Mitt sociala liv – på riktigt
Gomorron
Varje värld har sitt språk och eftersom nätvärlden uppfattar sig som särdeles framkantsvarande aspirerar nätspråket på att vara särdeles nytt. Jag vet eftersom jag arbetar med webb och måste hålla mig à jour med det senaste.
Nu stannar det mesta av det här språket ändå i den här världen trots att eliten av webbmänniskorna uppfattar sig som den enda möjliga framtiden. Det mesta, skriver jag, för en del har trots allt slunkit ut i den större världen.
Nu plockar jag upp min lilla käpphäst och använder den som ett exempel på webbvärldens språkliga erövringsambitioner. Käpphästen är ordet ”social”. Enligt Nationalencyklopedin kommer det ur det latinska ordet socius som betydde kamrat, deltagare eller bundsförvant. Inga konstigheter.
Men när nätet hade blivit gammalt och trött skulle det föryngras likt en fågeln Fenix och lösenordet blev ”social”. Människor skulle börja använda nätet för att interagera med andra. Inga fel med det, men under resans gång kom ordet social att råka ut för en betydelseförskjutning. En dag hette det så att vi skulle vara sociala på ”riktigt”. Att hänga på Facebook med gamla polare var inte att vara social på ”riktigt”. Att interagera med okända, det var att vara social på riktigt.
Jag tjabbar med okänt folk på nätet, lär känna några nya typer och tycker det är kul – men någonstans här slog jag ändå bakut. Bort med fingrarna från mitt sociala liv. För det är i alla lägen socialt på riktigt – även när det handlar om en analog pilsner med mångårig vän.
Mer från Förstasidan
Askan efter avliden glömdes i förråd
Urnan med askan efter den avlidne blev stående i ett förråd i åtta månader.
Förmannen på kyrkogården hade glömt att gravsätta stoftet.
Kyrkoherden som meddelat de anhöriga att gravsättningen var gjord är bedrövad.
– Jag blev vilseförd av vår anställde, säger han.
Misstänkt rattfyllerist voltade
En singelolycka inträffade vid fyratiden på måndagsmorgonen på riksväg 63 utanför Molkom.
Full 21-åring sparkade polisbil
En berusad 21-årig man greps i Arvika på lördagskvällen. Det hela började med att han och en annan man hotade en ledig polisman.
Fyrhjulingsolycka i Ämtervik
En man skadades på söndagseftermiddagen efter en olycka på en fyrhjuling i Västra Ämtervik, söder om Sunne.
Tre häktade för stölder
Två män och en kvinna häktades av Värmlands tingsrätt på söndagen, på sannolika skäl misstänkta för grov stöld.
Fick kasta sig i sjön efter båtbrand
Fyra personer fick föras till Arvika sjukhus på söndagseftermiddagen efter att den båt de satt i börjat brinna och snabbt sjönk.
Tung förlust för Qbik
Första segern kom i förra omgången mot Sundsvall.
Qbik var inte nära att följa upp den.
Eskilstuna United vann i Karlstad med 1–0 efter ett läckert frisparksmål av Louise Quinn.
Kritiskt för knivskuren man
Läget är mycket kritiskt för en man som tidigt på söndagsmorgonen hittades svårt knivskuren i en trappuppgång i Säffle.
Sex män misshandlade 32-åring
Sex män greps av polisen efter en misshandel i Molkom på lördagskvällen. Männen som är i åldrarna 20 till 39 år är alla bekanta med varandra. 32-åringen ska inte ha skadads allvarligt, men fick ta emot sparkar och slag.
30 personer hotade familj
En mobb på cirka 30 personer hotade en familj i Storfors strax efter midnatt på söndagen. Situationen var så pass hotfull att polisen tog beslutet att flytta familjen till annan ort.
Senaste artiklarna
- 07:52 Värmlandstrafik ska erbjuda kortare restider och fler turer
- 07:51 Jag flaggvägrar
- 07:44 Sopa inte problemet under mattan
- 07:44 Praktikanter både här och där
- 07:34 Askan efter avliden glömdes i förråd
- 07:24 När och var
- 07:14 Misstänkt rattfyllerist voltade
- 06:17 Full 21-åring sparkade polisbil
- 05:12 Fyrhjulingsolycka i Ämtervik
- 04:30 Högern gillar glappet
Senaste lokala artiklar
- 07:34 Askan efter avliden glömdes i förråd
- 13:02 Beslutet fattat: 72 omärkta kor ska avlivas
- 10:49 ”Måste vara frisk för att orka vara sjuk”
- 19:30 Insamling till lurade skogsarbetare gav 2,5 miljoner
- 10:30 Läkare polisanmäld för dataintrång
- 20:02 Läkare polisanmäld för dataintrång
- 10:38 Brott på nätet uppmärksammas
- 10:22 Rätt vård till svårt sjuka barn
Prenumerera
Om fotboll och politik
Det var ju partiledardebatt på tv i söndags. Jag såg den inte där. Istället följde jag den på Twitter. Som man ju gör nu för tiden. Och det var en sak som slog mig. Den märkliga likheten mellan politiska supportrar och fotbollens dito.
Lägerguide för sommaren 2013
Välj och vraka bland sommarens läger med allt från fiske och lantgårdsliv till teater och parkour.
– Läger hör sommaren till, säger Anders Haster på Hammarö kommun som enligt traditionen har ett sommarläger med platsgaranti.
Nu åker vi lilla Åke
Det tog nio månader inklusive några extranätter i det moderliga hotellrummet. Men till slut blev det folk av vårt lilla knytte också. Han kom till världen som ett yrväder en (mycket sen) aprilafton. Inget höganäskrus runt halsen, men väl en lurig räv bakom örat. Precis som det anstår en klurig värmlänning.
På lördag spelar Tina Flognman sin sista proffsmatch
På lördag når resan som handbollsspelare på elitnivå sitt slut för Tina Flognman, 31.
I en stor VF-intervju berättar Värmlands främste damhandbollsspelare genom tiderna om längtan efter ett vanligt liv, karriärens bästa minnen och hur hon nu inleder en tränarkarriär i HK Varberg.
– Vem vet, om några år kanske vi är i elitserien, skrattar hon.
Svänget som försvann
Jag ska betala för en baguette i kiosken på Karlstads tågstation, håller fast kaffemuggen med tänderna och gräver efter plånboken.
Målvaktsfabriken som ska lyfta innebandyn
Målvaktsfabriken. Det är namnet på den nya satsningen på innebandysidan i Värmland – och som på sikt kan ge goda resultat.
Inte för gammal för Clintan
Hennes muskelsjukdom är visserligen plågsam men intellektet, humorn och livsgnistan är det inget fel på.
Superhjälten min
Alltså, känn ingen press lilla vän. Men mamma har under din tid i magen haft tid att reflektera och bekymras över världsläget.
Unikt återvinningsprojekt för textilier i Karlstad
Kläder återvinns knappt. De bränns upp. Men i Karlstad pågår ett projekt för att se om man kan öka återvinningen av textilier.
Kalsonger och Finland
Har du haft den där drömmen i vilken du går på stan eller befinner dig på bästa festen när du plötsligt inser att du inte har några byxor på dig?
Oliver första svensk på toppuniversitet
Oliver Andersson-Hugemark, uppvuxen på Ölme- slätten, är första svensk att bli antagen till New York University Abu Dhabi.
Vi älskar Värmland – ny fototävling
VF älskar Värmland. Nu startar vi en ny fototävling där du kan skicka in din bild av landskapet. Och vinna en Ipad Mini.








