EU skriver ut fel medicin
Ledare
Tysklands förbundskansler Angela Merkel och Sveriges statsminister Fredrik Reinfeldt har samma syn på den djupa eurokrisen. Om bara de slöa sydeuropéerna skärper sig och drar åt svångremmen ännu hårdare kommer eländet att lösa sig, euron överleva och Europas ekonomi blomstra.
Det är en mycket förenklad syn på krisens orsaker och dessvärre inte heller den rätta lösningen. Deras inställning är ett försvar för den egna politiken, som i Merkels fall till och med både har skapat och förstärkt krisen.
Det finns möjligen en poäng i att peka finger åt Grekland, med landets urusla skattemoral och utbredda korruption. Men i fallet Spanien är det fel.
Spanien hade ett överskott i de offentliga finanserna före finanskrisen 2008. Statsskulden som del av BNP var hälften så stor som Tyskland, och när tyskarna medvetet bröt mot stabilitetspaktens regler fortsatte spanjorerna att betala av på statsskulden.
Under tiden lånade tyska banker gladeligen ut pengar till spanska fastighetsköp till låga och dopade räntor satta i Frankfurt. Det skapade en fastighetsbubbla som sprack med dunder och brak.
För att rädda bankerna tvingades den spanska regeringen till hårda sparpaket. Men sparpaketen gav ingen kraft till ekonomin, den sjönk i stället som en sten. I dag har Spanien en arbetslöshet på nästan 25 procent och en mycket låg efterfrågan.
Men EU fortsätter att skriva ut mer av den beska medicinen. För att ge nödlån till Spanien krävs ännu hårdare tag. I veckan presenterade premiärminister Mariano Rajoy ett nytt sparpaket som på två år ska spara ytterligare 65 miljarder euro, över 550 miljarder kronor.
Flygplatser, järnvägar och hamnar ska säljas till privata aktörer. Momsen ska höjas och ersättningen till arbetslösa ska sänkas. Hur det ska få fart på hjulen är obegripligt. Spanien kommer att sjunka ännu djupare ner i depression.
Det är dock inte EU-kommissionen som först och främst styr utvecklingen. Det gör finansmarknadens långivare, som sätter räntor på statsobligationer efter risk. Det betyder att Tyskland och Sverige får låna till mycket låg ränta, allt medan Grekland och Spanien får betala smärtsamt mycket för nya lån.
Nobelpristagaren Paul Krugman kräver i ett manifest för ekonomisk sans att Europas ledare byter politik. Fortsatt åtstramningar är inte lösningen.
Krugman liknar det vid medeltidens åderlåtning. När ingen medicin fungerade tömdes patienten på blod. Nu töms Grekland och Spanien på blod, allt medan tyska och franska banker ständigt får nya transfusioner. Bankerna ska räddas till vilket pris som helst, och det är folken som får betala.
Åderlåtningen slutade ofta med att patienten dog. Utfallet kan bli det samma för en felaktigt konstruerad valutaunion, vars brister blir allt mer uppenbara.
Mer från Förstasidan
Vädret stiger folk åt huvudet
Det verkar som om det vackra vädret har stigit folk åt huvudet en aning, enligt polisen. De har nämligen ägnat en stor del av kvällen att hämta upp berusade människor runt länet.
Limousin hittad i Arvika
En limousin som har varit efterlyst sedan juli förra året har hittats i vattnet vid en badplats i Sulvik utanför Arvika.
Strömavbrott i Karlstad
Enligt pressinformation från Karlstad Elnät drabbades västra Karlstad av ett elavbrott under kvällen, vilket resulterade i att nästan 780 hushåll drabbades.
Kommitté ska ta fram Karlstads moderna historia
Tillsätt en kommitté med uppgift att ta fram Karlstads moderna historia.
Det föreslog Kjell Fredriksson, tidigare kulturchef i Karlstad i ett medborgarförslag.
Ville rädda kulturskolan
När nedläggningen av kulturskolan i Storfors avgjordes i kommunfullmäktige röstade alliansen med M, C och KD mot och reserverade sig mot beslutet.
Skolkritik mot Filipstad
Skolinspektionen förelägger Filipstads kommun att tillgodose elevens rätt till särskilt stöd och menar att kommunen brustit i sitt ansvar.
Kollo med unga kockar i Kärnåsen
Visst kan barn laga mat.
– De kan mer i köket än vad föräldrarna tror, säger krögaren Hans Mallwitz som i går inledde sitt matlagningskollo vid Kärnåsens hembygdsgård.
Kevins pappa skriver bok
Han hade svårt att berätta om sorgen efter Kevin. Skriva om den gick bättre.
– Jag hade ingen tanke på att det skulle bli en bok, men det blir det, berättar Patrik Skog.
Tretton jobb bort från Metso
Metso har gjort klart förhandlingarna kring nedskärningarna inom personalstyrkan.
Nu står det klart att sex personer i Karlstad och sju i Hagfors blir utan arbete.
Cyklist och bilist i krock
Vid 14.20 på tisdagseftermiddagen inträffade en kollision mellan en cyklist och bilist vid Kaprifolgatan på Våxnäs i Karlstad.
Senaste artiklarna
- 21:50 Daniel Nermark skadad på nytt – säsongen över
- 20:35 Vädret stiger folk åt huvudet
- 20:23 Limousin hittad i Arvika
- 20:02 Strömavbrott i Karlstad
- 18:13 Kommitté ska ta fram Karlstads moderna historia
- 17:36 Ville rädda kulturskolan
- 16:18 Skolkritik mot Filipstad
- 15:49 Kollo med unga kockar i Kärnåsen
- 15:03 Kevins pappa skriver bok
- 14:54 Tretton jobb bort från Metso
Senaste lokala artiklar
- 08:30 Värmlandstoppen
- 11:04 Värmlandstoppen
- 06:51 Värmlandstoppen
- 08:32 Värmlandstoppen
- 09:51 Värmlandstoppen
- 08:45 Värmlandstoppen
- 07:41 Värmlandstoppen
- 09:03 Bowlingtoppen
Prenumerera
Tåggodis för stora och små
Hagfors järnvägsmuseum hade förra året cirka 5 000 besökare.
Den här säsongen hoppas de ansvariga på ännu fler.
Flaggan i topp
Jag är inte uppväxt med flaggstång. Det var liksom inte kutym hemma på Forsgatan i Forshaga. Sen skaffade jag mig eget hus i vuxen ålder och blev liksom med flaggstång. Och det är ju som det är med den saken.
Beyoncé behöver ingen ism
Who run the world? Girls! Om en får tro Beyoncé. Stjärnan som inte längre delar världen i läger beträffande hennes musiks förträfflighet eller inte. Nu är det nästan lika viktigt att reda ut huruvida hon kan räknas som en feministisk förebild eller inte.
En historisk satsning efter mardrömsåren
Hon slog sina första slag som sjuåring och under gymnasietiden valde värmländskan att bli proffs.
Fotboll som tredje språk
En författarvän sa en gång att alla bra berättelser börjar med rörelse. Läser hon den här texten himlar hon säkert med ögonen – för min historia inleds med ett evighetslångt stillasittande, på parkbänken vid en av Karlstads fotbollsplaner.
Om fotboll och politik
Det var ju partiledardebatt på tv i söndags. Jag såg den inte där. Istället följde jag den på Twitter. Som man ju gör nu för tiden. Och det var en sak som slog mig. Den märkliga likheten mellan politiska supportrar och fotbollens dito.
Lägerguide för sommaren 2013
Välj och vraka bland sommarens läger med allt från fiske och lantgårdsliv till teater och parkour.
– Läger hör sommaren till, säger Anders Haster på Hammarö kommun som enligt traditionen har ett sommarläger med platsgaranti.
Nu åker vi lilla Åke
Det tog nio månader inklusive några extranätter i det moderliga hotellrummet. Men till slut blev det folk av vårt lilla knytte också. Han kom till världen som ett yrväder en (mycket sen) aprilafton. Inget höganäskrus runt halsen, men väl en lurig räv bakom örat. Precis som det anstår en klurig värmlänning.
På lördag spelar Tina Flognman sin sista proffsmatch
På lördag når resan som handbollsspelare på elitnivå sitt slut för Tina Flognman, 31.
I en stor VF-intervju berättar Värmlands främste damhandbollsspelare genom tiderna om längtan efter ett vanligt liv, karriärens bästa minnen och hur hon nu inleder en tränarkarriär i HK Varberg.
– Vem vet, om några år kanske vi är i elitserien, skrattar hon.
Svänget som försvann
Jag ska betala för en baguette i kiosken på Karlstads tågstation, håller fast kaffemuggen med tänderna och gräver efter plånboken.
Målvaktsfabriken som ska lyfta innebandyn
Målvaktsfabriken. Det är namnet på den nya satsningen på innebandysidan i Värmland – och som på sikt kan ge goda resultat.
Inte för gammal för Clintan
Hennes muskelsjukdom är visserligen plågsam men intellektet, humorn och livsgnistan är det inget fel på.







