Annons

Foto: Gunnar Lid n

Hundratals pakistanier, afghaner, nordafrikaner och ryssar trängdes med sina ID-papper i handen. Och så vi, en handfull EU-medborgare som bildade en egen liten VIP-kö som vaktades av poliser med automatvapen hängandes över magen.

I Grekland spelar man kines

Krönika

Det här är rena grekiskan för mig, tänkte jag när vi satt på kontoret för att öppna ett privatkonto i den grekiska Alfa-banken. Allt verkade gå oss emot och jag kände hur blodtrycket steg. Kassörskan sa något surt till sin kollega, som skrek något giftigt till sin chef, som suckade och satte sig vid sitt stora skrivbord och vände på några papper.

 

De frågade vad min pappa och mamma hette. De frågade var vi bodde och om vi hade arbete i Grekland. De frågade om vi hade uppehållstillstånd och vi försökte förklara att det nya bankkontot var till just för att vi skulle söka uppehållstillstånd nästa dag.

– Är han verkligen en riktig präst, sa kassörskan, och tittade på mig som satt i shorts och t-shirt och varken hade svart burk på huvudet eller långt skägg och hår.

– Jo, han är präst, sa vår medhjälpare, och i Sverige kan man se ut som en vanlig människa även om man är präst. Kassörskan log och skakade på huvudet.

Här i Grekland säger man inte att det är rena grekiskan, här säger man att man spelar kines när man inte förstår något alls. Ganska ofta måste man spela kines för att inte börja skrika åt en banktjänsteman eller en polis.

Det hjälper inte att bli arg och visa att man är irriterad och håller på att explodera. Det är mycket bättre att spela kines och se att allt är en teater som börjar i ett kaos men slutar i att vi får vårt nya bankkonto och går därifrån glada och förvirrade.

I soluppgången nästa dag stod vi i kö utanför Migrationsverkets lokaler på Petro Ralli-gatan i Aten. Hundratals pakistanier, afghaner, nordafrikaner och ryssar trängdes med sina ID-papper i handen. Och så vi, en handfull EU-medborgare som bildade en egen liten VIP-kö som vaktades av poliser med automatvapen hängandes över magen.

Vi som stod där med våra pass och våra skäl för att få stanna i landet, vi tillhörde olika världar. Några kommer att samla skrot ur sopcontainers resten av livet. Andra kommer att plocka tomater tills man stupar. Jag fortsätter att vara präst i en skandinavisk kyrka i Grekland under några år, och behöver uppehållstillstånd för att få stanna.

– Håll tyst här inne, skrek den morgongrinige polischefen, när vi satt och väntade på att bli uppropade till disken där våra papper kollades.

– Jag är inte arg, jag är inte irriterad, jag har bara hög röst och jag vill att ni visar respekt för polisen, även om vi inte bär uniformer här idag, sa polismannen och såg ut över väntsalen.

– Och dessutom finns det en präst och en prästfru här, så jag vill att ni visar lite respekt. Är det uppfattat?

Bäst att spela kines, tänkte jag och såg ut att inte förstå någonting alls. Våra vänner hade ju tvivlat på att vi skulle lyckas på första försöket. Man brukar få åka tillbaka med nya papper.

Vår advokat som var med oss för att förklara och vända och vrida på alla papper blev på bättre och bättre humör när hon hörde att polischefen sa till de väntande att vi var från Sverige. Någon kom från det land dit många längtade för att bo och arbeta här. Det borde väl betyda att det finns något bra med Grekland trots kris och elände. Vår advokat gjorde en typisk grekisk min med mungiporna neråt och uppdragna axlar och slog ut med händerna:

– Grekerna har så svårt att planera för framtiden. Här lever man för dagen och tänker inte så mycket på att det kommer en morgondag. Här vet man inte hur man kan påverka sin situation och sitt samhälle. Man känner en maktlöshet inför utvecklingen och därför gör man vad man kan av dagen. Det är ju det enda man kan styra över.

Antagligen var det rätt metod att ta det lugnt och bara vänta. Polischefen behandlade vänligt våra ansökningspapper och gav oss förtur fast vi var sist i kön. Den här gången hjälpte det att ha prästskjortan, långbyxorna och de svarta skorna på. Kläder och titlar öppnar dörrar och efter fem timmar var vi på väg hemåt med fem års nytryckt uppehållstillstånd i fickan.

Nästa morgon står det lika många pakistanier, afghaner och nordafrikaner utanför grindarna och viftar med sina ID-handlingar för att få en stämpel och ett hopp om att få stanna i landet. De kommer tillbaka gång på gång. De har vant sig vid otryggheten och osäkerheten inför morgondagen. Men de kämpar på med att tvätta bilrutor och packa gurkor i lådor och skäms inte för att de är fattiga.

Det är vi EU-medborgare som skäms för att vi måste låna pengar till vårt uppehälle. Och grekerna skäms för att behöva göra grovjobben som invandrarna kan göra. Och jag skäms lite grann för att jag har det väldigt bra. Men nu har jag lärt mig att när det blir för svårt att förstå, då kan jag alltid spela kines.

Mer från Förstasidan

Order på 30 miljoner ger jobb på Plusshus

06:23

Stororder på 30 miljoner kronor tryggar jobben för de cirka 25 anställda på Plusshus AB i Kristinehamn.
Vd Nils Clausén säger att det handlar om produktion av radhus och lägenheter till Stockholm och Oslo.

Annons

Rutinerad C-politiker skeptisk mot Kanoten

05:52

Karlstadsfullmäktige klubbade häromdagen jätteplanen för Kanoten vid Kanikenäset. 90 000 kvadratmeter kontorsytor och 700 nya bostäder.
Men det blev inte ett enhälligt beslut.
– Jag tror inte på detta, säger Thomas Ohlsson (C) – som la ned sin röst.

Kils kommun stäms på 1,2 miljoner

Kil
05:21

Stiftelsen Kursverksamheten vid Göteborgs universitet, Folkuniversitetet, stämmer Kils kommun på 1,2 miljoner kronor i skadestånd. Skadeståndskravet avser en avbruten upphandling av SFI- och SAS-utbildning.

Förhandlingar om förvaltningsflytt till Inre hamn

04:49

Tre kommunala förvaltningar i Karlstads kommun planerar att flytta sin verksamhet.
Vid onsdagens sammanträde beslutade teknik- och fastighetsnämnden att ge förvaltningen uppdraget att inleda slutförhandling med Fastighets AB LE Lundberg inför tecknande av hyresavtal i Inre hamn.

Annons

Kor på vift i Sulvik

21:53

Klockan 21.06 inkom ett larm till polisen om 18 kor som saknas från en gård i Sulvik i Arvika.

Bråk i Arvika

21:51

Flera personer råkade i bråk med varandra på Ingesundsvägen i Arvika under onsdagskvällen.

Kommunen kräver att tomten städas

21:13

Ägaren till en fastighet i Hagfors kommun hävdar att de gamla bilarna och maskinerna på tomten inte är skrot. Men kommunens miljö- och byggnämnd håller inte med – de anser att det handlar om just skrot, skräp och avfall.

Annons

Tre gripna för rattfylleri

20:54

Under eftermiddagen och kvällen har tre olika personer gripits för rattfylleri på olika ställen i länet, bekräftar polisens pressinformatör Tommy Lind.

Begär 212 miljoner för att bygga Oskarslunds vårdboende

19:48

Karlstads kommun behöver bygga ett nytt vårdboende med ungefär 100 platser.

Ving flyger till Rhodos från Karlstad nästa sommar

18:28

Ving kommer att flyga charter till Rhodos från Karlstad nästa sommar. Resmålet är, tillsammans med Kroatien, en av bolagets nyheter inför 2014.

Annons
Annons
Annons

Prenumerera

Senaste webbisen

Namn: Charlie Tony Hilmersson Myrén
Födelsedag: 2013-05-18

Tåggodis för stora och små

Hagfors järnvägsmuseum hade förra året cirka 5 000 besökare.
Den här säsongen hoppas de ansvariga på ännu fler.

Flaggan i topp

Jag är inte uppväxt med flaggstång. Det var liksom inte kutym hemma på Forsgatan i Forshaga. Sen skaffade jag mig eget hus i vuxen ålder och blev liksom med flaggstång. Och det är ju som det är med den saken.

Annons

Beyoncé behöver ingen ism

Who run the world? Girls! Om en får tro Beyoncé. Stjärnan som inte längre delar världen i läger beträffande hennes musiks förträfflighet eller inte. Nu är det nästan lika viktigt att reda ut huruvida hon kan räknas som en feministisk förebild eller inte.

En historisk satsning efter mardrömsåren

Hon slog sina första slag som sjuåring och under gymnasietiden valde värmländskan att bli proffs.

Annons
Annons

Fotboll som tredje språk

En författarvän sa en gång att alla bra berättelser börjar med rörelse. Läser hon den här texten himlar hon säkert med ögonen – för min historia inleds med ett evighetslångt stillasittande, på parkbänken vid en av Karlstads fotbollsplaner.

Om fotboll och politik

Det var ju partiledardebatt på tv i söndags. Jag såg den inte där. Istället följde jag den på Twitter. Som man ju gör nu för tiden. Och det var en sak som slog mig. Den märkliga likheten mellan politiska supportrar och fotbollens dito.

Annons

Lägerguide för sommaren 2013

Välj och vraka bland sommarens läger med allt från fiske och lantgårdsliv till teater och parkour.
– Läger hör sommaren till, säger Anders Haster på Hammarö kommun som enligt traditionen har ett sommarläger med platsgaranti.

Nu åker vi lilla Åke

Det tog nio månader inklusive några extranätter i det moderliga hotellrummet. Men till slut blev det folk av vårt lilla knytte också. Han kom till världen som ett yrväder en (mycket sen) aprilafton. Inget höganäskrus runt halsen, men väl en lurig räv bakom örat. Precis som det anstår en klurig värmlänning.

Annons
Annons

På lördag spelar Tina Flognman sin sista proffsmatch

På lördag når resan som handbollsspelare på elitnivå sitt slut för Tina Flognman, 31.
I en stor VF-intervju berättar Värmlands främste damhandbollsspelare genom tiderna om längtan efter ett vanligt liv, karriärens bästa minnen och hur hon nu inleder en tränarkarriär i HK Varberg.
– Vem vet, om några år kanske vi är i elitserien, skrattar hon.

Svänget som försvann

Jag ska betala för en baguette i kiosken på Karlstads tågstation, håller fast kaffemuggen med tänderna och gräver efter plånboken.

Annons

Målvaktsfabriken som ska lyfta innebandyn

Målvaktsfabriken. Det är namnet på den nya satsningen på innebandysidan i Värmland – och som på sikt kan ge goda resultat.

Inte för gammal för Clintan

Hennes muskelsjukdom är visserligen plågsam men intellektet, humorn och livsgnistan är det inget fel på.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons