Ett sorgligt återkommande tema
Böcker

I SKUGGAN AV TINGSTEN
• Jill Tingsten Klackeberg
• Natur & Kultur
Temat är bekant. Berömda och hyllade människor visar sig ha varit urusla föräldrar. Det skapar livslånga trauman och tragedier för deras barn vilket så småningom resulterar i ”uppgörelseböcker”. Herbert Tingstens dotterdotter är den senaste ut i genren.
Jan Myrdal är väl annars den mest kände. P-G Gyllenhammars dotter är en annan i branschen, ekonomen Klas Ekunds son ytterligare en. Listan kan göras mycket längre.
Alla följer samma linje. Föräldrarna gör lysande karriärer. De ägnar sin tid åt konferenser, fina middagar och resor världen runt. De når rikedom, ära och berömmelse, hamnar på bilder i tidningarna och intervjuas i tv.
Som tur är tas barnen oftast om hand av hembiträden som har allt det pappa och mamma saknar – eller i vart fall inte ställer upp med. Värme, mjuka famnar, trygga händer, inte minst sin blotta närvaro.
Så var det förr, så är det på sina håll fortfarande.
Jill Klackenberg Tingsten är alltså dotterdotter till den berömde chefredaktören, författaren och debattören Herbert Tingsten.
Hans dotter Karin, kallad Kaj, växte upp i ett slags vakuum. En ouppnåelig pappa och en ständig strävan att ändå vara honom till lags blev hennes öde.
Hela sitt liv, ända fram till pappans död, fyllde hon sina brev till honom med ursäkter för att hon inte var så bra som hon borde. Inte värdig sin berömde far, som hon hoppades i alla fall skulle kunna älska henne, lite, lite.
Hon mådde med andra ord förfärligt dåligt. Det i sin tur ledde till en ständig jakt på andra mäns kärlek och i brist på sådan följde alkohol- och tablettmissbruk.
På så vis föll skuggan av den frånvarande pappan och en mamma som heller inte var någon riktig mamma även över Tingstens dotterdotter jill.
Även i den här generationen fanns ett hembiträde, guld värt.
Men det var Jill och hennes bror som fick ta hand om mamma Kaj när hon var för full eller för ledsen.
Tragiska scener utspelas. Som när den tioåriga dottern försökte släpa och bära sin berusade mamma hem genom de fina Östermalmsgatorna.
Eller när hon och brodern baxat ut föräldrarna från krogen och äntligen fått tag i en taxi. Som vägrade skjutsa hem dem för att de var för fulla.
Ändå är inte det faktiska eländet som sitter djupast i dotterdottern. Hon har på något sätt ärvt traumat i släktskapet med den berömde mannen efter sin mamma.
Mamma sökte sin pappa, Jill söker sin morfar.
Båda kämpade, både misslyckades. Fast kanske inte lika mycket.
Jill Klackenberg Tingsten tycks trots allt ha funnit någon slags ro i tillvaron.
Kanske tack vare att hon orkade skriva av sig i en bok?
Chansen till ett nytt liv
Böcker
(I går 10:51)

ETT NYTT LIV PÅ KÖPET
• Emma Granholm
• Alfabeta
TÄNK OM DET DÄR ÄR JAG
• Johanna Lindbäck
• Rabén & Sjögren
OM DU VAR JAG
• Jessica Schiefaurer
• BonnierCarlsen
Läs mer...
Läsvärt men med lite väl mycket bakfylleångest
Böcker
(2010-03-15)

JAG SKA BARA FIXA EN GREJ I KÖKET
• Moa Herngren
• Wahlström & Widstrand
Läs mer...
Norska short cuts med energi och gott humör
Böcker
(2010-03-10)

VÄNTA, BLINKA
• Gunnhild Øyehaug
• Översättning Lotta Eklund
• Forum
Läs mer...
En bockfest av pakistanskt snitt
Böcker
(2010-03-10)

MANGON SOM SPRÄNGDES
• Mohammed Hanif
• Översättning Johan Nilsson
• Brombergs
Läs mer...
I och bortanför verkligheten
Böcker
(2010-02-24)

AFTONSÅNGER
• Bengt Emil Johnson
• Albert Bonniers
STRANDBARNET
• Sven Smedberg
• Heidruns
EN MAN MED TJURHUVUD
• Gunnar Odhner
• Poem förlag
OSÄKERHETSRELATIONEN
• Helena Granström
• Natur & Kultur
Läs mer...
Svårläst gör oavbrutet motstånd
Böcker
(2010-02-15)

SVÅRLÄST
• Åsa Ericsdotter
• Albert Bonniers
Läs mer...
En helvetesvandring bland utanförmänniskorna
Böcker
(2010-02-12)

HÅPAS DU TRIFS BRA I FENGELSET
• Susanna Alakoski
• Albert Bonniers
Läs mer...
Ut på bokstavsäventyr!
Böcker
(2010-02-09)

VF:s barnboksrecensenter har läst två färgsprakande bokstavsbilderböcker.
Läs mer...
Ångesten växer som en tugga kall gröt
Böcker
(2010-02-09)

Mattias Ronge har skrivit en rolig bok om ett tungt och allvarligt ämne. Jonas Brefält gillar vad han läser.
Läs mer...
När tomheten breder ut sig
Böcker
(2010-02-05)

40 MINUS
• Pernilla Glaser
• Albert Bonniers
Läs mer...
Det enda som saknas är tempo och spänning
Böcker
(2010-02-02)

MARIONS SLÖJA
• Roy Jacobsen
• Översättning Staffan Söderblom
• Norstedts
Läs mer...
Kulturkritik med knalleffekter
Böcker
(2010-02-01)
MALKUS TESTAMENTE
• Michel Faber
• Översättning Rose-Marie Nielsen
• Brombergs
Läs mer...
Med kärlek till ett barn
Böcker
(2010-02-01)

ESKIL
• Gunilla Linn Persson
• Wahlström & Widstrand
Läs mer...
Lättsmälta våldsdåd på klichéfylld prosa
Böcker
(2010-01-27)

POSTCARD KILLERS
• Lisa Marklund & James Patterson
• Piratförlaget
Läs mer...
Typisk Fossum- thriller
Böcker
(2010-01-27)
DÖDEN SKA DU TÅLA
• Karin Fossum
• Forum
Läs mer...
Fälld på grund av kön, eller?
Böcker
(2010-01-26)

I sin bok Livet, makten och konsten att vara sig själv berättar Ebba Lindsö om sina 800 dagar som vd för Svenskt Näringsliv. Gunvor Nyman slås av hur naivt Ebba Lindsö betedde sig när hon gav sin in i en så politiserad verksamhet.
Läs mer...
Smärtsam men omistlig rapport från helvetet
Böcker
(2010-01-26)

Diana Janse har skrivit en bok om sina två år som diplomat i Afghanistan och lämnat ett synnerligen välskrivet vittnesmål om ett tröstlöst utsatt land. Anders Hjertén har läst den och kallar den för ett omistligt komplement i den brokiga skaran Afghanistanböcker.
Läs mer...
Både sorgligt och lustigt
Böcker
(2010-01-25)
I sin tredje roman skriver Faïza Guène ungt och roligt om ämnen som inte nödvändigvis är roliga i sig. Poängen är inte upplösning utan den språkligt buktande och bultande resan dit.
Läs mer...
Lerin målar i ord
Böcker
(2010-01-22)

Lars Lerin behöver inte nödvändigtvis sina akvarelltuber och penslar för att skildra stämningar. Han målar minsann bra även vid tangentbordet.
Läs mer...
Debut med ett svall av originella idéer
Böcker
(2010-01-19)

FARA VILL
• Elin Ruuth
• Albert Bonniers
Läs mer...
Sport
Följ SM-slutspelet via Hockey-bloggen
Ishockey

Två år i rad har ni kunnat följa Färjestads öden i SM-slutspelet bäst via VF-sportens Slutspelsblogg.
2010 blir ingen undantag men enda skillnaden är att vi inte startar någon ny blogg utan fortsätter att skriva i Hockeybloggen.
Läs mer...
Greger tackar för sig
Ishockey

Färjestads guldhjälte från 1998, Greger Artursson, har spelat sin sista match i karriären.
– Det känns bra och helt rätt, säger han med glad ton på rösten om beslutet.
Läs mer...
Anna: ”Jag bad till högre krafter”
Nöje

En gastkramande omröstning avgjorde Melodifestivalen. Till slut stod Anna Bergendahl som vinnare med låten This is my life.
– En otrolig känsla, säger hon till TT Spektra.
Läs mer...
Köksvägen till stjärnan
Reportage

Leif Mannerström är en av Sveriges mest väldekorerade kockar. Vägen till framgången och berömmelsen gick köksvägen, som utskälld morots– och potatisskalare.
Läs mer...
25 nya VF-bloggare – på nolltid
Karlstad

25 nya bloggar - på lite drygt ett dygn.
VF:s nya bloggportal kan inte beskrivas som annat än en storsuccé.
– Det känns roligare att finnas på en värmländsk sida, tycker Anna Åkerström som bloggar om mode.
Läs mer...
Gör nyhetstestet
Kunskapstest

Ny plats för Selma, landslagstjej, Janne "Flash" Nilsson och skottar sig till New York. Testa din nyhetskoll
Veckans skivor
Skivor

Fyra VF ges denna vecka till Serj Tankian, Pete Seeger och Joan Armatrading. Salem Al Fakirs nya skiva får tre VF. Läs mer...
Devote knäckte koden
Reportage

Som flerspråkig, utbildad lärare var Devote Mukeshimana en tillgång för FN efter folkmordet i hemlandet Rwanda. Men på den svenska arbetsmarknaden har hon haft svårt att ta sig in. Ett mentorsprojekt arrangerat av Internationella Qvinnoföreningen gav henne hopp.
Läs mer...
Det vilda har tagit sig in i museet
Kultur

”Ju mer du längtar efter vår, desto mer snö fäller jag på dig”. Så säger Soavli, blötsnöns drottning – enligt Maria Westerberg, hon med det konstnärliga varumärket Vildhjärta.
Maria vågar ändå erkänna att hon längtar efter barmark – för snön döljer ju hennes arbetsmaterial och nu behöver hon mer, efter att ha byggt sin stora utställning i Värmlands Museums Cyrillusrum.
Läs mer...
Omlagd träning för Nilsson
Övrig sport

Med mer, smartare och annorlunda träning.
Så ska Christian Nilsson ta sig an en Europatoursäsong med nya regler och högre mål än tidigare.
– Drömmen vore att kvala in till British Open, säger golfstjärnan.
Läs mer...
Rent vatten med solens hjälp
Näringsliv nyheter

70 uppfinningar och innovationer konstruerade av kvinnor.
I går, på Internationella Kvinnodagen, invigdes Tekniska museets vandringsutställning Kvinnors uppfinningar vid Älvstranden Bildningscentrum i Hagfors.
Samtidigt gick startskottet för Hagfors kommuns och Almis entreprenörskapsmånad.
Läs mer...
Quiz: Värmländsk ordkunskap
Allmän

Kan du gamla värmländska ord?
Vet du vad "bråfäll", "bakomtajen" och "benmodd" betyder. Med Knut Wermlands "Värmländsk ordbok" i ryggen bjuder vi här på en rad gamla värmländska ord. Quizet finner du ?