Kärnkraftverket redo för sin tuffaste match
© FOTO: PETER BÄCKER
Värmländska boxardrottningen Anna Ingman visade i går upp sig på Soltorget i Karlstad. På fredag går hon sin tuffaste match.
Övrig sport

Hon har flera avancerade akademikerexamina, har gått igenom helvetet för att bli sin egen promotor och drömmer om att revolutionera proffsboxningen.
Först ska Anna Ingman, 28, gå sin svåraste match hittills – mot Olivia Fonseca, 20, och adrenalinkicken av att boxas på hemmaplan.
– Det är arktisk kyla som gäller, säger värmländskan som äntligen hittat hem.
Anna Ingman har fått höra att hon kunde bli fotomodell. Men de som tycker att Karlstadstjejen gör sig bäst med sexiga plutläppar och benen i kors känner henne inte.
Anna Ingman är ett kärnkraftverk.
Hon har sprungit ultralopp och gått i stenhård boxningsträning – samtidigt som hon pluggade avancerade universitetsstudier i Umeå.
– Det livet passade mig bra. Studerar man har man mycket tid över för träning, skrattar Anna.
Boxningskarriären startade i Karlstadsklubben BK 25. Den fortsatte i Umeå och gick vidare till Ryssland innan första proffsmatchen för ett år sedan och flytten till Stockholm.
Hon har vunnit alla fyra proffsfajter, varav en på knock out. Fredagens match mot amerikanska Olivia Fonseca blir dock en tuffare story.
– Jag har aldrig boxats mot någon som är över mig i vikt. Hon har inte den amerikanska swinger/slugger-stilen, hon är tekniskt skolad och slår långa, raka slag. Och så är hon aggressiv och då har man något att kontra på. Det kommer bli en bra publikfajt, lovar Ingman.
• För de som aldrig sett dig boxas – hur är du i ringen?
– Jag är offensiv och går framåt. Kort men kompakt och stark. Jag har kanske inte världens största armmuskler, men när jag slår träffar jag hårt.
Anna har haft Night of the Champions som mål sedan i maj. I sex veckor har hon specialtränat för galan, till stor del i Köpenhamn där värmländskan fått bra sparring mot bland annat en ex-världsmästare.
Motståndet var dock inget mot när Anna bodde i Ryssland och tränade med ryske juniormästaren, rankad juniortvåa.
– Han kände sig lite hotad av mig och när vi sparrade blev det som riktig match. Ju argare han blev desto mer öppnade han sig och fick jag in tre fyra slag fick jag tillbaka det rejält. Ha ha.
• I vilken form är du nu?
– Jättebra. Eftersom jag sparrat så mycket har reaktionerna och blicken börjat komma. Jag har gjort mitt sista boxningspass och känner mig så där ettrig och lättretad, som det blir när det närmar sig och man är fokuserad.
– Nu gäller det att komma i rätt sinnesstämning och bara flyta med. Att fokusera på de bra sakerna och inte se några problem.
När Anna går upp i ringen på fredagkväll blir det hennes första stora framträdande på hemmaplan någonsin. I publiken sitter massa släkt och vänner och tändningen är förstås enorm.
Med betoning på – enorm.
– Bara att se deras ansikten kommer ge mig så mycket adrenalin att jag riskerarar flyga upp som en raket. Det är arktisk kyla som gäller och det är en utmaning. Blir man för ivrig kan man börja svinga och då tappar man tekniken. Jag måste vara kall så jag kan vara före henne i tanken och se hennes nästa drag, förklarar Anna segertaktiken.
Efter matchen väntar en veckas semester innan laddningen inför nästa match – förhoppningsvis – drar igång. Går Karlstadsgalan bra genererar det en match på Blue Horizon i Philadelphia i oktober.
Planen därefter är en match i månaden fram till årsskiftet.
• Hur länge håller du på med boxning?
– En tjej är som starkast vid 30 så jag har väl några goda år kvar. Sen hoppas jag ha gjort mig en grundplåt på boxning så jag kan realisera några projekt jag drömmer om.
När pensionen väl kommer saknar Anna inte nya karriärvägar.
Tjejen, som nyligen gick en rättslig process mot dåvarande promotorn EMA Telstar för att bryta sig fri från kontraktet, har redan två universitetsexamina från Umeå (media/kommunikation och freds- konflikthantering) och en mastersexamen i folkhälsa på gång.
Driftig är ett onödigt tillägg.
– Politik och folkhälsa är mina brinnande intressen. På något sätt hänger de ihop och jag älskar att analysera situationer och möjligheter till förbättringar. Självklart vill jag ha familj någon gång också.
Förutom de politiska strängarna har Anna även visioner om att revolutionera boxningen. Hon vill tvätta bort boxningens smutsstämpel – med ”punchiga” boxare, kriminalitet och skumma promotorer – inifrån.
– Vi i Sverige skulle kunna gå i bräschen för proffsboxningen. Man kanske kunde ha ett fackförbund som har hand om sjukdomar, försäkringar, utbildningar och läkare. Som boxare är man sin egen och det vore bra om man fick utbildning i sånt. Det får bli när jag själv lägger av och blir promotor. Ha ha.
• Till sist: Vad gör du sista dagarna inför galan?
– Äter vitlök och dricker te för att hålla mig frisk. I morgon (läs: i dag) ska jag ut i skogen och ta det lugnt. På torsdag kommer min tränare från Stockholm och då är det även invägning. Men jag har hittat min våg, nu gäller det bara att flyta med den.
PROFIL
Namn: Anna Ingman.
Född: 8 november 1979 i Karlstad.
Viktklass: Lätt mellanvikt.
Proffs sedan: 28 september 2007. Har gått fyra proffsmatcher, vunnit samtliga varav en på knockout.
Amatörtitlar: SM-guld (fem), NM-guld (fyra), EM-silver, EU- mästarinna.
Utbildning: Magisterexamen i media- och kommunikationsvetenskap, kandidatexamen i freds- och konflikthantering. Har en uppsats kvar i folkhälsovetenskap för att ta mastersexamen.
FAKTA
Anna Ingman om…
…hemma: Karlstad är alltid hemma. Nu har jag bott hos mamma och det har varit underbart. Annars blev jag av med lägenheten i Stockholm i somras så jag vet inte var jag bor nästa gång.
…Mike Tyson: Åh, min kära Tyson. Jag minns juli -97 och var så ledsen. Det var traumatiskt. Han var min stora idol och betedde sig så illa. Som boxare hade han fantastiskt fotarbete och en aggressiv stil.
…det inte blivit boxning: Jag mår bra av fysisk aktivitet och måste träna. Jag är en tävlingsmänniska och måste ha ett mål med det jag gör. Jag sysslade med ultralöpning och sprang ett sextimmarslopp på en 384-metersbana en gång. Jag kom 53 kilometer.
…Sveriges viktigaste politiska frågor: Att få upp förtroendet för politikerna, jag tycker inte att regeringen gör så mycket som de borde. Eftersom jag är en folkhälsomänniska: ohälsotalen och hur man arbetar med dom. Vägen är inte mer bidrag utan attityden hos läkare, medicinering, livsföring.

FOTO: PETER BÄCKER
Leif ”Tigern” Henriksen, ordförande i boxningsklubben Ringside i Arvika passade på att önska Anna Ingman lycka till inför mötet med Olivia Fonseca.
Två raka SM-segrar för OS-laget
Övrig sport
(I går 22:46)

Det blev en bra inledning för Lag Edin när Curling-SM inleddes på fredagen. Två raka segrar efter mycket stabilt spel gör att laget förstärkte sin favoritstatus på väg mot SM-guldet som ger en biljett till kommande säsongs Europamästerskap.
Läs mer...
En medalj och tre finalplatser i Skyttiaden
Övrig sport
(I går 07:54)
En medalj och totalt tre finalplatser blev de främsta resultaten för Värmlandsskyttarna vid riksfinalen av Skyttiaden. Bäst lyckades Arvikas Andrea Franzén med silver i L25.
Läs mer...
Ida och Helena stod pall i Vårspretten i Oslo
Övrig sport
(I går 07:33)
Molkoms Judoklubb nådde stora framgångar i helgen som gick i stortävlingen ”Vårspretten” som avgjordes i Oslo med tävlande från Norge, Sverige och England.
Läs mer...
Hetaste tipsen i ny spelblogg på VF.se
Övrig sport
(2010-03-17)

Sugen på att tjäna några extra kronor till hushållskassan?
Häng i så fall med i det senaste bloggtillskottet på VF.se: Niclas Moréns spelblogg.
Läs mer...
Cykeltalangen Appelgren tillbaka efter sjukdomsbesvären
Övrig sport
(2010-03-16)
Filipstads cykeless Mathilda Appelgren, som säsongen 2008 vann i stort sett alla lopp hon ställde upp i.
Läs mer...
Flera värmländska framgångar vid helgens boxningsgala i Kumla
Övrig sport
(2010-03-16)
Det blev två klassegrar för BK Trim vid helgens boxningsgala i Kumla.
Nyförvärvet från BK Avance i Karlskoga – John Iversen i supertungklassen plus 91 kilo – fick en mycket bra start i sin nya klubb och vann en klar seger över sin motståndare - Arthur Bagratuni tävlande för Stenhagen KK, där John vann med 3-0.
Läs mer...
Tak över Tingvalla
Övrig sport
(2010-03-16)
För Karlstads skridskoklubb och för svensk skridskosport i stort skulle ett tak över Tingvalla vara en livräddare.
– Det är ett måste om vi ska kunna få fram några stora skridskoåkare i framtiden, säger Jan Marmstål som sitter som representant i Internationell skridskoförbundet.
Läs mer...
Våxnäs IP rustas upp för 350 000 kr
Övrig sport
(2010-03-16)
Karlstad BK ville tillbaka till Tingvalla.
När den ansökan avslogs föreslås nu en rejäl upprustning av Våxnäs IP för 350 000.
– Det är ett måste, säger KBK:s Mikael Linder.
Läs mer...
Med blicken mot VM
Övrig sport
(2010-03-16)

På söndag börjar VM-äventyret för Cissi Östlund och kompani.
Inför mästerskapet har curlingtjejerna tagit hjälp av OS-skrällen lag Edin.
– Vi har tränat med dem för att bli mer aggressiva i spelet, säger Östlund.
Läs mer...
Bitter helg för Pollux
Övrig sport
(2010-03-15)
Två raka förluster.
Nu hänger Pollux slutspelsplats på en skör tråd.
– Men vår målsättning är fortfarande bara att slippa kvala oss kvar, säger lagledaren Jan Andersson.
Läs mer...
CBTK tvekar om elitseriekval
Övrig sport
(2010-03-15)
Carlstads bordtennisklubb är klara för kvalspel till pingisligan.
Men frågan är om klubben vill ta steget upp.
– Styrelsen ska ta ett beslut till veckan, säger lagledaren Arne Arvidsson.
Läs mer...
Två matcher återstår – två segrar ett måste
Övrig sport
(2010-03-15)
Två matcher återstår.
På dem krävs två segrar för att Arvikas dröm om Damligan ska leva vidare.
– Det kommer att bli jättehårt, säger tränaren ”Gåke” Juhlin.
Läs mer...
Förlust igen för Karlstad
Övrig sport
(2010-03-15)
En stark upphämtning i andra höll på att ge frukt.
Men Karlstad förlorade snöpligt – igen.
– Vi är ett bättre lag än vad som syns i tabellen, säger Anna Iderström.
Läs mer...
Ingen individuell skyttemedalj för Niklas Bergström
Övrig sport
(2010-03-15)
Det blev ingen mer individuell medalj för Niklas Bergström när EM på 10 meter avslutades, men ännu ett lagbrons kunde Glaskogen-skytten packa ner i väskan.
Läs mer...
Miljonsatsning på ungdomsledare
Övrig sport
(2010-03-13)
Fler ska idrotta.
Det vill Värmlands Idrottsförbund uppnå – genom att engagera fler ungdomsledare.
Därför sjösätts nu ett mångmiljonprojekt med syfte att få fram 200 ideella krafter.
Läs mer...
SM-silver gav Emelie landslagsplats
Övrig sport
(2010-03-13)

Emelie Ullström vann silver på junior-SM i helgen.
Det gav Storforstjejen en biljett till NM i Finland.
– Jag blev helt chockad när de ringde, det känns helt otroligt, säger Emelie Ullström i ett pressmeddelande.
Läs mer...
Irriterad Bergström vann EM-silver
Övrig sport
(2010-03-12)
Glädje med viss irritation – det blev Niklas Bergströms summerade känslor efter EM-silvret på running target blandlopp igår.
– Frustrerande att jag inte orkade hålla i första finalskottet, tyckte Bergström.
Läs mer...
Snön tvingade skärmletarna till gatlopp i Molkom
Övrig sport
(2010-03-12)
Orienterarna tvingades in på Molkoms gator då snön i den omgivande terränglådan ligger halvmeterdjup och omöjliggör traditionell orientering.
Läs mer...
Nytt stall för Stevenson
Övrig sport
(2010-03-11)

Christofer Stevenson har efter ett antal månader i ovisshet slutligen hittat ett nytt stall att cykla för. Ny adress blir Borås CA. Han har länge sökt efter ett internationellt lag, men misslyckats. Därför har han nu beslutat att köra kommande säsong hemma i Sverige.
Läs mer...
Omlagd träning för Nilsson
Övrig sport
(2010-03-11)

Med mer, smartare och annorlunda träning.
Så ska Christian Nilsson ta sig an en Europatoursäsong med nya regler och högre mål än tidigare.
– Drömmen vore att kvala in till British Open, säger golfstjärnan.
Läs mer...
Kultur & Nöje
Krönikan: Jobb-tv och ångestens olika former
Nöje

Söndagskväll. Helgens sista timmar rinner iväg i ett fasansfullt tempo. Jobbet och vardagen står obarmhärtigt runt knuten och väntar. Ångesten börjar bulta så smått i magtrakten.
Läs mer...
Willy litar på fanklubben
Nöje

En efter en har de fått lämna Let’s dance och nu återstår bara tre. Claudia Galli, Mattias Andréasson och Willy Björkman är redo att kasta sig ut på dansgolvet och tävla om finalplatserna.
– Det känns nervöst, säger Claudia Galli.
Läs mer...
Det är bara att kapitulera
Böcker

I Vännerna löper Lars Jakobson linan ut och drar de i dag fullt logiska konsekvenserna av utvecklingen inom nanoteknologin och av den enorma tillväxt av datorkraft som skett de senaste 25 åren. VF:s recensent är golvad av författarens senaste roman.
Läs mer...
Hennes humor får plats i väskan
Kultur

Stora händelser i en liten bok är titeln.
Ellinor Henrikssons dagboksanteckningar är innehållet.
– Det är humor som får plats i en liten väska, säger hon.
Läs mer...
Stig blev kungligt belönad
Reportage

Under sina år som utrikeskorrespondent i Moskva träffade Stig Fredrikson den sovjetiske regimkritikern Aleksandr Solzjenitsyn i hemlighet. För allmänheten har han under fyra decennier begripliggjort komplicerade utrikespolitiska skeenden. Lagom till sin 65-årsdag belönades han med en kunglig medalj.
Läs mer...
Hetaste tipsen i ny spelblogg på VF.se
Övrig sport

Sugen på att tjäna några extra kronor till hushållskassan?
Häng i så fall med i det senaste bloggtillskottet på VF.se: Niclas Moréns spelblogg.
Läs mer...
Följ SM-slutspelet via Hockey-bloggen
Ishockey

Två år i rad har ni kunnat följa Färjestads öden i SM-slutspelet bäst via VF-sportens Slutspelsblogg.
2010 blir ingen undantag men enda skillnaden är att vi inte startar någon ny blogg utan fortsätter att skriva i Hockeybloggen.
Läs mer...
Greger tackar för sig
Ishockey

Färjestads guldhjälte från 1998, Greger Artursson, har spelat sin sista match i karriären.
– Det känns bra och helt rätt, säger han med glad ton på rösten om beslutet.
Läs mer...
Anna: ”Jag bad till högre krafter”
Nöje

En gastkramande omröstning avgjorde Melodifestivalen. Till slut stod Anna Bergendahl som vinnare med låten This is my life.
– En otrolig känsla, säger hon till TT Spektra.
Läs mer...
Köksvägen till stjärnan
Reportage

Leif Mannerström är en av Sveriges mest väldekorerade kockar. Vägen till framgången och berömmelsen gick köksvägen, som utskälld morots– och potatisskalare.
Läs mer...
25 nya VF-bloggare – på nolltid
Karlstad

25 nya bloggar - på lite drygt ett dygn.
VF:s nya bloggportal kan inte beskrivas som annat än en storsuccé.
– Det känns roligare att finnas på en värmländsk sida, tycker Anna Åkerström som bloggar om mode.
Läs mer...