Värmlands Folkblad
Värmlands Folkblad
söndag 14 mars, vecka 10 • Namnsdag: Matilda, Maud

Har inte gett klartecken till ridgymnasium

Hammarö Friskolan Sveriges Ridgymnasium har fått klartecken av Skolverket att starta utbildning på Hammarö. Närmare bestämt vid Tomas Wilhelmssons företag Equality Line.
Problemet?
Man har inte fått klartecken av Tomas Wilhelmsson.

  • 2010-01-27 13:00
  • KENT SJÖGREN
Skriv ut sidan Tipsa en kompis

Det var strax före jul som beskedet kom från Skolverket. Sveriges Ridgymnasium, som sedan tidigare har verksamhet i Varberg, Kungsbacka och Svedala, får dra igång utbildning redan hösten 2010. Naturbruksprogrammet med inriktningen ridsport/hästsport.
Det har sedan överklagats av Karlstad-Hammarö gymnasienämnd till Skolinspektionen, bland annat med hänvisning till att en liknande utbildning redan finns på Lillerud.
Men nu finns ytterligare ett frågetecken – i form av Tomas Wilhelmsson, som enligt friskoleansökan skulle upplåta lokaler och ridytor till utbildningen vid sitt företag.
– Jag har fått en massa frågor på sistone om det här, och jag vill poängtera att jag inte skrivit på någonting. Jag har pratat lite löst med en bekant som är engagerad i utbildningen, det är allt.
– Nu har vi också bildat en ridklubb där ett 50-tal medlemmar ska få nyttja anläggningen gratis mot att de hjälper till med ridtävlingarna i sommar. De blir oroliga att de inte ska få plats om det kommer 60 elever hit. Men det har jag absolut inte gett klartecken till. Mycket märkligt!
Robert Bengtsson, skolchef för Sveriges Ridgymnasium, säger till VF att han fått ett helt annat intryck av samtalen med Wilhelmsson.
– Ja, efter att vi diskuterat det här i somras kände jag mig trygg i att gå vidare med ansökan. Det är olyckligt om han har en annan uppfattning. Men det finns också andra intressenter i Karlstad-Hammaröområdet som kan bli aktuella.
Enligt Bengtsson kommer det dock inte att bli aktuellt med skolstart förrän tidigast 2011. Och det oavsett hur det går med Equality Line.
– Vi måste analysera det här extra noga i och med att vi har att göra med en kommun som inte är välkomnande. Det har också att göra med den så kallade riksprislistan, som avgör bidraget till friskolorna. Där har bland annat Karlstad lämnat ett direkt felaktigt underlag, så vi vill se hur det utvecklar sig först, säger Robert Bengtsson.

Dela/Spara/Bokmärk
Mest bloggade artiklar
Läser in resultat från Twingly Topplista, vänligen vänta.
Tipsa en vän!

Hammarö bäst i länet på friluftsliv

Hammarö (I går 10:24)  När Naturvårdsverket listar landets tio bästa friluftskommuner så kommer Hammarö på sjunde plats – bäst i länet.
Läs mer...

Pappa åtalas för att sonen körde moped

Hammarö (2010-03-12)  En pappa, bosatt på Hammarö, har åtalats misstänkt för att han inte har gjort allt han kunnat för att förhindra att hans son, som är under 15 år, kört en moped, klass 1.
Läs mer...

Jorden runt med en konstfull show

Hammarö (2010-03-12) 
Den årliga vårshowen blev avslutningen på en mycket bra säsong för Hammarö Konståkningsklubb. Med framgångsrika tävlingsåkare och ett ökande medlemsantal ser klubben ljust på framtiden.
Läs mer...

Fick giftig gas i ögonen – rapport klar

Hammarö (2010-03-10)  Akzo Nobels rapport efter olyckan där en anställd fick den giftiga gasen svaveldioxid i ögonen är nu klar. Olyckan inträffade då den anställde skulle koppla loss en slang från en tågvagn.
Läs mer...

Rökfri arbetstid på Hammarö

Hammarö (2010-03-10)  Från och med den första april kommer alla som arbetar inom socialförvaltningen i Hammarö kommun få avstå från att röka på arbetstid. Det innebär en trevligare miljö för alla, även för våra brukare. Det skriver Hammarö kommun i ett pressmeddelande.
Läs mer...

Förrådstält rasade

Hammarö (2010-03-04)  Ett förrådstält vid AkzoNobels fabrik i Skoghall rasade på onsdagseftermiddagen. Läs mer...

2009 blev ett pangår

Hammarö (2010-03-04)  Trots lågkonjunkturen blev 2009 ett pangår för Hammarö kommun. Årsredovisningen visar ett plus på 18 miljoner kronor – 13 miljoner mer än väntat.
Dessutom har 2010 börjat till och med ännu bättre. Läs mer...

Elever nöjda med tillvaron

Hammarö (2010-03-04)  Två år i rad har Hammarö utsetts till Värmlands bästa skolkommun av Lärarförbundet. Det verkar eleverna hålla med om.
Två olika undersökningar visar att de allra flesta är friska, presterar bra och trivs med tillvaron.
Läs mer...

– Vad händer med skolorna?

Hammarö (2010-03-02) 
För varje dag växer frågetecknen och oron. Nu vill föräldrarna på Hammarö veta vad som händer med skolorna.
Ska det bli en ny storskola? Ska den i så fall ligga vid Hallersrud? Hur ska i så fall barnen ta sig dit på ett säkert sätt?
– Hela den här processen är väldigt konstig, tycker Helen Spethz och Alexandra Braatz.
Läs mer...

Politikerna: – Vi vill ha ett bredare underlag

Hammarö (2010-03-02)  – Om man läser konsultutredningen som vore den bibeln kan jag förstå om föräldrarna blir oroliga. Men det är inte meningen.
Det säger Solveig Gard, ordförande (S) i bildningsnämnden.
Läs mer...

Rasdrabbade ryttarföreningen riskerar bli utan ersättning

Hammarö (2010-03-01)  Hammarö Ryttarförening riskerar att bli utan ersättning för sin träningsmanege som rasade ihop i lördags.
– Jag hoppas försäkringsbolaget tar hänsyn till allt vi gjort på anläggningen, säger Mats Rydin.
Läs mer...

Krock på 61:an

(2010-03-01)  En personbil och en plogbil krockade strax efter klockan sex på riksväg 61. Läs mer om ...

Norskt företag lockas av grön IT

Hammarö (2010-02-27)  Den gröna it:n på Sätterstrand växer. I torsdags invigdes en ny stor och ultra modern datahall.
– Jag tror på att det här ska gynna den regionala utvecklingen och sätta Hammarö på kartan, säger den nya vd:n Pernilla Uddh.
Läs mer...

Uppfinningsrika elever

Hammarö (2010-02-27) 
Soldrivna leksaksbilar, trollteater, legoteknik, matteverkstad och intervjuer med Skoghalls företagare.
Kreativiteten flödar bland eleverna på Hammarö – och det visades upp under fredagens entreprenörsdag.
Läs mer...

Tak till hästmanege rasade in

Hammarö (2010-02-27) 
(Uppdaterad)Taket till den träningsmanege där Hammarö Ryttarförening håller till rasade in under lördagen.
Flera ton snö knäckte konstruktionen.
Läs mer...

Nya fartgränser i Hammarö

Hammarö (2010-02-26)  Under onsdagen beslutade servicenämnden att helt följa partiernas enhälliga beslut angående hastigheterna i kommunen.
Läs mer...

Två trafikolyckor under torsdagskvällen

Hammarö (2010-02-25)  Det ihärdiga snöande ställer till det i trafiken. En kvinna fick föras till sjukhus efter att ha blivit påkörd av en flisbil vid Knappstad mellan Karlstad och Hammarö på torsdagskvällen. Ett par timmar senare inträffade ännu en trafikolycka, den här gången söder om Slottsbron där en lastbil körde av vägen.


Läs mer...

Fängelse för bäruppköpare

Hammarö (2010-02-25)  Ett års fängelse för grova bokföringsbrott. Det dömdes på tisdagen en 52-årig företagare från Hammarö till av tingsrätten i Luleå. Tillsammans med tre män från Norrbotten ska 52-åringen enligt domen ha hanterat ”mycket betydande belopp” utan att ha någon bokföring.
Läs mer...

Kammarrätten ger grönt ljus för garage på Hammarö

Hammarö (2010-02-24)  Ett garage som placerats i vägen för en Hammaröbos sjöutsikt har fått myndigheterna att övertrumfa varandra.
Senast ut i raden är Kammarrätten, som tycker att garaget ska få stå kvar.
Läs mer...

Uppsagda på Akzo Nobel vill till skogsindustrin

Hammarö (2010-02-23) 
Jobb på Skoghallsverken eller på Billerud Gruvön. Det var det många som frågade efter när AkzoNobel anordnade en arbetsmarknadsdag för sina anställda, som snart blir utan arbete. Men fasta jobb är det ont om. Däremot finns det sommarjobb – ett hundratal på vardera stället.
Läs mer...

Nyheter

25 nya VF-bloggare – på nolltid

Karlstad

25 nya bloggar - på lite drygt ett dygn.
VF:s nya bloggportal kan inte beskrivas som annat än en storsuccé.
– Det känns roligare att finnas på en värmländsk sida, tycker Anna Åkerström som bloggar om mode.
Läs mer...

Gör nyhetstestet

Kunskapstest

Ny plats för Selma, landslagstjej, Janne "Flash" Nilsson och skottar sig till New York. Testa din nyhetskoll 

Veckans skivor

Skivor

Fyra VF ges denna vecka till Serj Tankian, Pete Seeger och Joan Armatrading. Salem Al Fakirs nya skiva får tre VF.  Läs mer...

Devote knäckte koden

Reportage

Som flerspråkig, utbildad lärare var Devote Mukeshimana en tillgång för FN efter folkmordet i hemlandet Rwanda. Men på den svenska arbetsmarknaden har hon haft svårt att ta sig in. Ett mentorsprojekt arrangerat av Internationella Qvinnoföreningen gav henne hopp.
Läs mer...

Det vilda har tagit sig in i museet

Kultur

”Ju mer du längtar efter vår, desto mer snö fäller jag på dig”. Så säger Soavli, blötsnöns drottning – enligt Maria Westerberg, hon med det konstnärliga varumärket Vildhjärta.
Maria vågar ändå erkänna att hon längtar efter barmark – för snön döljer ju hennes arbetsmaterial och nu behöver hon mer, efter att ha byggt sin stora utställning i Värmlands Museums Cyrillusrum.
Läs mer...

Omlagd träning för Nilsson

Övrig sport

Med mer, smartare och annorlunda träning.
Så ska Christian Nilsson ta sig an en Europatoursäsong med nya regler och högre mål än tidigare.
– Drömmen vore att kvala in till British Open, säger golfstjärnan.
Läs mer...

GW älskar sin frihet

Reportage

Efter avslöjandet av Geijeraffären höll det att gå riktigt illa för en av Sveriges första och mest omtalade brottsforskare, Leif GW Persson. Men sedan den lyckade debuten med polisromanen Grisfesten är han ekonomisk oberoende och han är i dag frispråkigare än någonsin.
Läs mer...

Lovisa spexar till det

Nöje



I vår kommer värmländska Lovisa Wanngrens låt att skrålas på Lunds gator och torg. I lördags blev den nämligen vald som officiell melodi till Lundakarnevalen som hålls i maj. Läs mer...

Rent vatten med solens hjälp

Näringsliv nyheter

70 uppfinningar och innovationer konstruerade av kvinnor.
I går, på Internationella Kvinnodagen, invigdes Tekniska museets vandringsutställning Kvinnors uppfinningar vid Älvstranden Bildningscentrum i Hagfors.
Samtidigt gick startskottet för Hagfors kommuns och Almis entreprenörskapsmånad. Läs mer...

Sara startar Vera

Karlstad

Nya webbtidningen Magasin Vera ska inspirera kvinnor till bättre självkänsla.
Kvinnor ska våga vara sig själva och känna att de duger som de är.
– Man behöver inte jämföra sig med alla, säger Sara Moll, 26.
Läs mer...

Mer än ett fotoalbum

Karlstad

– Tjoff, tjoff. Fort ska det gå tycker jag, säger Elin Eldh och limmar fast en bokstav bredvid bilden av sin son.
Det handlar om scrapbooking.
I helgen hölls mässa i ämnet på Karolinen i Karlstad. Läs mer...

Quiz: Värmländsk ordkunskap

Allmän

Kan du gamla värmländska ord?
Vet du vad "bråfäll", "bakomtajen" och "benmodd" betyder. Med Knut Wermlands "Värmländsk ordbok" i ryggen bjuder vi här på en rad gamla värmländska ord. Quizet finner du ?

 

Ansvarig utgivare:
Värmlands Folkblad, Box 67, 651 03 KARLSTAD