Fackförbund hotar med hotellbojkott
Karlstad

Att Sverigedemokraterna ska hålla sitt riksårsmöte på Hotel Gustaf Fröding i Karlstad har fått flera fackförbund att reagera.
Nu hotar några av dem med bojkott av hotellet.
Som VF avslöjade igår ska Sverigedemokraterna hålla sitt riksårsmöte på Hotel Gustaf Fröding i Karlstad den 2-4 maj.
Nyheten har fått flera lokala fackförbund att reagera mot hotellet. Handels i Värmland hade planerat att hålla sitt årsmöte där senare i vår men har nu valt att boka en annan konferensanläggning.
– Vi vill inte använda våra medlemspengar på ett hotell som gynnar Sverigedemokraterna. Jag har pratat med vår ombudsman och tillsammans har vi kommit fram till att välja ett annat hotell när vi håller vårt årsmöte, säger Therese Göthe, vice ordförande i Handels Värmland.
• Varför då?
– Det handlar om vad Sverigedemokraterna står för. Vi sympatiserar inte med deras främlingsfientliga åsikter och därför tänker vi inte använda oss av ett hotell som låter dem hålla sina möten där.
• Men är det rätt att bojkotta ett hotell på grund av att de låter ett politiskt parti med representation i flera kommuner boka plats för ett årsmöte?
– Hade det varit exempelvis moderaterna hade det varit en annan sak, men vi anser helt enkelt inte att Sverigedemokraterna är rumsrena och därför har vi valt att boka ett annat hotell.
Även fackförbundet Kommunal i Värmland funderar på att bojkotta Gustaf Fröding. Kommunal har redan bokat in sitt årsmöte på hotellet men ska ta ställning till en eventuell avbokning.
– Vi ska ta en diskussion med styrelsen imorgon (läs idag) och sedan får vi se hur det blir. Det blir en grannlaga uppgift för oss att ta ställning till hur vi ska göra. Vi har inget till övers för Sverigedemokraternas politik, samtidigt finns de med i det demokratiska systemet, säger Kerstin Johnsson, ordförande i Kommunal i Värmland.
• Vad skulle anledningen till en eventuell avbokning vara?
– En markering mot partiets ideologi.
Katja Taponen, konferensansvarig på Hotel Gustaf Fröding, menar att hotellet behandlar alla lika.
– Det är vår policy. Sedan är det upp till var och en att göra sin egen bedömning, säger hon kort.
Bluffakturor här igen – se upp
Karlstad
(I dag 15:03)
Nu är de igång igen - Kontorsgrossisten AB. Företaget blev svartlistat av Svensk handel redan för ett år sedan för sina utskick som ser ut som en faktura.
Läs mer...
Gunnar ger friskolor motstånd – prisas
Karlstad
(I dag 10:53)
– Tankarna om profiler har ju funnits i övriga delar av landet men rektor Gunnar Fast har satt ner foten och gjort det här i Karlstad, närmare bestämt på Norrstrandsskolan.
Läs mer...
Datorer stulna vid inbrott
Karlstad
(I dag 10:42)
En lägenhet i Edsvalla har utsatts för ett inbrott.
Läs mer...
Knivman greps i Norrköping – anhölls
Karlstad
(I dag 10:41)
En 47-årig man som skurit en 50-årig Karlstadsbo i armen har varit anhållen i sin frånvaro. I går eftermiddag greps han dock av polisen i Norrköping.
Läs mer...
Bygga om eller bevara
Karlstad
(I dag 09:17)

Den senaste tiden har en diskussion pågått på VF:s debattsidor om ombyggnationen av Betlehemskyrkan. På den ena sidan finns Betlehemskyrkans ledning som vill bygga om för att kunna bevara. På den andra sidan finns Peter Sörensen som anser att byggnaden, som är av kulturhistoriskt intresse, bör förbli som den är. VF begav sig till Betlehemskyrkan för att se vad debatten handlar om.
Läs mer...
Ovanligt många läckor
Karlstad
(I dag 07:05)

På torsdagen ryckte personal från teknik- och fastighetsförvaltningen ut för att fixa en vattenläcka i ett villaområde på Våxnäs i Karlstad. Det är långt ifrån den första det här året – och när nu tjälen börjar gå ur marken så räknar kommunen med att det är betydligt fler på gång.
Läs mer...
Vad finns bakom spegelbilden? – premiär för dödskammaren
Karlstad
(I dag 08:06)

Sex personer inlåsta i ett rum och någon ska väljas bort. Och vad finns egentligen bakom spegelbilden? Som hämtat ur en dokusåpa kan tyckas men det är huvudfrågan i den musikaliska pjäsen Dödskammaren.
Läs mer...
Översvämningsskydd kostar 150 miljoner
Karlstad
(I dag 04:56)

Bortåt 150 miljoner kronor.
Så mycket kommer det att kosta att säkra de största riskområdena i Karlstad med omnejd mot översvämningar.
– En del behöver vi börja med redan i år, säger kommunalrådet Åke Pettersson Frykberg (MP).
Läs mer...
Gå försiktigt i Karlstad
Karlstad
(I dag 06:44)

Kalla nätter och soliga, varma dagar. Som gjort för det förrädiska fenomenet svallis.
Nu går Karlstads kommun ut med en varning.
Läs mer...
Jordbrukselev gav ministern motstånd
Karlstad
(I dag 06:12)

Den ene är 18 år, den andre 53. Båda har de fått bondelivet med modersmjölken. Men bara en av dem kan sätta ihop ett träns.
– Jag är en vinnartyp, sa jordbruksministern i går kväll under Lillerudsgymnasiets frågesport.
Läs mer...
Lilla Martina gled upp i topp – bäst i länet
Karlstad
(I går 21:48)

I årets upplaga av White Guide glider Lilla Martina förbi länets toppkrogar Tiffanys, Blå och Hennickehammar.
– Vi är jätteglada. De är inte lättflörtade precis, säger krögaren Simon Johansson.
Läs mer...
Hägglund optimistisk
Karlstad
(I går 09:24)

KD-ledaren Göran Hägglund är optimistisk om framtiden och tror att de som lever år 2210 gör det i en värld som är bättre än dagens. Grunden för den tron är att mänskligheten hittills har visat sig kunna möta de problem som den har ställts inför, och hitta lösningar på dem.
Läs mer...
Vargar orsakar mest problem
Karlstad
(I går 09:11)
Det är vargar som orsakar mest problem genom angrepp på hundar och andra tamdjur. 71 procent av de statligt avsatta pengarna går till att ersätta skador av varg, 24 procent går till skador av björn och fem procent till skador av lo. Det framgår av den viltskadestatistik för 2009 som Viltskadecenter tagit fram.
Läs mer...
Assistent misstänks ha lurat svårt sjuk man
Karlstad
(I går 06:29)
En personlig assistent åtalas för att ha lurat den man han vårdade på 137 000 kronor.
En kort tid senare avled mannen i en åldersrelaterad sjukdom.
Läs mer...
Haschmisstänkt hotade polis vid skola
Karlstad
(I går 05:47)
En ensam civilklädd polis fick igår kväll vid halv niotiden syn på en misstänkt ung man utanför Västerstrandsskolan på Romstad. 22-åringen blev dock arg och hotade med att klå upp polisen som i sin tur begärde assistans.
Läs mer...
Cyklist påkörd på Hagalundsvägen
Karlstad
(2010-03-10)
Vid femtiden i eftermiddags blev en cyklist påkörd av en bilist på Hagalundsvägen i Karlstad.
Läs mer...
Gymnasisterna fick se in i framtiden på universitetet
Karlstad
(2010-03-10)

Drömyrket kontra jobbutsikter – är det en ekvation högskolans blivande studenter funderar över?
– Man vill välja rätt utbildning där det är lättast att få jobb, säger Viktoria Carlsson.
Läs mer...
40-åring åtalas för barnvåldtäkt
Karlstad
(2010-03-10)
En drygt 40-årig man har åtalats misstänkt för att ha våldtagit och sexofredat en minderårig flicka.
Mannen förnekar brott.
Läs mer...
Snart möjligt parkera med sms
Karlstad
(2010-03-10)

Inom kort inför Karlstads kommun möjligheten att betala parkeringsavgiften med sms. För dig som har lätt att glömma bort parkeringstiden är detta goda nyheter. Du betalar för den tid du vill stå, och tio minuter innan parkeringstiden går ut kommer en påminnelse via sms.
Läs mer...
Karlstadsbo lurade försäkringskassan
Karlstad
(2010-03-10)
En 38-årig man, bosatt i Karlstad, har dömts till villkorlig dom och 60 dagsböter för bedrägeri.
Läs mer...
Värmlands Folkblad
Veckans skivor
Skivor

Fyra VF ges denna vecka till Serj Tankian, Pete Seeger och Joan Armatrading. Salem Al Fakirs nya skiva får tre VF. Läs mer...
Det vilda har tagit sig in i museet
Kultur

”Ju mer du längtar efter vår, desto mer snö fäller jag på dig”. Så säger Soavli, blötsnöns drottning – enligt Maria Westerberg, hon med det konstnärliga varumärket Vildhjärta.
Maria vågar ändå erkänna att hon längtar efter barmark – för snön döljer ju hennes arbetsmaterial och nu behöver hon mer, efter att ha byggt sin stora utställning i Värmlands Museums Cyrillusrum.
Läs mer...
Omlagd träning för Nilsson
Övrig sport

Med mer, smartare och annorlunda träning.
Så ska Christian Nilsson ta sig an en Europatoursäsong med nya regler och högre mål än tidigare.
– Drömmen vore att kvala in till British Open, säger golfstjärnan.
Läs mer...
GW älskar sin frihet
Reportage

Efter avslöjandet av Geijeraffären höll det att gå riktigt illa för en av Sveriges första och mest omtalade brottsforskare, Leif GW Persson. Men sedan den lyckade debuten med polisromanen Grisfesten är han ekonomisk oberoende och han är i dag frispråkigare än någonsin.
Läs mer...
50 år som författare
Reportage

En av Sveriges mest produktiva författare är läkarutbildad. Trots stora framgångar med böcker som Barnens ö och Babels hus, har PC Jersild vid flera tillfällen tvivlat in i det sista och dragit tillbaka färdiga manus innan de ska till tryck.
Läs mer...
Lovisa spexar till det
Nöje

I vår kommer värmländska Lovisa Wanngrens låt att skrålas på Lunds gator och torg. I lördags blev den nämligen vald som officiell melodi till Lundakarnevalen som hålls i maj.
Läs mer...
Gör nyhetstestet
Kunskapstest

Mannen som aldrig ger upp, hastighetsgränser (igen), takras och en värmländsk maträtt. Testa din nyhetskoll
Rent vatten med solens hjälp
Näringsliv nyheter

70 uppfinningar och innovationer konstruerade av kvinnor.
I går, på Internationella Kvinnodagen, invigdes Tekniska museets vandringsutställning Kvinnors uppfinningar vid Älvstranden Bildningscentrum i Hagfors.
Samtidigt gick startskottet för Hagfors kommuns och Almis entreprenörskapsmånad.
Läs mer...
Jag är en samhällsomstörtare
Gomorron

Samtidigt som kriget mot terrorismen pågår för full runt om i världen sitter en farligt omstörtare mitt ibland er. En som inte är rädd för att kasta dödliga bomber eller nyttja skjutvapen för att uppnå sina revolutionära syften.
Läs mer...
Sara startar Vera
Karlstad

Nya webbtidningen Magasin Vera ska inspirera kvinnor till bättre självkänsla.
Kvinnor ska våga vara sig själva och känna att de duger som de är.
– Man behöver inte jämföra sig med alla, säger Sara Moll, 26.
Läs mer...
Mer än ett fotoalbum
Karlstad

– Tjoff, tjoff. Fort ska det gå tycker jag, säger Elin Eldh och limmar fast en bokstav bredvid bilden av sin son.
Det handlar om scrapbooking.
I helgen hölls mässa i ämnet på Karolinen i Karlstad.
Läs mer...
Quiz: Värmländsk ordkunskap
Allmän

Kan du gamla värmländska ord?
Vet du vad "bråfäll", "bakomtajen" och "benmodd" betyder. Med Knut Wermlands "Värmländsk ordbok" i ryggen bjuder vi här på en rad gamla värmländska ord. Quizet finner du ?