skedde under kraftig polisbevakning.
Akademiker får leta jobb – i sju år
Sju år. Så lång tid tar det i genomsnitt för en utländsk akademiker att få ett kvalificerat jobb här i Sverige. Brist på samordning och information pekas ut som några av skälen. Lösningen är inte ännu fler projekt, enligt flera av akademikerfackförbunden. Lösningen är att regeringen tar ett samlat grepp.
Snabbare väg till jobb för utomnordiska akademiker
De kommer från 27 olika länder utanför Norden.
Samtliga är högutbildade men har svårt att få jobb.
Utbildning Korta vägen ska göra vägen till arbete snabbare.
Samhällstjänst för misshandel och skadegörelse
En 18-årig kristinehamnare dömdes på torsdagen av Värmlands tingsrätt till villkorlig dom och samhällstjänst i 40 timmar. Rätten ansåg honom skyldigt till misshandel och skadegörelse.
Dejemyggen har inte vaknat ännu
I går vittjades myggfällorna, sex stycken, i områdena runt Deje, för första gången i år. Britt-Marie Olsson, projektanställd ekolog i Forshaga kommun och ansvarig för myggprojektet, konstaterade att än så länge har myggen inte riktigt vaknat.
Senaste artiklarna
- 05:05 Cancervård anmäls
- 04:35 Kompromiss med brister
- 04:30 Tänk först, handla sedan
- 22:33 Företagare grep biltjuv på bar gärning
- 21:48 Man slog sönder bilar med yxa
- 20:58 Släppt för mordförsök åter anhållen
- 19:31 Polis bevakade kommunmöte om HA-gården
- 19:06 Akademiker får leta jobb – i sju år
- 19:05 Snabbare väg till jobb för utomnordiska akademiker
- 19:02 Samhällstjänst för misshandel och skadegörelse
Senaste lokala artiklar
- 05:14 Fyra män åtalas för affärsstölder
- 19:57 Försökte köra på tullare
- 04:11 Skickades hem med axel ur led
- 12:17 Maja först i Norden att höra med nytt implantat
- 10:54 25-åring fick brutet näsben vid misshandel i trapphus
- 10:13 Drograttfull försökte köra ifrån polisen
- 06:55 Årjängs skolor på återremiss
- 08:13 I kväll avgörs skolfrågan
Prenumerera
Om fotboll och politik
Det var ju partiledardebatt på tv i söndags. Jag såg den inte där. Istället följde jag den på Twitter. Som man ju gör nu för tiden. Och det var en sak som slog mig. Den märkliga likheten mellan politiska supportrar och fotbollens dito.
Lägerguide för sommaren 2013
Välj och vraka bland sommarens läger med allt från fiske och lantgårdsliv till teater och parkour.
– Läger hör sommaren till, säger Anders Haster på Hammarö kommun som enligt traditionen har ett sommarläger med platsgaranti.
Nu åker vi lilla Åke
Det tog nio månader inklusive några extranätter i det moderliga hotellrummet. Men till slut blev det folk av vårt lilla knytte också. Han kom till världen som ett yrväder en (mycket sen) aprilafton. Inget höganäskrus runt halsen, men väl en lurig räv bakom örat. Precis som det anstår en klurig värmlänning.
På lördag spelar Tina Flognman sin sista proffsmatch
På lördag når resan som handbollsspelare på elitnivå sitt slut för Tina Flognman, 31.
I en stor VF-intervju berättar Värmlands främste damhandbollsspelare genom tiderna om längtan efter ett vanligt liv, karriärens bästa minnen och hur hon nu inleder en tränarkarriär i HK Varberg.
– Vem vet, om några år kanske vi är i elitserien, skrattar hon.
Svänget som försvann
Jag ska betala för en baguette i kiosken på Karlstads tågstation, håller fast kaffemuggen med tänderna och gräver efter plånboken.
Målvaktsfabriken som ska lyfta innebandyn
Målvaktsfabriken. Det är namnet på den nya satsningen på innebandysidan i Värmland – och som på sikt kan ge goda resultat.
Inte för gammal för Clintan
Hennes muskelsjukdom är visserligen plågsam men intellektet, humorn och livsgnistan är det inget fel på.
Superhjälten min
Alltså, känn ingen press lilla vän. Men mamma har under din tid i magen haft tid att reflektera och bekymras över världsläget.
Unikt återvinningsprojekt för textilier i Karlstad
Kläder återvinns knappt. De bränns upp. Men i Karlstad pågår ett projekt för att se om man kan öka återvinningen av textilier.
Kalsonger och Finland
Har du haft den där drömmen i vilken du går på stan eller befinner dig på bästa festen när du plötsligt inser att du inte har några byxor på dig?
Oliver första svensk på toppuniversitet
Oliver Andersson-Hugemark, uppvuxen på Ölme- slätten, är första svensk att bli antagen till New York University Abu Dhabi.
Vi älskar Värmland – ny fototävling
VF älskar Värmland. Nu startar vi en ny fototävling där du kan skicka in din bild av landskapet. Och vinna en Ipad Mini.






