Värmlands Folkblad
Värmlands Folkblad
fredag 19 mars, vecka 11 • Namnsdag: Josef, Josefina

Gediget hantverk på inspirationsdag

Kristinehamn






Många som renoverar hus sätter en ära i att använda gamla produkter och gediget hantverk.
För dessa var Byggnadsvårdsdagen vid Wia missionshus i Ölme en riktig inspirationsdag.

Skriv ut sidan Tipsa en kompis

Bakom arrangemanget stod Svenska byggnadsvårdsföreningen och Föreningen för byggnadskultur i Kristinehamn. På plats fanns representanter för olika företag som satsat på det växande intresset för byggnadsvård och restaurering.
Utanför missionshuset fanns bland andra smeden Jan Carlsson från Visnums-Kil.
– Jag gör det folk vill ha, mest bruksföremål.
På hans bord fanns ett urval ur hans produktion såsom gångjärn, ljusstakar, krokar och hängare. Allt i smide.
– Man stjäl de flesta idéér. Folk har smidit i tusentals år så det är svårt att hitta något eget.
I närheten höll Johan Svensson och Bengt-Arne Cranby på att lägga om taket på missionshusets gamla jordkällare. Johan Svensson har firman Svensk byggnadstradition medan Bengt-Arne Carnby representerade Svenska byggnadsvårdsföreningens Värmlandsavdelning. Han arbetar också som lärare på Da Capo hantverksskola i Mariestad.
– Vi ska ta bort takpannorna och byta stommen. Den här jordkällaren har en gjuten konstruktion så jag skulle tippa på att den är från 1940-talet. Man strävar efter att återställa i originalskick när det gäller teknik och material. Men om det är väldigt konstigt byggt så gör vi förbättringar. Den här kommer att se likadan ut fast stabilare under.
Vid sidan av jordkällaren demonstrerade Lennart Wall (bilden) från Grythyttan hur man lägger skiffertak. Han visade skillnaderna mellan Grythytteskiffer, Glavaskiffer, skiffer från Dalsland, England och Spanien.
– Det är främst K-märkta hus som vi lägger skiffertak på. Det skulle bli väldigt dyrt att lägga på en privatbostad.
På ett minitak hade han spikat fast de första skifferplattorna och beskrev hur man lägger en trelagstäckning på rätt sätt för att undvika läckage.
Utanför missionshuset kunde man också lära sig att koka falu rödfärg. Robin Holmgren berättade att hans pappa Peter Holmgren håller på att renovera hus i Forshaga och intresserar sig för det gamla hantverket. Receptet består av 50 liter vatten som får koka upp. Sedan tillsätts två kilo järnvitriol, därefter häller man sakta i två till två och ett halvt kilo rågmjöl. Sedan får det här sjuda medan man tillsätter åtta kilo pigment.
– Det ska sjuda i ungefär fyra timmar och ger cirka 45 liter färg som räcker till 175 kvadratmeter när man målar. Den gamla falu ljus är svår att få tag i och det blir även billigare att koka själv.
Inne i missionshuset kunde man får råd av alla de slag. Här fanns fönsterrenoverare, bokbord med såväl tidskrifter som böcker, färger, lås och beslag.
Martin Pettersson från Kristinehamn är murare. Han kan även sätta upp kakelugnar och sätta upp en öppen spis. På bordet fanns bland annat stuckaturer och modeller av soisar och ugnar.
– Vi hade byggnadsvårdsläger med elever från hela Europa. Men jag är så gammal att jag inte pratar engelska. Så jag tog modellerna till hjälp och sedan fick eleverna göra egna.

Dela/Spara/Bokmärk
Mest bloggade artiklar
Läser in resultat från Twingly Topplista, vänligen vänta.
Tipsa en vän!

316 tipsgick på Marieberg

Kristinehamn (I går 14:49)  316 personer deltog i den tipspromenad som anordnades av Friluftsfrämjandet i Kristinehamn i söndags. Tipspromenaden var förlagd till Mariebergsområdet med start och mål vid Kafferian.
Läs mer...

Projekt för bättre boendemiljö

Kristinehamn (I går 14:30)  Boendemiljön i flerbostadshus kan förbättras genom att ge fastighetsägarna mer kunskap om egenkontroll enligt miljöbalken. Samtidigt ska kommunernas miljö- och hälsoskyddsinspektörer få mer kunskap om tillsynen av egenkontrollen.
Läs mer...

Inget beslut om nämndsammanslagning

Kristinehamn (2010-03-17)  En sammanslagning av socialnämnden och vård- och omsorgsnämnden till en gemensam nämnd har funnits som ett förslag från demokrati- och framtidsgruppen i Kristinehamns kommun.
Läs mer...

Extra pengar till IT i skolan i Kristinehamn

Kristinehamn (2010-03-17)  Skolnämnden i Kristinehamn har ansökt om att få en utökad ram på 4,5 miljoner kronor för fortsatt utökning av IT och pedagogik i kommunens skolor.
Läs mer...

Bidrag för rustning av Gamla skolan

Kristinehamn (2010-03-17)  Visnums & Visnums-Kils hembygdsförening har ansökt hos Kristinehamns kommun om ett bidrag för att kunna investera i Gamla skolan, Kärr.
Läs mer...

Inget bidrag för köp av mark

Kristinehamn (2010-03-17)  Björneborgs jaktskytteklubb har ansökt om 50 000 kronor från Kristinehamns kommun. Pengarna ska användas för att köpa lös mark från Svea skog.
Läs mer...

Ola Arheimer (V) lämnar politiken

Kristinehamn (2010-03-17)  Ola Arheimer (V), lämnar politiken.
Läs mer...

100 feriearbeten till unga

Kristinehamn (2010-03-17)  Kristinehamns kommun kommer att erbjuda sammanlagt 100 feriearbeten till ungdomar under sommaren.
Läs mer...

250 i behov av förmyndare

Kristinehamn (2010-03-16)  Framtidsrummet drog inte till sig några större skaror när överförmyndarnämnden var på plats under lördagen. En nämnd som bland annat ska se till att personer med förmyndare får sin rätt tillgodosedd.
Läs mer...

”Vike och Visnum-Kil ignoreras inte”

Kristinehamn (2010-03-16)  – Vi stöttar inte Rudskoga mer än någon annan kommundel. En av mina uppgifter är att ha koll över hela kommunen.
Det säger Bo Pettersson som svar på kritiken om att Vike och Visnum-Kil skulle ignoreras från en del centerpolitiker.
Läs mer...

Långt årsmöte spikade Centerns lista

Kristinehamn (2010-03-15)  Efter Centerpartiets provval stod Jane Larsson överst på partiets lista inför höstens val till Kristinehamns kommunfullmäktige. Men när årsmötet skulle klubba listan kom 48 nya medlemmar från Rudskoga med en egen lista. Det hela slutade med att Bo Pettersson toppar listan före Bo Bengtsson.
Besvikelsen var stor bland många mötesdeltagare.
Läs mer...

Två nämnder blir en i Kristinehamn

Kristinehamn (2010-03-15)  Från den 1 januari 2011 föreslås socialnämnden och vård- och omsorgsnämnden slås samman till en nämnd.
Läs mer...

Ivrig väntan på våren

Kristinehamn (2010-03-15) 
Visst är det vår i luften även med höga snödrivor. En tur till Haga koloniområde i Kristinehamn visar på tecken det är svårt att ta miste på. Där passar kolonisterna på att njuta av solen i väntan på att sätta spaden i backen.
Läs mer...

Riktade grönlaser mot polisbil

Kristinehamn (2010-03-15)  En polispatrull i Kristinehamn fick på söndagskvällen en grönlaserstråle riktad in i bilen. Läs mer...

Statsbidrag till sädesria

Kristinehamn (2010-03-13)  Länsstyrelsen har beviljat Värmlands Säbys gård
227 000 kronor i bidrag till takomläggning av en större ria från 1760-talet. Rian användes till torkning av säd och har ett kulturhistoriskt värde.
Läs mer...

Flicka ofredad

Kristinehamn (2010-03-13)  En nioårig flicka ofredades av en man på torsdagsmorgonen i Kristinehamn.
Läs mer...

Båtpropeller stals vid Kapurja

Kristinehamn (2010-03-13)  En båtpropeller med tillbehör till ett sammanlagt värde av 10 000 kronor har stulits från en båt som låg vid Kapurna i Kristinehamns skärgård.
Läs mer...

Körde drogpåverkad utan körkort

Kristinehamn (2010-03-12)  En 35-årig man från Filipstad har åtalats för två fall av rattfylleri, ringa narkotikabrott och grov olovlig körning.
Läs mer...

Dynamic ger konsert i Broängskyrkan

Kristinehamn (2010-03-12)  Sånggruppen Dynamic ger en konsert i Broängskyrkan i Kristinehamn på söndag.
Läs mer...

Nytt ställverk ska bli mindre väderkänsligt

Kristinehamn (2010-03-12)  22 miljoner kronor kostar ett nytt ställverk i Kristinehamns Elnät AB. Det byggs inomhus för att bli mindre väderkänsligt.
Läs mer...

Kultur & Nöje

Hennes humor får plats i väskan

Kultur



Stora händelser i en liten bok är titeln.
Ellinor Henrikssons dagboksanteckningar är innehållet.
– Det är humor som får plats i en liten väska, säger hon. Läs mer...

Stig blev kungligt belönad

Reportage

Under sina år som utrikeskorrespondent i Moskva träffade Stig Fredrikson den sovjetiske regimkritikern Aleksandr Solzjenitsyn i hemlighet. För allmänheten har han under fyra decennier begripliggjort komplicerade utrikespolitiska skeenden. Lagom till sin 65-årsdag belönades han med en kunglig medalj.
Läs mer...

Hetaste tipsen i ny spelblogg på VF.se

Övrig sport

Sugen på att tjäna några extra kronor till hushållskassan?
Häng i så fall med i det senaste bloggtillskottet på VF.se: Niclas Moréns spelblogg.

Läs mer...

Följ SM-slutspelet via Hockey-bloggen

Ishockey

Två år i rad har ni kunnat följa Färjestads öden i SM-slutspelet bäst via VF-sportens Slutspelsblogg.
2010 blir ingen undantag men enda skillnaden är att vi inte startar någon ny blogg utan fortsätter att skriva i Hockeybloggen.
Läs mer...

Greger tackar för sig

Ishockey

Färjestads guldhjälte från 1998, Greger Artursson, har spelat sin sista match i karriären.
– Det känns bra och helt rätt, säger han med glad ton på rösten om beslutet.
Läs mer...

Anna: ”Jag bad till högre krafter”

Nöje

En gastkramande omröstning avgjorde Melodifestivalen. Till slut stod Anna Bergendahl som vinnare med låten This is my life.
– En otrolig känsla, säger hon till TT Spektra.
Läs mer...

Köksvägen till stjärnan

Reportage

Leif Mannerström är en av Sveriges mest väldekorerade kockar. Vägen till framgången och berömmelsen gick köksvägen, som utskälld morots– och potatisskalare.
Läs mer...

25 nya VF-bloggare – på nolltid

Karlstad

25 nya bloggar - på lite drygt ett dygn.
VF:s nya bloggportal kan inte beskrivas som annat än en storsuccé.
– Det känns roligare att finnas på en värmländsk sida, tycker Anna Åkerström som bloggar om mode.
Läs mer...

Gör nyhetstestet

Kunskapstest

Ny plats för Selma, landslagstjej, Janne "Flash" Nilsson och skottar sig till New York. Testa din nyhetskoll 

Veckans skivor

Skivor

Fyra VF ges denna vecka till Serj Tankian, Pete Seeger och Joan Armatrading. Salem Al Fakirs nya skiva får tre VF.  Läs mer...

Devote knäckte koden

Reportage

Som flerspråkig, utbildad lärare var Devote Mukeshimana en tillgång för FN efter folkmordet i hemlandet Rwanda. Men på den svenska arbetsmarknaden har hon haft svårt att ta sig in. Ett mentorsprojekt arrangerat av Internationella Qvinnoföreningen gav henne hopp.
Läs mer...

Ansvarig utgivare:
Värmlands Folkblad, Box 67, 651 03 KARLSTAD