MP vill satsa på landsbygden
Debatt
Moderaterna Pia Hallström, Jan R Andersson och Sten Berghede, väljer att skrämma människor med hot om skatter i miljöpartiets budgetförslag. De slår ihop skatterna för flera år och glömmer att tala om vilka skatter vi också sänker.
Det är inte trovärdigt på något vis.
Miljöpartiet satsar på förnyelsebar energi, på en hållbar utveckling nu och i framtiden. Vi står inför klimatförändringar och en ökad sårbarhet i samhället, något vi gröna inte blundar inför. Vi vet också att det inte är möjligt att bygga hela vårt samhälle och dess transporter på en olja, allt dyrare att utvinna i framtiden. Kampen om oljan är dessutom inte utan konflikter i världen!
Vi gröna anser att transporterna behöver bli effektivare och smartare, vi behöver bra järnvägar och förnybara bränslen. Vi som bor på landsbygden vill också vara med och ställa om, och ha förnybara bränslen i snåla fordon. Ett sådant förslag är stöd till produktion av biogas som finns med i vårt budgetförslag.
Vi gröna föreslår stora satsningar inom en rad områden, med fokus för en levande landsbygd i hela Sverige. Det handlar om sänkta sjuk- och arbetsgivaravgifter för småföretag, utveckla offentlig närservice i glesbygd, stora satsningar för svensk mat och energiproduktion. Om människor på landsbygden inte får möjlighet att tanka förnyelsebart bränsle i våra fordon, så blir det förmodligen människorna på landsbygden som blir de stora förlorarna och som får fortsätta betala för dyr olja.
Sedan alliansen kom till makten 2006 har bensinpriset stigit med flera kronor, eftersom oljan har blivit dyrare. Och vi kan vara rätt säkra på att oljepriset kommer fortsätta stiga framöver.
Så vi undrar, vilka lösningar moderaterna föreslår för landsbygdens invånare när oljan blir allt dyrare? Ni moderater förenklar världsbilden och bortser från de verkliga hoten. Men vi kan upplysa er om att det inte är Miljöpartiet som är hotet, det är klimatförändringarna.
Stina Bergström (MP),
Trafikpolitisk talesperson, Riksdagsledamot, Värmland
Tina Ehn (MP),
Landsbygdspolitisk talesperson, Riksdagsledamot, Bohuslän
Mer från Förstasidan
Kvinna utsatt för bedrägeri på p-plats
En kvinna från Storfors har gjort en polisanmälan om att hon utsatts för bedrägeri på en p-plats i Kristinehamn.
Misshandel efter dispyt om fotbollslag
En man har polisanmält att han blev misshandlad av en annan man på en restaurang i Karlstad under natten till måndagen.
Strutsliknande fågel på rymmen i Molkom
Polisen Värmland fick under måndagseftermiddagen in en anmälan om en förrymd struts i Molkom.
– Det var synlig vid förskolan, säger polisens informationsansvarige Tommy Lindh.
Lastbilschaufför fastklämd under sin bil
En lastbilschaufför fick under måndagseftermiddagen föras till Centralsjukhuset i Karlstad sedan han hamnat under sin lastbil som gått av vägen på Riksväg 26 fem kilometer söder om Kristinehamn.
Man hotade poliser och gjorde motstånd
En 35-årig man har polisanmälts för hot mot tjänsteman och våldsamt motstånd.
Man åtalas för sambomisshandel
En 30-årig man har åtalats misstänkt för misshandel av en kvinna.
Han ska även ha riktat kniv mot de poliser som kom till platsen i samband med misshandeln.
Lindh kan lämna Hellton för Danmark
En av Helltons stora stjärnor kan vara på väg bort.
Maria Lindh har fått ett erbjudande av Ålborg i den danska högstaserien och kan därmed bli handbollspelare på heltid.
– Det är ett mål som jag har haft i stort sett hela livet, säger Lindh.
Förundersökning om hets mot folkgrupp
Polisen har inlett en förundersökning om hets mot folkgrupp efter helgens händelser i Storfors.
Ett stort antal personer samlades utanför en villa där de anklagade familjen för bland annat stölder och fylleri.
Pizzeriaägare känner sig lurad av kommunen
Restaurangägaren Nevzat Hursit sökte och beviljades serveringstillstånd för sin pizzeria i Forshaga. Men när kommunen bad om en ändring i ansökan drogs alkoholstillståndet in.
Det finns flera skäl till beslutet
Beslutet att avslå Nevsat Hursits ansökan om alkoholtillstånd för Restaurang Lusten var korrekt. Restaurangen brister på flera punkter, menar alkoholhandläggare Lena Gustavsson på Forshaga kommun.
– Han har vid flera tillfällen varit försenad med skatteinbetalningar, vilket är ett skäl till beslutet, säger hon.
Senaste artiklarna
- 18:12 Kvinna utsatt för bedrägeri på p-plats
- 17:13 Misshandel efter dispyt om fotbollslag
- 16:57 Strutsliknande fågel på rymmen i Molkom
- 16:35 Lastbilschaufför fastklämd under sin bil
- 16:33 Man hotade poliser och gjorde motstånd
- 15:48 Man åtalas för sambomisshandel
- 15:14 Lindh kan lämna Hellton för Danmark
- 15:10 Förundersökning om hets mot folkgrupp
- 14:38 Pizzeriaägare känner sig lurad av kommunen
- 14:38 Det finns flera skäl till beslutet
Senaste lokala artiklar
- 13:18 Dubbla SM-guld – nu splittras laget
- 12:38 Framgångsrikt hemma-SM för Rocksulan
- 12:34 Belåtna SM-arrangörer trots ett ekonomiskt minusresultat
- 12:34 Efterlängtad comeback för Brolund
- 10:00 Enköping numret för stora
- 08:11 Thorell och Nilsson målade i landskamp
- 09:46 Hemmapremiär med finalrepris från 1988
- 09:41 Lyckad inledning av stort arrangemang
Prenumerera
Om fotboll och politik
Det var ju partiledardebatt på tv i söndags. Jag såg den inte där. Istället följde jag den på Twitter. Som man ju gör nu för tiden. Och det var en sak som slog mig. Den märkliga likheten mellan politiska supportrar och fotbollens dito.
Lägerguide för sommaren 2013
Välj och vraka bland sommarens läger med allt från fiske och lantgårdsliv till teater och parkour.
– Läger hör sommaren till, säger Anders Haster på Hammarö kommun som enligt traditionen har ett sommarläger med platsgaranti.
Nu åker vi lilla Åke
Det tog nio månader inklusive några extranätter i det moderliga hotellrummet. Men till slut blev det folk av vårt lilla knytte också. Han kom till världen som ett yrväder en (mycket sen) aprilafton. Inget höganäskrus runt halsen, men väl en lurig räv bakom örat. Precis som det anstår en klurig värmlänning.
På lördag spelar Tina Flognman sin sista proffsmatch
På lördag når resan som handbollsspelare på elitnivå sitt slut för Tina Flognman, 31.
I en stor VF-intervju berättar Värmlands främste damhandbollsspelare genom tiderna om längtan efter ett vanligt liv, karriärens bästa minnen och hur hon nu inleder en tränarkarriär i HK Varberg.
– Vem vet, om några år kanske vi är i elitserien, skrattar hon.
Svänget som försvann
Jag ska betala för en baguette i kiosken på Karlstads tågstation, håller fast kaffemuggen med tänderna och gräver efter plånboken.
Målvaktsfabriken som ska lyfta innebandyn
Målvaktsfabriken. Det är namnet på den nya satsningen på innebandysidan i Värmland – och som på sikt kan ge goda resultat.
Inte för gammal för Clintan
Hennes muskelsjukdom är visserligen plågsam men intellektet, humorn och livsgnistan är det inget fel på.
Superhjälten min
Alltså, känn ingen press lilla vän. Men mamma har under din tid i magen haft tid att reflektera och bekymras över världsläget.
Unikt återvinningsprojekt för textilier i Karlstad
Kläder återvinns knappt. De bränns upp. Men i Karlstad pågår ett projekt för att se om man kan öka återvinningen av textilier.
Kalsonger och Finland
Har du haft den där drömmen i vilken du går på stan eller befinner dig på bästa festen när du plötsligt inser att du inte har några byxor på dig?
Oliver första svensk på toppuniversitet
Oliver Andersson-Hugemark, uppvuxen på Ölme- slätten, är första svensk att bli antagen till New York University Abu Dhabi.
Vi älskar Värmland – ny fototävling
VF älskar Värmland. Nu startar vi en ny fototävling där du kan skicka in din bild av landskapet. Och vinna en Ipad Mini.







