Rusch efter skidor i vintervädret
Hammarö

Vitt på backen, vitt i backarna.
Vad innebär det?
Jo, en sjuhelsikes rusch för skidförsäljarna.
– Jag har aldrig varit med om något liknande under mina 25 år i branschen, säger Lennart Kronesäter.
När VF besöker Lennarts kombinerade butik och serviceverkstad Krona på Hammar är det tidig tisdagseftermiddag och strax efter öppning. Men kunderna börjar redan strömma till.
– Det här är ändå ingenting. Efter klockan tre kommer det bara säga ”pang” så går det knappt att röra sig här inne. Vi har slitit i 12-13 timmar om dygnet senaste veckorna, pustar en samtidigt nöjd och något sliten Lennart Kronesäter.
Den mångårige skidskolläraren startade upp sin andrahandsfirma hemma i källaren, några hundra meter från dagens lokal vid Hammarmacken, i mitten av 1980-talet. Det funkade fram tills för tre år sedan.
När han fick börja plocka in folk i köket i omgångar så de kunde värma sig förstod han att det inte gick längre.
– Och nu börjar det bli trångt här. Folk verkar ha ett stort uppdämt behov av att få åka skidor, det märks väldigt tydligt när snön kommer tidigt och ligger kvar. Det var i och för sig bra redan i fjol, men då kom ju snön så pass sent, konstaterar Lennart medan han styr stegen mot pjäxhyllan.
Där står sexåriga Hanna Jansson, hennes mamma Helena och mormor Monica. De fick hasta söderut från Kil eftersom det brann i knutarna.
– Ja, Hanna börjar skidskolan i Frykstabacken i kväll, och det visade sig att hennes skidor var för små. Vi har varit här tidigare, man måste ju satsa på begagnade skidor medan barnen växer.
Lennart Kronesäter hjälper trion att välja ett par 110 centimeter långa och blåvita carvingskidor, nya pjäxor – och så skulle det ju vara en hjälm också. Den alpine nestorn visar mot en hylla.
– Ni har tur: det här är dagsfärska grejor. Jag har väntat sen före jul på leverans. Det är tydligt att varken tillverkare eller leverantörer har förutsett den här situationen, det har varit slut på både skidor och stavar och bindningar.
Som tur är fylls Lennart Kronesäters lager på tack vare kundernas inbytesvaror, samt hans goda kontakter i branschen. På det sättet får han in demo-utrustning som kan säljas till vettiga priser.
Inne i verkstaden monterar samtidigt Andreas Fridh bindningar på ett par slalomskidor. Där görs också den renoveringsservice som butiken erbjuder – allt från slipning av kanter till reparation av revor. Samt de finslipningar som krävs på utrustning som måste vara säker.
Inget får lämna lokalen utan att vara granskat i minsta detalj:
– Nej, vi går igenom allt och lämnar garantier, och du kan vara säker på att det funnits att göra senaste tiden. Men hellre det än tvärtom, säger Andreas.
När vi återvänder till kassan har Karlstadsbon Magnus Kullstrand just valt färdigt. Det blev både skidor, pjäxor och stavar och totalnotan stannar på strax över tre tusenlappar.
Att köpa nytt var inte aktuellt, menar han:
– Barnen är så pass små än, så de närmaste åren kommer jag mest att ploga mig fram. Men nu när vintern kom så tidigt vill man slippa hålla på och hyra grejer. Bara kunna dra iväg till Dömlebacken en eftermiddag – det är verkligen gôtt.
För Lennart Kronesäters del väntar troligen fortsatt goda tider, åtminstone så länge Kung Bore vidhåller sitt grepp. Först framåt sportlovet räknar han med att själv kunna dra ut i backen.
– Då har alla skaffat utrustning, så då kan man kanske dra iväg upp till Finnfallet i Sunne ett par dagar. Men det finns att göra fram till dess...
Största köptrycket på 20 år i sporthandeln

Sporthandlarnas tid är nu.
Enda problemet? Att jaga utrustning.
– Det har gått – men det har verkligen varit ett pusslande, säger Bengt Johansson på Intersport i Karlstad.
Det är främst på längdskidsidan samt värmande kläder som kommersen varit fullständigt enorm de senaste veckorna, berättar Bengt. Han kan inte dra sig till minnes ett dylikt tryck på bortåt 20 år.
– Jag tänker på ett år i början av 1990-talet, efter att det varit flera milda vintrar i rad. Men inte ens då drog det igång så tidigt. Ända sedan dagarna efter jul finns det ju jättefina skidspår runt hela
Karlstadsregionen, och då kommer alla på en gång.
En och annan extratimme har dock blivit i telefonluren för butiksägare Johansson. Leverantörerna som utgick från tidigare vintrars åtgång togs på sängen och lagren har sinat. Bättre blev det heller inte av att Finland fick snö ännu tidigare, och mycket utrustning därmed försvann österut.
– Den ene har bindningar men inga skidor, den andre skidor men inga bindningar. Vi har fått jaga och pussla, men det har fungerat än så länge.
• Har största ruschen ändå blåst förbi nu?
– Jag tror faktiskt inte det. Det har ju faktiskt varit väldigt kallt, och det är inte förrän de senaste dagarna det gått att vara ute ordentligt. Det kommer nog att hålla i sig ett bra tag till...
Smal eller musklig idealet för dagen
Hammarö
(2010-03-17)

– Idealet är att man ska vara smal, lång och duktig, säger tjejerna.
– Ha stora muskler och vara bra på sport, säger killarna.
Men när en modellmamma och en muskelbyggare berättade om ”verklighetens kroppar” blev gymnasisterna på Hammarö Utbildningscentrum överraskade.
Läs mer...
Fick stryk för att han satt sig på fel köksstol
Hammarö
(2010-03-15)
Grannen, som var på besök, satte sig på fel köksstol! Så förklarade man saken, sedan polisen sent på lördagseftermiddagen kallats till Skoghall där en 48-årig man hade utsatts för misshandel.
Läs mer...
KD betalar Hammarögåva ur egen ficka
Hammarö
(2010-03-15)
Samtidigt som man på riksnivå diskuterar om det är lagligt att använda kommunala skattepengar till gåvor till prinsessbröllopet fortsätter debatten i de värmländska kommunerna. Hammarö hör till de kommuner som sagt nej. Nu erbjuder sig KD på Hammarö att själva bekosta gåvan.
Läs mer...
Hammarö bäst i länet på friluftsliv
Hammarö
(2010-03-13)
När Naturvårdsverket listar landets tio bästa friluftskommuner så kommer Hammarö på sjunde plats – bäst i länet.
Läs mer...
Pappa åtalas för att sonen körde moped
Hammarö
(2010-03-12)
En pappa, bosatt på Hammarö, har åtalats misstänkt för att han inte har gjort allt han kunnat för att förhindra att hans son, som är under 15 år, kört en moped, klass 1.
Läs mer...
Jorden runt med en konstfull show
Hammarö
(2010-03-12)

Den årliga vårshowen blev avslutningen på en mycket bra säsong för Hammarö Konståkningsklubb. Med framgångsrika tävlingsåkare och ett ökande medlemsantal ser klubben ljust på framtiden.
Läs mer...
Fick giftig gas i ögonen – rapport klar
Hammarö
(2010-03-10)
Akzo Nobels rapport efter olyckan där en anställd fick den giftiga gasen svaveldioxid i ögonen är nu klar. Olyckan inträffade då den anställde skulle koppla loss en slang från en tågvagn.
Läs mer...
Rökfri arbetstid på Hammarö
Hammarö
(2010-03-10)
Från och med den första april kommer alla som arbetar inom socialförvaltningen i Hammarö kommun få avstå från att röka på arbetstid. Det innebär en trevligare miljö för alla, även för våra brukare. Det skriver Hammarö kommun i ett pressmeddelande.
Läs mer...
Förrådstält rasade
Hammarö
(2010-03-04)
Ett förrådstält vid AkzoNobels fabrik i Skoghall rasade på onsdagseftermiddagen.
Läs mer...
2009 blev ett pangår
Hammarö
(2010-03-04)
Trots lågkonjunkturen blev 2009 ett pangår för Hammarö kommun. Årsredovisningen visar ett plus på 18 miljoner kronor – 13 miljoner mer än väntat.
Dessutom har 2010 börjat till och med ännu bättre.
Läs mer...
Elever nöjda med tillvaron
Hammarö
(2010-03-04)
Två år i rad har Hammarö utsetts till Värmlands bästa skolkommun av Lärarförbundet. Det verkar eleverna hålla med om.
Två olika undersökningar visar att de allra flesta är friska, presterar bra och trivs med tillvaron.
Läs mer...
– Vad händer med skolorna?
Hammarö
(2010-03-02)

För varje dag växer frågetecknen och oron. Nu vill föräldrarna på Hammarö veta vad som händer med skolorna.
Ska det bli en ny storskola? Ska den i så fall ligga vid Hallersrud? Hur ska i så fall barnen ta sig dit på ett säkert sätt?
– Hela den här processen är väldigt konstig, tycker Helen Spethz och Alexandra Braatz.
Läs mer...
Politikerna: – Vi vill ha ett bredare underlag
Hammarö
(2010-03-02)
– Om man läser konsultutredningen som vore den bibeln kan jag förstå om föräldrarna blir oroliga. Men det är inte meningen.
Det säger Solveig Gard, ordförande (S) i bildningsnämnden.
Läs mer...
Rasdrabbade ryttarföreningen riskerar bli utan ersättning
Hammarö
(2010-03-01)
Hammarö Ryttarförening riskerar att bli utan ersättning för sin träningsmanege som rasade ihop i lördags.
– Jag hoppas försäkringsbolaget tar hänsyn till allt vi gjort på anläggningen, säger Mats Rydin.
Läs mer...
Krock på 61:an
(2010-03-01)
En personbil och en plogbil krockade strax efter klockan sex på riksväg 61.
Läs mer om ...
Norskt företag lockas av grön IT
Hammarö
(2010-02-27)
Den gröna it:n på Sätterstrand växer. I torsdags invigdes en ny stor och ultra modern datahall.
– Jag tror på att det här ska gynna den regionala utvecklingen och sätta Hammarö på kartan, säger den nya vd:n Pernilla Uddh.
Läs mer...
Uppfinningsrika elever
Hammarö
(2010-02-27)

Soldrivna leksaksbilar, trollteater, legoteknik, matteverkstad och intervjuer med Skoghalls företagare.
Kreativiteten flödar bland eleverna på Hammarö – och det visades upp under fredagens entreprenörsdag.
Läs mer...
Tak till hästmanege rasade in
Hammarö
(2010-02-27)

(Uppdaterad)Taket till den träningsmanege där Hammarö Ryttarförening håller till rasade in under lördagen.
Flera ton snö knäckte konstruktionen.
Läs mer...
Nya fartgränser i Hammarö
Hammarö
(2010-02-26)
Under onsdagen beslutade servicenämnden att helt följa partiernas enhälliga beslut angående hastigheterna i kommunen.
Läs mer...
Två trafikolyckor under torsdagskvällen
Hammarö
(2010-02-25)
Det ihärdiga snöande ställer till det i trafiken. En kvinna fick föras till sjukhus efter att ha blivit påkörd av en flisbil vid Knappstad mellan Karlstad och Hammarö på torsdagskvällen. Ett par timmar senare inträffade ännu en trafikolycka, den här gången söder om Slottsbron där en lastbil körde av vägen.
Läs mer...
Kultur & Nöje
Det är bara att kapitulera
Böcker

I Vännerna löper Lars Jakobson linan ut och drar de i dag fullt logiska konsekvenserna av utvecklingen inom nanoteknologin och av den enorma tillväxt av datorkraft som skett de senaste 25 åren. VF:s recensent är golvad av författarens senaste roman.
Läs mer...
Hennes humor får plats i väskan
Kultur

Stora händelser i en liten bok är titeln.
Ellinor Henrikssons dagboksanteckningar är innehållet.
– Det är humor som får plats i en liten väska, säger hon.
Läs mer...
Stig blev kungligt belönad
Reportage

Under sina år som utrikeskorrespondent i Moskva träffade Stig Fredrikson den sovjetiske regimkritikern Aleksandr Solzjenitsyn i hemlighet. För allmänheten har han under fyra decennier begripliggjort komplicerade utrikespolitiska skeenden. Lagom till sin 65-årsdag belönades han med en kunglig medalj.
Läs mer...
Hetaste tipsen i ny spelblogg på VF.se
Övrig sport

Sugen på att tjäna några extra kronor till hushållskassan?
Häng i så fall med i det senaste bloggtillskottet på VF.se: Niclas Moréns spelblogg.
Läs mer...
Följ SM-slutspelet via Hockey-bloggen
Ishockey

Två år i rad har ni kunnat följa Färjestads öden i SM-slutspelet bäst via VF-sportens Slutspelsblogg.
2010 blir ingen undantag men enda skillnaden är att vi inte startar någon ny blogg utan fortsätter att skriva i Hockeybloggen.
Läs mer...
Greger tackar för sig
Ishockey

Färjestads guldhjälte från 1998, Greger Artursson, har spelat sin sista match i karriären.
– Det känns bra och helt rätt, säger han med glad ton på rösten om beslutet.
Läs mer...
Anna: ”Jag bad till högre krafter”
Nöje

En gastkramande omröstning avgjorde Melodifestivalen. Till slut stod Anna Bergendahl som vinnare med låten This is my life.
– En otrolig känsla, säger hon till TT Spektra.
Läs mer...
Köksvägen till stjärnan
Reportage

Leif Mannerström är en av Sveriges mest väldekorerade kockar. Vägen till framgången och berömmelsen gick köksvägen, som utskälld morots– och potatisskalare.
Läs mer...
25 nya VF-bloggare – på nolltid
Karlstad

25 nya bloggar - på lite drygt ett dygn.
VF:s nya bloggportal kan inte beskrivas som annat än en storsuccé.
– Det känns roligare att finnas på en värmländsk sida, tycker Anna Åkerström som bloggar om mode.
Läs mer...
Gör nyhetstestet
Kunskapstest

Ny plats för Selma, landslagstjej, Janne "Flash" Nilsson och skottar sig till New York. Testa din nyhetskoll