Värmlands Folkblad
Värmlands Folkblad
torsdag 18 mars, vecka 11 • Namnsdag: Edvard, Edmund

Vilken verklighet lever borgarna i?

Debatt Nu är valåret igång och det märks på olika sätt. Inte minst med de partiledardebatter som varit senaste veckorna.

Skriv ut sidan Tipsa en kompis

Intressant att notera är att vid tv-debatten i söndags så sa statsminister Reinfeldt att antalet sysselsatta hade ökat med
100 000 personer. Detta var helt fel och han skyller sitt påstående på att han fått felaktiga siffror från finansdepartementets tjänstemän.
Okej, må så vara, men visst är det besynnerligt och beklagligt att statsministern lever i tron att sysselsättningen har ökat med så många människor, när alla siffror som kommer visar att vi har massarbetslöshet. Vilken verklighet lever han och de andra borgerliga partiledarna i?
Sjukförsäkringen är en annan viktig fråga som är ständigt aktuell i riksdagen.
Vi rödgröna har lämnat vårt förslag till en framtida hållbar sjukförsäkring. Där blir folk inte utförsäkrade, utan är du sjuk så ska du få sjukpenning under hela din sjukskrivning. Regeringen har helt raserat försäkringen och lämnar människor i sticket.
Förra veckan hade jag två praktikanter hos mig, Johanna och Ola från Solbergagymnasiet i Arvika. Och det har varit lärorikt för mig att höra deras tankar och idéer. Här kommer några tankar från dem om veckan som varit;
”Efter vår vecka här på riksdagen så har vi lärt oss mer om hur riksdag och regering fungerar än på alla år i skolan. Vi har lärt oss hur oerhört mycket arbete det krävs bakom alla beslut och hur svårt det är att kompromissa med alla.
Efter att ha sprungit runt i Riksdagshuset i tre dagar så har vi även sett hur det fungerar bakom ”kulisserna”, städare, posten och alla andra som ser till att våra ledamöter kan göra ett så bra jobb som möjligt. Jobbet som ledamot innebär hårdare arbete än man kan tänka sig. Till exempel så fick vi träffa två olika lobbygrupper som båda ansåg att de hade rätt angående skogsfrågan. Tyvärr så kan man inte göra båda grupperna helt nöjda utan måste kompromissa. Vi har även lärt oss att politiker faktiskt bryr sig om vad vi unga tycker, och att våran röst räknas! Under våra dagar här så har vi sett människorna bakom de ibland tråkiga fasaderna och insett att även Anki har ett sinne för humor ;)
Vi vill även passa på att tacka alla som har öppnat dörrar åt oss och sett till att vi hittat rätt.”

Dela/Spara/Bokmärk
Mest bloggade artiklar
Läser in resultat från Twingly Topplista, vänligen vänta.
Läs kommentarer1 kommentar.
Gisela Nyquist , 2010-02-10 07:29:01 Anmäl

När inför FRIA VAL i Sverige som de har i Finland våra forna landsmän? Fria val innebär at VI väljer inte bara parti utan de i partiet som vi vill ha IN! Dvs. vill någon vem som helst ställa upp i ett val på en lista FÖR ett parti är det at skriva sig på listan. Får man över 5000 röster kommer man in i riksdagen.OCH partiordförendena har inget att säga till om! Får personen fler röster än Partiordföranden är det bara för den att gå! Inga partipiskor kan tvinga opportunisterna till tystnad. Här tvingas vi välja på de som valkommiten har satt upp ?Resultatet 100% ja sägare! Vi har rätt att välja parti men inte VEM?
Vi kan starta eget parti men varför skall DET behövas om grundideologin finns?

P:S tror ni att Sahlin hade suttit kvar om vi haft FRIA val?

Tipsa en vän!

Tvärtom i kyrkdebatten

Debatt (I går 08:19) 
Vi tror att utan en levande församling i byggnaden så är byggnadens alternativa öde ännu sämre. Så trots att många av oss delar Hans-Olofs syn på värdet i arkitekturen så kommer vi till andra slutsatser i det framtida bruket av den. Det skriver i dag ordförande i byggprojekteringsgruppen i Karlstads Missionsförsamling, GUNNO QUIST, som svar på Hans-Olof Boströms inlägg den 12 mars.
Läs mer...

Bärplockarlöner och syltburkar

Debatt (2010-03-16)  När vi tillverkar sylt på Torfolk Gård väljer vi alltid, när det går att få tag på, att använda svenska bär. Redan idag skulle vi spara mycket pengar på att köpa ryska eller ukrainska lingon, blåbär och hjortron. Men det är ett val vi gjort. Vi hoppas, och märker, att fler och fler konsumenter uppskattar det. Frågan är om vi nästa år överhuvudtaget längre kan göra det valet. Det skriver OLLE GÖRANSSON, Torfolk gård.
Läs mer...

Början på den svenska modellens undergång

Debatt (2010-03-15)  Jag läser Bokslut Reinfeldt (Ordfront 2010) och man träffas av den långsiktiga strategin av alliansens politiks utformande för att förstöra våra välfärdssystem och den generella välfärd vi haft, detta bara för att vinna mera utrymme till alliansens ideologi att den som har, han skall ha mer som också beskrivs i boken.
Läs mer...

Bolund blandar bort korten

Debatt (2010-03-16)  Svar till Per Bolund 3 mars
Läs mer...

Välkommen till Karlstad, Fredrik Reinfeldt!

Debatt (2010-03-15) 
Varför fortsätter ni att sänka skatten för lånade pengar när det inte ger några jobb, bara ökade klyftor och budgetunderskott? Varför driver ni en politik som leder till fler bidragstagare när det var jobben ni gick till val på? Det skriver BERIT HÖGMAN, ordförande för Socialdemokraterna i Karlstad och riksdagsledamot, i ett öppet brev till statsminister Reinfeldt med anledning av hans besök i Karlstad i dag.
Läs mer...

Anpassa verksamheten till kyrkan, inte tvärtom

Debatt (2010-03-12) 
Missionsförsamlingen skulle vinna större framgång genom att anpassa verksamheten till den befintliga byggnaden än tvärtom. Vem utöver de redan ”frälsta” (i dubbel mening) kommer att lockas till en kyrka, som presenterar sig som café och där det som borde vara kärnverksamheten får huka sig under valven i ett halverat kyrkorum, stympat och berövat det mesta av sin skönhet? Det skriver HANS-OLOF BOSTRÖM, professor emeritus i konstvetenskap.
Läs mer...

Rödgröna måste svara om framtida energiförsörjning

Debatt (2010-03-12)  Det är viktigt att väljarna nu får besked från de rödgröna om deras syn på Sveriges framtida energiförsörjning och en europeisk energimarknad. Det skriver ANNA KINBERG BATRA (M), riksdagsledamot och moderat talesperson i energifrågor, och CHRISTIAN HOLM (M), riksdagsledamot från Karlstad.
Läs mer...

Lärlingsjobb mot arbetslöshet

Debatt (2010-03-11) 
Vi i Folkpartiet anser att lärlingsutbildningar kan skapa en viktig bro mellan skola och arbetsliv. Vi ska lära av våra grannländer Danmark och Tyskland, som har utbyggda lärlingssystem och en betydligt lägre. Det skriver NINA LARSSON (FP), riksdagsledamot Värmland.
Läs mer...

”Centern har gett upp om männen”

Debatt (2010-03-11)  Uttaget av föräldraförsäkringen ska bestämmas vid köksbordet skriver Kihlström i VF 18/2. Vi tycker att man får bestämma och diskutera föräldraförsäkring vart man vill, i soffan, på jobbet eller på ett av stadens caféer. Men förutsättningarna kring besluten och diskussionen måste förändras, och vad gör den som inte har någon att diskutera med?
Läs mer...

Rödgrön sjukvårdspolitik kortar värmländska köer

Debatt (2010-03-10) 
Värmlands landsting har gått i spetsen för att korta köerna i sjukvården. Här genomfördes efter valet 2006 en rad effektiviseringar och satsningar och inför 2009 höjdes skatten för att klara kortandet av köerna. Arbetet har varit framgångsrikt och är ett bra exempel på vad rödgrön sjukvårdspolitik kan åstadkomma. Det skriver YLVA JOHANSSON, talesperson i sjukvårdsfrågor (S) och ULRIC ANDERSSON, landstingsråd (S).
Läs mer...

Ojämlikhet ger inte ökad ohälsa

Debatt (2010-03-10)  Replik från Nima Sanandaji, Svar till Peeter-Jaan Kask 8/3
Läs mer...

Ett mjukare samhälle kräver ett annat styre

Debatt (2010-03-09) 
Vägen till ett mjukare samhälle kräver ett annat styre, det ansvaret är vi socialdemokrater redo att ta.
Vi tror fortfarande att solidaritet är det bästa verktyget mot orättvisor! Det skriver PER LAWÉN, ordförande Socialdemokraterna i Ullerud och Forshaga.
Läs mer...

Propagandakampanj från Sten Tolgfors

Debatt (2010-03-05)  Svar till försvarsminister Sten Tolgfors (M) 26/2.
Nästan varje ord i försvarsminister Tolgfors debattinlägg är propagandistiskt vinklat och skulle kunna tjäna som undervisningsmaterial i propaganda på gymnaiser och universitet.
Läs mer...

Vad händer med hela Sveriges järnväg?

Debatt (2010-03-05) 
Den nuvarande regeringen är ansvarig för ett gigantiskt marknadsexperiment som innebär att man styckar upp och bolagiserar Sveriges järnvägssystem, vilket gör ont värre. Järnvägen är ETT system och kan inte styras i samma termer som övriga bolag på en fri marknad. Det skriver CHRISTER ALNEBRATT, ordförande SEKO Västra Svealand, och LARS MEJERN LARSSON (S), riksdagsledamot i trafikutskottet. Läs mer...

Ett skott i pannan tror jag vore barmhärtigare

Debatt (2010-03-04)  Vad är det som gör att vi som är långtidssjukskrivna förväntas ha lägre omkostnader än andra människor? Lägre än korttidssjuka, eller långtidssjuka som ännu inte flyttats över till sjukbidrag? Jag är själv 40 år, ensamstående mamma till två tonåringar som växer så det knakar. Det skriver TINA CARLSON, riksdagskandidat (V), Åmål. Läs mer...

Onyanserad kritik av Röda Korset

Debatt (2010-03-04)  Replik till Peter Franke 26/2.
Allmänhetens förtroende går snabbt att förlora skriver Peter Franke på ledarsidan den 26 februari 2010. Visst är det så. Ett förtroende går snabbt att förlora. Det kan också få än allvarligare konsekvenser om den information som sprids är ensidig och till stora delar inte är baserad på faktiska förhållanden.
Läs mer...

De höga elpriserna beror på kärnkraften

Debatt (2010-03-03)  Svar till Kenneth Eriksson 11/2.
Hur smart är det att tio osäkra och otillförlitliga kärnreaktorer förväntas stå för hälften av Sveriges elproduktion?
Läs mer...

Alliansen vill satsa på simsporten i Karlstad

Debatt (2010-03-03) 
Majoritetens sätt att hantera badhusfrågan visar återigen tydligt på hur de politiska blocken skiljer sig ifrån varandra. Allians för Karlstad vill öppna upp för samarbete med externa aktörer för att skapa mervärde för Karlstadsbornas skattekronor. Vi vill satsa på en modern anläggning för simsporten samtidigt som vi vill modernisera badhuset på Sundsta för lek, relax, rehab och rekreation. Det skriver PER-SAMUEL NISSER (M),
HENRIK LANDER (C), HENRIK LINDBLOM (FP) och PETER KULLGREN (KD) i Allians för Karlstad.
Läs mer...

Skattebetalarna ska inte ensamma betala flyget

Debatt (2010-03-02) 
Låt inte enbart skattebetalarna i Karlstad och Värmland betala flygplatsen! Det skriver MP-språkrören ÅKE PETTERSSON-FRYKBERG och MARIA FRISK, Karlstad, och föreslår en en extra avgift på flygbiljetten.
Läs mer...

Förändringen förvanskar Betlehemskyrkan

Debatt (2010-03-02)  Replik till Missionsförsamlingen och pastor Ulf Eriksson 25/2
Läs mer...

Sport

Hetaste tipsen i ny spelblogg på VF.se

Övrig sport

Sugen på att tjäna några extra kronor till hushållskassan?
Häng i så fall med i det senaste bloggtillskottet på VF.se: Niclas Moréns spelblogg.

Läs mer...

Följ SM-slutspelet via Hockey-bloggen

Ishockey

Två år i rad har ni kunnat följa Färjestads öden i SM-slutspelet bäst via VF-sportens Slutspelsblogg.
2010 blir ingen undantag men enda skillnaden är att vi inte startar någon ny blogg utan fortsätter att skriva i Hockeybloggen.
Läs mer...

Greger tackar för sig

Ishockey

Färjestads guldhjälte från 1998, Greger Artursson, har spelat sin sista match i karriären.
– Det känns bra och helt rätt, säger han med glad ton på rösten om beslutet.
Läs mer...

Anna: ”Jag bad till högre krafter”

Nöje

En gastkramande omröstning avgjorde Melodifestivalen. Till slut stod Anna Bergendahl som vinnare med låten This is my life.
– En otrolig känsla, säger hon till TT Spektra.
Läs mer...

Köksvägen till stjärnan

Reportage

Leif Mannerström är en av Sveriges mest väldekorerade kockar. Vägen till framgången och berömmelsen gick köksvägen, som utskälld morots– och potatisskalare.
Läs mer...

25 nya VF-bloggare – på nolltid

Karlstad

25 nya bloggar - på lite drygt ett dygn.
VF:s nya bloggportal kan inte beskrivas som annat än en storsuccé.
– Det känns roligare att finnas på en värmländsk sida, tycker Anna Åkerström som bloggar om mode.
Läs mer...

Gör nyhetstestet

Kunskapstest

Ny plats för Selma, landslagstjej, Janne "Flash" Nilsson och skottar sig till New York. Testa din nyhetskoll 

Veckans skivor

Skivor

Fyra VF ges denna vecka till Serj Tankian, Pete Seeger och Joan Armatrading. Salem Al Fakirs nya skiva får tre VF.  Läs mer...

Devote knäckte koden

Reportage

Som flerspråkig, utbildad lärare var Devote Mukeshimana en tillgång för FN efter folkmordet i hemlandet Rwanda. Men på den svenska arbetsmarknaden har hon haft svårt att ta sig in. Ett mentorsprojekt arrangerat av Internationella Qvinnoföreningen gav henne hopp.
Läs mer...

Det vilda har tagit sig in i museet

Kultur

”Ju mer du längtar efter vår, desto mer snö fäller jag på dig”. Så säger Soavli, blötsnöns drottning – enligt Maria Westerberg, hon med det konstnärliga varumärket Vildhjärta.
Maria vågar ändå erkänna att hon längtar efter barmark – för snön döljer ju hennes arbetsmaterial och nu behöver hon mer, efter att ha byggt sin stora utställning i Värmlands Museums Cyrillusrum.
Läs mer...

Quiz: Värmländsk ordkunskap

Allmän

Kan du gamla värmländska ord?
Vet du vad "bråfäll", "bakomtajen" och "benmodd" betyder. Med Knut Wermlands "Värmländsk ordbok" i ryggen bjuder vi här på en rad gamla värmländska ord. Quizet finner du ?

 

Ansvarig utgivare:
Värmlands Folkblad, Box 67, 651 03 KARLSTAD