Värmlands Folkblad
Värmlands Folkblad
fredag 19 mars, vecka 11 • Namnsdag: Josef, Josefina

Svenskarnas attitydproblem

Ledare
En av fyra svenskar kommer någon gång i livet drabbas av psykisk ohälsa i en eller annan form visar forskningen.

  • 2010-01-30 11:02
  • SUSANNE SJÖSTEDT/ foto scanpix
Skriv ut sidan Tipsa en kompis

Räkna i samma stund som det inträffar med att inbjudningarna till middag, anställningsintervjuerna och förfrågningarna om att sitta barnvakt upphör. Svenskar i gemen har nämligen inte mycket till övers för psykisk ohälsa.
En rapport från Handisam, Myndigheten för handikappolitisk samordning, visar på allvarliga attitydproblem bland svenskarna när det gäller förståelse för de omkring dem med så vitt skilda problem som exempelvis depression, ätstörningar eller schizofreni. Eller för den delen stress och sorg, som hela 30 procent av de tillfrågade menade var exempel på psykiska sjukdomar.
En av fem skulle exempelvis inte bjuda in en person till sitt hem om de visste att hon har en psykisk sjukdom. Var fjärde vill inte ha en arbetskamrat med en psykisk sjukdom. Sex av tio menar att de flesta personer som en gång varit patienter på en psykiatrisk klinik är opålitliga barnvakter.
Den sista uppgiften hänger förstås delvis samman med att nästan fyra av tio inte är övertygade om att människor med allvarliga psykiska problem någonsin kan återhämta sig fullständigt – och att hela 70 procent misstror sjukvårdens förmåga att tillhandahålla professionell hjälp.
Överhuvudtaget visar studien på en utbredd önskan om social distans mellan vanligt folk och psykiskt sjuka, i vilken utsträckning nu psykiskt sjuka inte kan sägas vara ”vanligt folk” med tanke på att psykisk ohälsa som sagt drabbar en av fyra någon gång i livet.
Tro på sjutton att många drabbade på grund av stigmat kring psykiska sjukdomar därför drar sig för att söka hjälp av sjukvården eller söka stöd bland vänner och kollegor under en tuff period.
Kan man glädjas över det lilla ska det väl vara att inte ens fem procent av de tillfrågade tyckte att det bästa sättet att omhänderta människor med en psykisk sjukdom är att låsa in dem.
Ju mer erfarenhet av psykisk ohälsa, i umgängeskretsen eller genom sitt yrke de tillfrågade i studien hade desto mindre negativa var de. Men kanske är det inte bara okunskapen som gör att många är rädda, kanske finns en mer cynisk förklaring.
I ett kort inlägg på Aftonbladets kultursidor (29/1) presenterar Inga-Lina Lindqvist under rubriken ”Deckare sprider psykskräck” en rätt trovärdig populärkulturell tes: vi läser kanske för många svenska deckare.
Lindqvist hänvisar till en sammanställning av en kollega i samma tidning som i höstas visade att en av de populäraste formerna av ondska som förmedlas i deckarböckerna är just ”psykopati”. Förklaringen till varför mördarna i böckerna brutalt mördar är mycket ofta psykisk sjukdom.
”Ju oftare de sjuka framställs som onda, desto snabbare lär vi oss att associera psykisk sjukdom med ondska”, hävdar Inga-Lina Lindqvist.
I samma linje ligger förstås att psykiskt sjuka sällan är intressanta mediala objekt förrän de uppfattas, eller bevisats vara, hotfulla mot sin omgivning.
Vem kan då egentligen förebrås för sin irrationella rädsla?

Dela/Spara/Bokmärk
Mest bloggade artiklar
Läser in resultat från Twingly Topplista, vänligen vänta.
Läs kommentarer4 kommentarer.
Pillertrillarn , 2010-02-01 14:07:19 Anmäl

Finns nog inget folk i världen som äter så mycket lyckopiller som svenskarna gör. Det är kanske därför vi har det så bra och får en fantastisk vård som tar hand om alla sjuka? Ja vad ska man säga om dessa korkade svar nedan annat än läs på och lär!

Ser verkligheten , 2010-02-01 12:20:37 Anmäl

Vad vi längtar efter för artiklar är också positiva rapporter- och inte enbart sorliga påminnelser om- och när vi blir kan bli sjuka? Ej heller alla dessa ständiga "Gnäll-kritiska" artiklar/insändare? Vi har det så jättebra i Sverige- både ekonomiskt- och alla typer av social-service?
Men problemet med vissa gnäll-spikar är ofta människor, som saknar egna initiativ- och kreativitet? Känner ofta efter om det gör ont något ställe på kroppen- och stannar hemma för minsta åkomma? Undra på, att vårdcentralerna är överhopade av "småtterier" med orsaker till, att bli sjukskrivna- och utnyttjar systemet?

Oroas ej! , 2010-02-01 12:05:18 Anmäl

Vad är syftet med denna trista statistik om vi blir- eller är psykiskt sjuka? Är det de kontroversa sjuk-reglerna, som ligger i botten även i denna rapportering av skrämsel?
Var och en, som lider av dessa svåra åkommor- och likaså de, som blir psykiskt sjuka även i framtiden finns en väl utvecklad vård i landet för dessa människor också? Vi behöver inte via statistik påminnas om eventuella lidanden, som kommer?
Vårt väl förberedda vård-samhälle i både somatisk vård, som vård/behandlingar av psykiskt sjuka personer skall känna sig trygga var helst i landet de bor?

Franz , 2010-01-30 12:26:20 Anmäl

Visst är det många- och dystra svårigheter för de psykist handikapade. Men utvecklingen till ett "snällare samhälle" har verkligen skett under årtiondena? Vi har väl var och en någon vi känner, som fiknns i de grupperna du med statistik försöker förklara.
Du påtalar stigmatisering av den psykiska sjukdomen drar sig för, att söka hjälp. Men vid sådana tillfällen bör väl en anhörig ställa upp och visa på den vård, som samhället erbjuder? Vi alla har ett ansvar för våra medmänniskor? Bilden är inte så svart, som du försöker utmåla den?
Du kan också bidra till den hjälpen?

Tipsa en vän!

Lönsam friskvård

Ledare (I dag 11:21)  Det kom en glad nyhet från Landstinget i Värmland i går. Allt fler recept på fysisk aktivitet skrivs ut av hälso- och sjukvården i länet. Nästan 2 000 värmlänningar valde i fjol bort mediciner och operationer och fick i stället i uppgift att röra på sig. Det är mer än dubbelt så många som fick samma ordination 2008.
Läs mer...

I vänsterkant

Ledare (I dag 11:20)  En 31-årig kvinna med en medfödd neurologisk sjukdom har legat i respirator sedan hon var sex år. Hennes tillstånd försämras hela tiden och nu vädjar hon till Socialstyrelsen att få avsluta behandlingen och sitt liv.
Läs mer...

Kunskap mot rädsla

Ledare (I går 13:56)  Rädda politiker tar gärna till enkla budskap. Som att inte tilllåta minaretbyggen för att hålla muslimerna i schack. Eller att föreslå förbud för kvinnor att gå med könsförtryckande burka.
Läs mer...

Riksdagsbeslutet var olyckligt

Ledare (I går 13:55)  I går kom Turkiet med ännu ett svar på den svenska riksdagens beslut i förra veckan att kalla massmördandet av armenier 1915 för folkmord.
Läs mer...

Pinsamt för Värmland

Ledare (2010-03-17) 
Hagfors och troligen även Torsby säger nej till Region Värmlands förslag till hur driften av länsflygplatsen ska betalas när staten drar sig ur i januari 2012. Det är ett djupt olyckligt beslut som gör att länets politiker är tillbaka på ruta ett och får börja om igen.
Läs mer...

Redo gå sin egen väg-en gång till

Ledare (2010-03-17) 
Svenskt Näringslivs vd Urban Bäckström dundrade in i avtalsrörelsen på ett olämpligt sätt med ett angrepp på industrifacken. Men han verkar inte ha riktig ordning i de egna leden.
Läs mer...

Vind i seglen med Östros

Ledare (2010-03-16) 
Anders Borgs utmanare till finansministerposten var i Karlstad i går. Det finns många likheter mellan Borg och Socialdemokraternas ekonomiskpolitiske talesperson Thomas Östros.
Läs mer...

Borde hålla tyst

Ledare (2010-03-16)  Det blir en besvärlig avtalsrörelse i år.
Läs mer...

Låt oss lagstifta

Ledare (2010-03-15) 
Är det något man kan lita på är det att den internationella kvinnodagen lockar fram osannolika mängder statistik om hur illa det är ställt med jämställdheten i Sverige och världen.
Läs mer...

Inget intresse för fred

Ledare (2010-03-13) 
Ingenting förändras i Mellanöstern. Israel svarar på en raket avlossad från Gaza med tunga nattliga flygräder. Israel stänger alla in- och utfarter till Västbanken i två dygn, av säkerhetsskäl.
Läs mer...

Lycka till Victoria och Daniel

Ledare (2010-03-13)  Kronprinsessan Victoria firade namnsdag i går, men det mesta handlade givetvis om bröllopet som stundar om 14 veckor.
Läs mer...

Vilket land vill vi ha?

Ledare (2010-03-12)  Varje dag får kyrkan besök av ensamstående mammor som behöver hjälp med pengar och mat. Det händer i Sverige år 2010. Men vad handlar debatten om? De som redan har det bra. Vill vi ha det så?
Läs mer...

Det är bara valdagen som räknas

Ledare (2010-03-12)  Opinionsundersökningar i all ära. De kan bli olika utifrån hur frågan som ställs. Lite mer säger en poll of polls. Ett snitt av alla opinionsundersökningar under en månad.
Läs mer...

Slå vakt om friheten

Ledare (2010-03-11) 
Det sitter en svensk man i ett hus på svensk mark och räknar med att någon inom kort kommer för att mörda honom.
Läs mer...

Rätt skatt är en hedersfråga

Ledare (2010-03-11)  Rätt skatt är en hedersfråga
Läs mer...

Pris värt att betala

Ledare (2010-03-10) 
Det är ju inte direkt rätt tid för att tänka på plockning av blåbär och lingon, med tanke på att marken fortfarande täcks av ett tjockt snölager.
Läs mer...

Det töar mellan Sverige och Ryssland

Ledare (2010-03-10)  De frostiga förbindelserna mellan Sverige och Ryssland sägs vara på väg att tina upp.
Läs mer...

Svek mot mammorna

Ledare (2010-03-09) 
I går på internationella kvinnodagen genomfördes en barnvagnsmarsch. I Stockholm tågade svenska mammor, pappor och barn till regeringskansliet i Rosenbad med kravet att regeringen ska delta i det globala arbetet mot mödradödligheten. Läs mer...

Kan inte slå oss för bröstet

Ledare (2010-03-09) 
Med en blandning av milt överseende och lätt förakt har svenska kommentarer fällts över raserade hus efter jordbävningar i fattiga delar av världen. ”De där” kan ju inte bygga på rätt sätt, de har inte våra stabila svenska byggnormer och starka hus. Läs mer...

Efter 100 år av kamp

Ledare (2010-03-08)  Förra veckan kom en dyster rapport från FN. 5 000 kvinnor dödas varje år i så kallade hedersmord. Vi vet sedan tidigare hur kvinnor våldtas och lemlästas i kriget i Kongo Kinshasa. Läs mer...

Kultur & Nöje

Krönikan: Jobb-tv och ångestens olika former

Nöje


Söndagskväll. Helgens sista timmar rinner iväg i ett fasansfullt tempo. Jobbet och vardagen står obarmhärtigt runt knuten och väntar. Ångesten börjar bulta så smått i magtrakten.
Läs mer...

Willy litar på fanklubben

Nöje

En efter en har de fått lämna Let’s dance och nu återstår bara tre. Claudia Galli, Mattias Andréasson och Willy Björkman är redo att kasta sig ut på dansgolvet och tävla om finalplatserna.
– Det känns nervöst, säger Claudia Galli.
Läs mer...

Det är bara att kapitulera

Böcker




I Vännerna löper Lars Jakobson linan ut och drar de i dag fullt logiska konsekvenserna av utvecklingen inom nanoteknologin och av den enorma tillväxt av datorkraft som skett de senaste 25 åren. VF:s recensent är golvad av författarens senaste roman.
Läs mer...

Hennes humor får plats i väskan

Kultur



Stora händelser i en liten bok är titeln.
Ellinor Henrikssons dagboksanteckningar är innehållet.
– Det är humor som får plats i en liten väska, säger hon. Läs mer...

Stig blev kungligt belönad

Reportage

Under sina år som utrikeskorrespondent i Moskva träffade Stig Fredrikson den sovjetiske regimkritikern Aleksandr Solzjenitsyn i hemlighet. För allmänheten har han under fyra decennier begripliggjort komplicerade utrikespolitiska skeenden. Lagom till sin 65-årsdag belönades han med en kunglig medalj.
Läs mer...

Hetaste tipsen i ny spelblogg på VF.se

Övrig sport

Sugen på att tjäna några extra kronor till hushållskassan?
Häng i så fall med i det senaste bloggtillskottet på VF.se: Niclas Moréns spelblogg.

Läs mer...

Följ SM-slutspelet via Hockey-bloggen

Ishockey

Två år i rad har ni kunnat följa Färjestads öden i SM-slutspelet bäst via VF-sportens Slutspelsblogg.
2010 blir ingen undantag men enda skillnaden är att vi inte startar någon ny blogg utan fortsätter att skriva i Hockeybloggen.
Läs mer...

Greger tackar för sig

Ishockey

Färjestads guldhjälte från 1998, Greger Artursson, har spelat sin sista match i karriären.
– Det känns bra och helt rätt, säger han med glad ton på rösten om beslutet.
Läs mer...

Anna: ”Jag bad till högre krafter”

Nöje

En gastkramande omröstning avgjorde Melodifestivalen. Till slut stod Anna Bergendahl som vinnare med låten This is my life.
– En otrolig känsla, säger hon till TT Spektra.
Läs mer...

Köksvägen till stjärnan

Reportage

Leif Mannerström är en av Sveriges mest väldekorerade kockar. Vägen till framgången och berömmelsen gick köksvägen, som utskälld morots– och potatisskalare.
Läs mer...

25 nya VF-bloggare – på nolltid

Karlstad

25 nya bloggar - på lite drygt ett dygn.
VF:s nya bloggportal kan inte beskrivas som annat än en storsuccé.
– Det känns roligare att finnas på en värmländsk sida, tycker Anna Åkerström som bloggar om mode.
Läs mer...

Ansvarig utgivare:
Värmlands Folkblad, Box 67, 651 03 KARLSTAD