Värmlands Folkblad
Värmlands Folkblad
fredag 19 mars, vecka 11 • Namnsdag: Josef, Josefina

Blev igenkänd efter tv-inslag

Allmän Det var en av de andra gästerna som fattade misstankar mot den 67-årige mannen. Han tyckte han kände igenom honom som Doktor Bluff som han sett i tv-programmet Efterlyst.
– Vi blev förstås misstänksamma så vi kollade registreringsnumret på hans bil. Det visade sig att bilen var anmäld försvunnen, berättar Camilla Larsson, Bredsjö herrgårdar.

  • 2008-09-15 07:49
  • GUNVOR NYMAN
Skriv ut sidan Tipsa en kompis

I väntan på att polisen i Örebro skulle ingripa höll personalen ögonen på mannen – och såg när han plötsligt försvann i sin bil!
– Vi hade inte konfronterat honom på något sätt. Jag vet inte om han ändå kände på sig att han var observerad. Men jag har kollat på nätet och sett hur han burit sig åt när han lurat andra hotellanläggningar. Han har checkat in sig för ett antal nätter, men han utnyttjar inte sista natten utan ger sig av en dag för tidigt, säger Camilla Larsson.
– Precis så gjorde han här också. Han kom i torsdags, bodde här tre nätter, åt och hade det väl gott. Men han var incheckad även för natten till måndagen. I stället försvann han härifrån.
När polisen i Örebro fått veta att mannen gett sig av larmade de polisen i Värmland. Norr om Filipstad fick en polispatrull syn på den efterspanade bilen.
Den hade lånats på en bilfirma i Mora i mitten av augusti, för en provkörningstur. Sedan försvann den.
Så sent som i somras var för övrigt Doktor Bluff efterspanad på Öland efter en nästan identisk likadan herrgårdsvistelse på Guntorps herrgård utanför Borgholm.
Han bodde där i tre dagar – sedan var han bara försvunnen.
Men han hade lämnat ett mobilnummer och på det numret svarade han när personal på herrgården ringde upp.
Först hävdade han att han betalat. Sedan påstod han att det uppstått ett missförstånd.
Och bad personalen fakturera ett konsultföretag i Karlstad...

Dela/Spara/Bokmärk
Mest bloggade artiklar
Läser in resultat från Twingly Topplista, vänligen vänta.
Tipsa en vän!

Kommunala eller fristående – det är frågan för Ungdomsråden

Allmän (I dag 10:53)  I dag inleds Sveriges Ungdomsråds årsmöte. Frågan vem som ska äga ungdomsråden ligger högt på dagordningen. De värmländska ungdomsråden vill förbli kommunala organ.
– Vi känner inte igen oss i påståendet att man som en del av kommunen blir begränsad i sina handlingar, säger Kristinehamns representant Therese Larsson.
Läs mer...

Vämländsk riksdagsledamot misstänks för mutbrott

Allmän (I dag 10:42) 

Värmländske riksdagsledamoten Erik A Eriksson (C) misstänks för mutbrott. Tillsammans med två andra riksdagsmän gjorde han 2007 en studieresa som betalades av oljebolaget Shell. Det är denna resa som nu granskas av åklagare, enligt tidningen Metro.
Läs mer...

Hallå där...

Allmän (I dag 08:53)  ...och grattis Julia Bergstedt som vann SM Unga Bagare 2010 där hon var en av tolv finalister.
Läs mer...

Lyckade försök minska sjukskrivningarna

Allmän (I dag 03:34)  Hammarö kommun satte ett högt mål: att minska sjukskrivningarna bland personalen till fem procent.
Det nådde man i fjol, med råge.
Och i år förbättrades siffran ytterligare: till den näst bästa i hela landet.
Läs mer...

5 000 har listat sig för vårdcentral

Allmän (I dag 01:30)  När mer än halva mars har gått har inte mer än cirka 5 000 värmlänningar listat sig för någon av länets vårdcentraler.
– Det är mindre än vi räknat med, säger Eva Holmgren på landstingets informationsavdelning.
– Å andra sidan återstår det drygt en vecka och det kan hända mycket under den.
Läs mer...

Åtalas för knark på posten

Allmän (I går 19:42)  Sju värmlänningar – sex män och en kvinna, mellan 19 och 37 år gamla, har åtalats för narkotikabrott sedan de skickat efter ett narkotiskt preparat per internet. Det handlar om den morfinliknande medicinen tramadol. Läs mer...

Succérecept för träning

Allmän (I går 15:44)  Ifjol fick nästan 2 000 värmlänningar ett recept med fysisk aktivitet. Receptet ska få oss att ändra våra levnadsvanor och i själva ordinationen finns en poäng.
– Mellan 50 – 70 procent som får ett recept följer det, däremot är det bara 30 procent som följer muntliga råd, konstaterar Kaj Sundström, landstingets samordnare för fysisk aktivitet på recept.
Läs mer...

RS-viruset ökar kraftigt

Allmän (I går 09:48)  RS-viruset sprider sig snabbt över landet. Så även i Värmland. Framförallt spädbarn kan bli allvarligt sjuka.
– Vi får in 2-3 fall om dagen och har just nu ett par allvarligare som lagts in, säger Anna Rosario, ST-läkare på Barnkliniken på Centralsjukhuset. Läs mer...

Psykiatrin kritiseras efter självmord

Allmän (I går 10:35)  Socialstyrelsen riktar kritik mot landstingets psykiatriska öppenvård i Torsby/Hagfors. Detta efter att en kvinnlig patient tagit sitt liv för drygt ett år sedan. Läs mer...

Turistbåt sjönk – företagare åtalas

Allmän (I går 07:36)  En 41-årig turistföretagare från Lidköping åtalas vid Värmlands tingsrätt efter en vådlig incident i farvattnen väster om Lurö. Det hela hände i april 2008. Läs mer...

Tuffare linje mot patienter i operationskö

Allmän (I går 06:21)  Landstingets personal har ansträngt sig för att bli effektivare och korta operationsköerna. Nu måste också patienterna dra sitt strå till stacken: acceptera att åka till det sjukhus i länet där de snabbast kan bli opererade, och inte utebli från bokade operationer.
Läs mer...

VF:s vd årets chef

Allmän (2010-03-17)  Vid 20-tiden i går kväll stod det klart: VF:s vd Lena Larsson är Årets Chef!
En stor ära, menar hon själv:
– Det känns jätteroligt! Samtidigt vet jag att utan mina medarbetare hade det aldrig blivit någon utmärkelse.
Läs mer...

Tre av gripna männen tidigare dömda för rån

Allmän (2010-03-17)  Polisen undersökte i går de tre bilar som stoppades i Töcksfors.
I dessa gjordes fynd som gör att polisen misstänker att de fyra männen tänkt begå ett rån.
Tre av männen är tidigare dömda för rånbrott.
Läs mer...

Victoria och Daniel får värmländskt sänglinne, kosta vad det vill

Allmän (2010-03-17)  – Jag hade aldrig kunnat tro att det skulle bli så här uppmärksammat!
Det säger Dick Johansson på Klässbols linneväveri om diskussionen kring det specialdesignade bäddset som hans företag ska tillverka som Värmlands gåva till kronprinsessan och hennes blivande äkta man Daniel Westling.
Läs mer...

Barn och gravida först

Allmän (2010-03-17) 
Redan nästa vinter kan landstingets överblivna 70 000 doser svininfluensavaccin komma till användning. Det har nämligen visat sig vara extra effektivt för män­niskor med omoget immunförsvar.
– Vi överväger att erbjuda det till gravida och spädbarn, säger smittskyddsläkare Olle Wik.
Läs mer...

M-listan i norr har fastställts

Allmän (2010-03-17)  Nya Moderaterna i norra kretsen har utsett sina kandidater till landstinget.
Läs mer...

Skattetillslag mot restaurang i Västvärmland

Allmän (2010-03-17)  Svart arbetskraft och oredovisade intäkter – Skatteverket slår till mot restaurangföretag i Västvärmland
Läs mer...

Västvärmlänning bakom KTH-hotet

Allmän (2010-03-17)  Den man som hotade att begå en massaker på KTH kommer från Västvärmland.
I går släpptes han på fri fot men misstänks fortfarande för brott.
– Han har aldrig visat några våldstendenser, säger en vän till mannen.
Läs mer...

Ensamarbete för väktare stoppat

Allmän (2010-03-17)  Huvudskyddsombudet vid Securitas stoppade klockan 16 på tisdagen allt ensamarbete för väktare som jobbar ensamma som butikskontrollanter. Den utlösande orsaken var att en kvinnlig väktare hos Willys i Karlstad någon timme tidigare fått ett slag i ansiktet då hon skulle gripa en snattare.
Läs mer...

Få värmländska brottsoffer erbjuds stöd

Allmän (2010-03-17) 
Endast tre procent av alla som utsätts för brott i Värmland erbjuds brottsofferstöd. Detta trots att polisen är skyldig att tillfråga varje brottsoffer.
– Den siffran är skämmig, säger Kerstin Zaring, ordförande på Brottsofferjouren i södra Värmland.
Läs mer...

Kultur & Nöje

Krönikan: Jobb-tv och ångestens olika former

Nöje


Söndagskväll. Helgens sista timmar rinner iväg i ett fasansfullt tempo. Jobbet och vardagen står obarmhärtigt runt knuten och väntar. Ångesten börjar bulta så smått i magtrakten.
Läs mer...

Willy litar på fanklubben

Nöje

En efter en har de fått lämna Let’s dance och nu återstår bara tre. Claudia Galli, Mattias Andréasson och Willy Björkman är redo att kasta sig ut på dansgolvet och tävla om finalplatserna.
– Det känns nervöst, säger Claudia Galli.
Läs mer...

Det är bara att kapitulera

Böcker




I Vännerna löper Lars Jakobson linan ut och drar de i dag fullt logiska konsekvenserna av utvecklingen inom nanoteknologin och av den enorma tillväxt av datorkraft som skett de senaste 25 åren. VF:s recensent är golvad av författarens senaste roman.
Läs mer...

Hennes humor får plats i väskan

Kultur



Stora händelser i en liten bok är titeln.
Ellinor Henrikssons dagboksanteckningar är innehållet.
– Det är humor som får plats i en liten väska, säger hon. Läs mer...

Stig blev kungligt belönad

Reportage

Under sina år som utrikeskorrespondent i Moskva träffade Stig Fredrikson den sovjetiske regimkritikern Aleksandr Solzjenitsyn i hemlighet. För allmänheten har han under fyra decennier begripliggjort komplicerade utrikespolitiska skeenden. Lagom till sin 65-årsdag belönades han med en kunglig medalj.
Läs mer...

Hetaste tipsen i ny spelblogg på VF.se

Övrig sport

Sugen på att tjäna några extra kronor till hushållskassan?
Häng i så fall med i det senaste bloggtillskottet på VF.se: Niclas Moréns spelblogg.

Läs mer...

Följ SM-slutspelet via Hockey-bloggen

Ishockey

Två år i rad har ni kunnat följa Färjestads öden i SM-slutspelet bäst via VF-sportens Slutspelsblogg.
2010 blir ingen undantag men enda skillnaden är att vi inte startar någon ny blogg utan fortsätter att skriva i Hockeybloggen.
Läs mer...

Greger tackar för sig

Ishockey

Färjestads guldhjälte från 1998, Greger Artursson, har spelat sin sista match i karriären.
– Det känns bra och helt rätt, säger han med glad ton på rösten om beslutet.
Läs mer...

Anna: ”Jag bad till högre krafter”

Nöje

En gastkramande omröstning avgjorde Melodifestivalen. Till slut stod Anna Bergendahl som vinnare med låten This is my life.
– En otrolig känsla, säger hon till TT Spektra.
Läs mer...

Köksvägen till stjärnan

Reportage

Leif Mannerström är en av Sveriges mest väldekorerade kockar. Vägen till framgången och berömmelsen gick köksvägen, som utskälld morots– och potatisskalare.
Läs mer...

25 nya VF-bloggare – på nolltid

Karlstad

25 nya bloggar - på lite drygt ett dygn.
VF:s nya bloggportal kan inte beskrivas som annat än en storsuccé.
– Det känns roligare att finnas på en värmländsk sida, tycker Anna Åkerström som bloggar om mode.
Läs mer...

Ansvarig utgivare:
Värmlands Folkblad, Box 67, 651 03 KARLSTAD