Annons

Tyskland och Anders Borg borde lyssna på Christine Lagarde, chef för Internationella Valutafonden. Hon vill lätta på åtstramningarna och ge Grekland mer tid för att redan ut krisen. FOTO: SCANPIX

Åtstramning gör det värre

Ledare

Tysklands finansminister Wolfgang Schäuble har tagit Anders Borg i örat. Borg som i en intervju i helgen inte såg någon annan utväg än att Grekland snart lämnar euron.

Anledningen är enligt Borg att landet ”inte riktigt förmår genomföra de åtgärder som behövs och att Grekland i grunden har så dålig konkurrenskraft”. Han pekar finger åt det grekiska folket och ställer sig på de hårdföra euroländernas sida som inte tänker ge grekerna någon respit.

Schäuble hävdar bestämt att Grekland inte kommer att lämna eurosamarbetet, och förbundskansler Angela Merkel förklarade efter besöket i Aten i förra veckan att landet gör framsteg.

Det är dock mest tomma ord. Någon lindring i kraven på att de brutala nedskärningarna ska genomföras blir det inte. Ingångna avtal ska hållas, säger Tyskland. Och de våldsamma protesterna mot EU:s ledning kommer inte att avta i Aten och Madrid.

Merkel, Schäuble och Borg borde lyssna på Internationella valutafonden, IMF, som i veckan möts till årsmöte i Tokyo. Högste chefen Christine Lagarde vädjar om att Grekland måste få mildare villkor och längre tid på sig att uppfylla kraven.

De nuvarande kraven förvärrar situationen för landet, hävdar Lagarde och det är en helt riktig beskrivning av läget. Greklands ekonomi backar för femte året i rad och arbetslösheten stiger stadigt. Nu är den över 25 procent och kraven från EU gör det ännu värre.

Ju större sparpaket de utsatta länderna tvingas genomföra, desto sämre går deras ekonomi. Det är förvånande men välkommet att IMF nu underkänner åtstramningspolitiken.

Den hårda sparstrategin kommer inte att lösa eurokrisen. Valutaunionen är en felkonstruktion från början. Historiska erfarenheter visar att valutasystem av det här slaget leder till problem.

Det ger problem för hela länder när konjunkturen går ner och unionens medlemmar går i otakt. Det skapar bekymmer för enskilda människor när inflationsbekämpning och den gemensamma räntan går före kamp mot arbetslösheten.

Euron skapar klyftor och splittring mellan och inom länder. Det är långt ifrån den sammanhållning och uppslutning som grundarna hoppades på när de satte ihop den rangliga valutaunionen.

Nu har marknaden redan förberett sig på att Grekland tvingas lämna euron. Den har som det heter ”tagit höjd” för ett utträde. Men det kommer knappast att stanna där.

Hela Europa kommer att skaka och viljan att låna ut till de andra krisländerna kommer inte att öka.

Det blir svårt för Spanien, Italien och Portugal att vända den negativa spiralen uppåt. Valutaunionen kan klara att lilla Grekland lämnar, men överlever den de större ländernas sorti?

Mer från Förstasidan

Olycka med skärmflygare

15:30

En olycka med en skärmflygare skedde under lördagen i Branäsbacken i Torsby. En man i 70-årsåldern fick föras till sjukhus med lindriga skador.

Annons

Miljonkrav på kommunen för långvarig väntan på särskilt boende

15:09

En handikappad kvinna i Karlstad fick vänta i nästan två år på en beviljad plats i ett särskilt boende. Nu kräver Socialstyrelsen att Karlstads kommun betalar en avgift på en miljon kronor för dröjsmålet – det högsta beloppet som kan dömas ut enligt socialtjänstlagen.

Motorcykelkrock i Ransäter

14:10

Två motorcyklar kolliderade idag i Ransäter, Sunne kommun.

Beslutet fattat: 72 omärkta kor ska avlivas

13:02

72 av de 180 kor som i förra månaden omhändertogs hos en västvärmländsk bonde kommer att avlivas.

Annons

Ambulansmiss leder till nya rutiner för att hitta

12:52

Ambulansen rapporterade att den var framme hos en man som larmat sjukvården om bröstsmärtor. Men i själva verket var den på fel plats, och det tog över en timme att hitta rätt adress. Då hade mannen dött av hjärtinfarkt.

Nu kan Hagfors få ny arena

12:30

Nu kan en ny sporthall bli verklighet i Hagfors. I innebandykretsarna jublas det.
– Det här är enormt stort, säger Johan Carlsson, sportchef i Hagfors innebandysällskap.

Beachvolleyplaner invigdes

11:14

Efter att varit "förvisade" ut till Skutberget under ett år, invigdes Beachvolleyklubbens nya planer på lördagen. Under hela dagen pågår en turnering mellan tio lag. De flesta lagen kommer från Karlstad.

Annons

Fem kommuner med samma mål

11:13

KBA: Karlstad Business Alliance. Under det tjusiga namnet ska Karlstadsregionen stärkas.
Med 134 148 invånare i ryggen ska Karlstad, Forshaga, Grums, Hammarö och Kil bli bättre på att samverka – och därmed locka fler företag och tydligare agera motor i hela länets utveckling.

Rivalerna nära samarbete

11:04

I flera år har de varit ärkerivaler som värvat spelare från varandra. Nu kan VF-sporten avslöja att Karlstad IBF och Skoghalls IBK börjat diskutera ett samarbete.
– Vi måste spänna bågen högre än att bara konkurrera ut varandra, säger Karlstads ordförande Tore Olsson.

Artelleripjäs rullade på Karlstads gator

10:59

Visserligen pågår polisens vapenamnesti fortfarande. Men det är inte dit denna artilleripjäs är på väg utan till Brigadmuseet som invigs den 1 juni.

Annons
Annons
Annons

Prenumerera

Senaste webbisen

Namn: Ellen Djup
Födelsedag: 2013-05-13

Om fotboll och politik

Det var ju partiledardebatt på tv i söndags. Jag såg den inte där. Istället följde jag den på Twitter. Som man ju gör nu för tiden. Och det var en sak som slog mig. Den märkliga likheten mellan politiska supportrar och fotbollens dito.

Lägerguide för sommaren 2013

Välj och vraka bland sommarens läger med allt från fiske och lantgårdsliv till teater och parkour.
– Läger hör sommaren till, säger Anders Haster på Hammarö kommun som enligt traditionen har ett sommarläger med platsgaranti.

Annons

Nu åker vi lilla Åke

Det tog nio månader inklusive några extranätter i det moderliga hotellrummet. Men till slut blev det folk av vårt lilla knytte också. Han kom till världen som ett yrväder en (mycket sen) aprilafton. Inget höganäskrus runt halsen, men väl en lurig räv bakom örat. Precis som det anstår en klurig värmlänning.

På lördag spelar Tina Flognman sin sista proffsmatch

På lördag når resan som handbollsspelare på elitnivå sitt slut för Tina Flognman, 31.
I en stor VF-intervju berättar Värmlands främste damhandbollsspelare genom tiderna om längtan efter ett vanligt liv, karriärens bästa minnen och hur hon nu inleder en tränarkarriär i HK Varberg.
– Vem vet, om några år kanske vi är i elitserien, skrattar hon.

Annons
Annons

Svänget som försvann

Jag ska betala för en baguette i kiosken på Karlstads tågstation, håller fast kaffemuggen med tänderna och gräver efter plånboken.

Målvaktsfabriken som ska lyfta innebandyn

Målvaktsfabriken. Det är namnet på den nya satsningen på innebandysidan i Värmland – och som på sikt kan ge goda resultat.

Annons

Inte för gammal för Clintan

Hennes muskelsjukdom är visserligen plågsam men intellektet, humorn och livsgnistan är det inget fel på.

Superhjälten min

Alltså, känn ingen press lilla vän. Men mamma har under din tid i magen haft tid att reflektera och bekymras över världsläget.

Annons
Annons

Unikt återvinningsprojekt för textilier i Karlstad

Kläder återvinns knappt. De bränns upp. Men i Karlstad pågår ett projekt för att se om man kan öka återvinningen av textilier.

Kalsonger och Finland

Har du haft den där drömmen i vilken du går på stan eller befinner dig på bästa festen när du plötsligt inser att du inte har några byxor på dig? 

Annons

Oliver första svensk på toppuniversitet

Oliver Andersson-Hugemark, uppvuxen på Ölme- slätten, är första svensk att bli antagen till New York University Abu Dhabi.

Vi älskar Värmland – ny fototävling

VF älskar Värmland. Nu startar vi en ny fototävling där du kan skicka in din bild av landskapet. Och vinna en Ipad Mini.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons